کد خبر: 822895 A

شینهوآ بررسی کرد؛

شینهوآ در گزارشی به سفر نخست‌وزیر پاکستان به ایران پرداخت.

به گزارش ایلنا به نقل از شینهوآ، کارشناسان سیاست خارجی در پاکستان معتقدند که اسلام‌آباد به دلیل نقش بی‌طرفانه خود در بحران خلیج‌فارس می‌تواند نقش مهمی در کاهش تنش بین ایران و عربستان سعودی ایفا کند.

عربستان سعودی و ایالات متحده آمریکا، ایران را متهم اصلی این حمله دانستند، اما این اتهام توسط ایران رد شد.

بنا بر اعلام وزارت امور خارجه پاکستان، عمران خان نخست وزیر پاکستان به عنوان بخشی از «ابتکار عمل وی برای تقویت صلح و امنیت در منطقه» به تهران سفر کرده است. وی قرار است برای ادامه ماموریت خود به عربستان سعودی نیز سفر کند.

«حسین بخاری» سفیر پیشین پاکستان در ریاض در این باره گفت: هم ایران و هم عربستان سعودی به پاکستان اعتماد دارند و به همین دلیل از پاکستان خواسته شده است تا نقش میانجی ایفا کند  و پاکستان به دلیل روابط صمیمانه خود با هر دو کشور اسلامی چنین نقشی را پذیرفته است.

وی در ادامه: من اطمینان دارم که عمران خان به کاهش تنش میان ایران و عربستان سعودی کمک خواهد کرد.

بخاری که به عنوان سفیر پاکستان در ازبکستان و زیمبابوه خدمت کرده و چندین سمت دیپلماتیک را در کشورهایی از جمله عربستان سعودی داشته است، گفت: ما در یک موقعیت میانجی‌گری قرار داریم و  می‌توانیم  تنش‌ها را کاهش دهیم  و آنها را به هم نزدیک‌تر خواهیم کرد.

آصف خان دورانی، سفیر پیشین پاکستان در ایران و امارات نیز،  میانجی‌گری عمران خان بین ایران و عربستان سعودی را یک حرکت خوب توصیف کرد.

دورانی در ادامه گفت: این سخت‌ترین آزمایش برای دیپلماسی پاکستان خواهد بود. سفر عمران خان برای میانجی‌گری مفید خواهد بود.
وی افزود: موضع بی طرف ما قدرت ما برای کاهش تنش‌ها است. این به ما فرصتی می‌دهد تا بتوانیم نقش واسطه را در بین این کشورهای اسلامی ایفا کنیم. اگر ما هوادار یکی از این کشورها بودیم، نمی‌توانستیم موضع بی‌طرف داشته باشیم و نقش یک میانجی خوب را ایفا کنیم.

ایران پاکستان عربستان عمران خان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر