کد خبر: 819145 A

ظریف در پاسخ به سوال نماینده مهاباد:

وزیر امور خارجه گفت: بارها گفته‌ایم تنها راه ثبات در سوریه حضور دولت مرکزی و ارجاع «قراداد آدانا» است و با اقدام علیه تمامیت ارضی نمی‌توان امنیت ایجاد کرد.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایلنا، محمدجواد ظریف در پاسخ به سوال جلال محمودزاده در خصوص جلوگیری از ساخت سد از سوی دولت ترکیه و واکنش وزارت امور خارجه در خصوص حمله دولت ترکیه به مردم عفرین سوریه گفت: در خصوص تلاش‌های ما با ترکیه این مشکل وجود دارد و ما، عراق و سوریه با آن مواجه هستیم و هر سه کشور تلاش‌هایی را با دولت ترکیه ادامه دادیم و در سطح بین‌الملل مساله ریزگردها را مطرح کردیم و جلسه‌ای در تهران برگزار شد و آقای رئیس‌جمهور شخصا این مساله را مطرح کردند و موجب ناراحتی نماینده ترکیه شد اما این موضع را در تمامی جلسات پیگیری می‌کنیم.

وی ادامه داد: متاسفانه ترکیه به هیچ کدام از کنوانسیون‌های آبی نپیوسته اما ما در گفت‌وگوها بارها این مساله را مطرح کردیم.  

وزیر امور خارجه در مورد کردهای سوریه نیز گفت: موضع ایران در این حوزه کاملا مشخص است و بارها گفته‌ایم تنها راه ثبات در سوریه حضور دولت مرکزی و ارجاع «قراداد آدانا» است و با اقدام علیه تمامیت ارضی نمی‌توان امنیت ایجاد کرد.

وی افزود: در ملاقات با دوستان ترک و در جلسات آستانه و در جلسه اخیر آقای رئیس‌جمهور مطرح کردند ایران معتقد است امنیت منطقه با رعایت دو اصل احترام به حاکمیت و رعایت حقوق همه ساکنان از جمله برادران و خواهران کرد تامین می‌شود و بارها درگفت‌وگوها اعلام کردیم و آمادگی داریم که همکاری کنیم تا این مشکل را براساس مقررات بین‌المللی و با حضور نیروهای سوری عملی کنند چراکه تروریسم جایی در منطقه ما ندارد. 

وی ادامه داد: اینجا باید مطرح کنم که آمریکا در تلاش است تا از برخی از کردهای سوریه سوءاستفاه کنند و این البته مربوط به گروه کوچکی است و برادران و خواهران کرد ما با این مساله مخالف هستند و لذا تلاش می‌کنیم با همکاری اقلیم و دولت سوریه این مشکل را از طریق هماهنگی میان نیروهای ترکیه و سوریه حل کنیم. 

ظریف تاکید کرد:‌ در مورد رودخانه موضع وزارت خارجه هم همین موضع نماینده است و در مورد عفرین هم موضع ما توسط سخنگوی وزارت امور خارجه مطرح شد و معتقد هستیم حقوق مردم سوریه باید حفظ شود و تنها راه امنیت رعایت حقوق همه است. 

وی ادامه داد: امنیت ترکیه هم باید حفظ شود اما امنیت با لشکرکشی حفظ نمی‌شود.

محمدجواد ظریف جلال محمودزاده
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر