کد خبر: 820170 A

سعیدی مبارکه خطاب به وزیر علوم:

نماینده مردم مبارکه در مجلس خطاب به وزیر علوم گفت: نخبگانی داریم که ۵ سال در کشور حضور ندارند اما وزارت علوم برای برگشت آن ها هیچگونه پیگیری نکرده، این در حالی است که آینده فرزندان ما و دانشگاه های کشور را این اساتید باید رقم بزنند.

به گزارش ایلنا، زهرا سعیدی مبارکه در نشست علنی امروز (سه شنبه، ۱۶ مهرماه) مجلس شورای اسلامی، در جریان سوال خود از وزیر علوم مبنی بر علت عدم توجه و ضعف در ارتقاء رشد کیفی اساتید، کارمندان، پرسنل قراردادی و دانشجویان از نظر امکانات رفاهی و فرصت مطالعاتی در شیوه متمرکز (آزمون دانشجوی دکتری) و همچنین فرق بین اساتید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و سایرین (اعضای هیات علمی) از نظر دریافت حقوق و معیشت آن ها، خطاب به غلامی، گفت: در رابطه با وضعیت کیفی اساتید، دانشجویان و کارکنان از نظر امکانات رفاهی، حقوق و شیوه سنجش و پذیرش دانشجو به ویژه در دوره دکتری آیا نمره خوبی به خودتان می دهید؟

نماینده مردم مبارکه درمجلس شورای اسلامی افزود: چه کسی باید به وضعیت نامناسب خوابگاه های دانشجویی رسیدگی کند؟ براساس استاندارد جهانی یک دانشجو باید ۵.۵ متر فضای خوابگاهی در اختیار داشته باشد اما متاسفانه این میزان فضا در اختیار چندین دانشجو قرار داده می شود.

وی خطاب به وزیر علوم، ادامه داد: آیا خبر دارید هیات علمی‌های نخبه کشور مرخصی بدون حقوق می گیرند و در کشورهای همسایه مشغول کار هستند، در حال حاضر نخبگانی داریم که ۵ سال در کشور حضور ندارند اما وزارت علوم برای برگشت آن ها هیچگونه پیگیری نکرده است. این در حالی است که آینده فرزندان ما و دانشگاه های کشور را این اساتید باید رقم بزنند.

این نماینده مردم در مجلس دهم افزود: آقای غلامی، آیا شما از درجه علمی که فرانسه مدتی پیش به ۲ نفر از اعضای هیات علمی دانشگاهی ما داد، خبر دارید؟ رئیس جمهور و وزیر آن کشور از نیروهای هیات علمی ما تقدیر کردند اما شما بی خبر هستید.

سعیدی مبارکه یادآور شد: می گویند بودجه و پول نداریم، چه کسی باید تولید ثروت و تکنولوژی فرسوده ما را اصلاح کند، شما باید از نخبگان دانشگاهی حمایت کنید؛ طبق آمار منتشر شده در خبرگزاری ها، رقم بیکاری فارغ التحصیلان دانشگاهی ۲۰ تا ۳۰ درصد است شما برای بهبود معیشت ارتقاء منزلت آن ها چه اقدامی انجام دادید.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: برای قشر فرهیخته مسائل مادی مهم نیست آن ها از تبعیض ها ناراحت هستند؛ من از دانشجویان به خاطر وضعیت خوابگاه ها و رسیدگی به آن ها عذرخواهی می کنم، ما از وزارت علوم انتظار داریم دانشگاه های کشور در خدمت جامعه باشند و برای رفع نیازهای کشور حرکت کنند.

وی با مورد خطاب قرار دادن وزیر علوم با بیان اینکه کدام بانک اطلاعاتی را تشکیل دادیم که در جریان مشکلات این حوزه قرار گیریم، یادآور شد: آیا ارتباط بین صنعت و دانشگاه که از تاکیدات مقام معظم رهبری است، به درستی انجام می شود آیا رساله ها، تست ها و پایان نامه ها را خودتان قبول دارید، دانشگاه ها باید به سمت کارآفرینی گام بردارند و این هنر است.

سعیدی مبارکه ادامه داد: باید به تولید علم و تبدیل آن به ثروت توجه داشته باشیم، شما دانشگاهی و اهل علم هستید و باید بیشتر دلتان برای دانشگاه ها بسوزد، اگر دانشگاه اصلاح شود مملکت اصلاح می شود؛ برای واحدهای صنعتی تعطیل شده شما نخبه ندارید که به آن ها در راه اندازی کمک کنند اما فارغ التحصیلان ما به جای حل مشکلات تولید به خیل بیکاران افزوده می شوند و این برازنده کشوری که شهید داده، نیست.

نماینده مردم مبارکه در مجلس دهم خطاب به وزیر علوم با بیان اینکه ما انتظار داریم که شما قوی ترین وزیر کابینه باشید، تصریح کرد: شما باید نهاد آموزش عالی را بین المللی سازی و دانشگاه ها و رشته های مطلوب و موردنیاز جامعه را مورد توجه قرار دهید؛ انتظار این است که شما دلتان بیشتر برای وزارتخانه ای که مقام عالی را در آن دارید بسوزد، دانشجویان این کشور می توانند تحولات بنیادی و اساسی را در کشور ایجاد کند انتظار داریم به آن ها توجه کنید.

وزیر علوم سعیدی مبارکه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر