کد خبر: 819124 A

ظریف در پاسخ به سوال نماینده میرجاوه :

وزیر امور خارجه گفت: با پاکستان در سطوح مختلف سیاسی تا نظامی روابط خوب و گسترده‌ای داریم و در گفت‌و‌گوهای مختلف علاوه بر سفرهای دوره‌ای حضور داریم. بنده اولین وزیر خارجه‌ای بودم که بعد از انتخاب عمران خان به پاکستان سفر کردم و باید بگویم روابط ما دچار سردرگمی نیست.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایلنا، محمدجواد ظریف در جلسه علنی امروز مجلس شورای شورای اسلامی و در پاسخ به سوال علی کرد مبنی بر وجود حوادث مختلف در مرزهای شرقی گفت: روابط ما با پاکستان و افغانستان از روابط استراتژیک ایران است و شاید کمتر زمانی در تاریخ جمهوری اسلامی داشته باشیم که روابطمان با پاکستان، افغانستان، روسیه، ترکیه و قطر به خوبی روابط کنونی باشد. همانطور که در ابتدای دولت اعلام کردیم ابراولویت ما ارتباط با همسایگان است. 

وی ادامه داد: الان با پاکستان در سطوح مختلف سیاسی تا نظامی روابط خوب و گسترده‌ای داریم و در گفت‌و‌گوهای مختلف علاوه بر سفرهای دوره‌ای حضور داریم. بنده اولین وزیر خارجه‌ای بودم که بعد از انتخاب آقای عمران خان به پاکستان سفر کردم و باید بگویم روابط ما دچار سردرگمی نیست.  

ظریف افزود: البته مشکلاتی در روابط وجود دارد که ناشی از شرایط ویژه و دخالت خارجی است اما ارتباط ما با پاکستانی‌ها ارتباط خوبی است.  

وزیر امور خارجه در خصوص افسران گروگان گرفته شده در مرزهای شرقی نیز گفت: ما در رابطه با فعالیت گروه‌های ضدانقلاب فورا با هماهنگی ستاد کل وارد می‌شویم و سفر می‌کنیم و گاهی هماهنگ می‌کنیم تا سفر نظامی انجام شود و بارها در سفرهای من معاونت ستاد کل حضور داشتند. روابط ما با ارتش پاکستان بسیار خوب است و هر بار رفتیم دیدارهای جدی داشتیم و ارتباطات خوبی داریم. 

وی ادامه داد: اما این ارتباطات نمی‌تواند همه مشکلات را حل کند که گاهی نیاز به تلاش مشترک و برنامه‌ریزی مشترک دارد که وزارت خارجه در این حوزه تلاش می‌کند. 

ظریف در دومین بخش از پاسخ خود به نماینده میرجاوه نیز گفت: دوستان ما در پاکستان اولویت‌های دیگری دارند و اولین اولویت آنها در مرز هند و کشمیر بوده و برای آنها مرز مشترک با ایران امن‌ترین مرز است. البته از دوستان پاکستانی خواسته‌ایم تا این مرز برای ایران هم امن ترین مرز باشد. 

وی ادامه داد:  در مورد افغانستان هم عرض کردم که پنج کمیسیون با حضور رئیس‌جمهور این کشور آقای اشرف غنی و آقای عبدالله و وزیر امور خارجه و دیگران تشکیل شد که کمیسیون آب به نتیجه رسیده و موارد دیگر نیز در جریان است. 

وی افزود: وزیر نیرو رئیس کمیسیون مشترک دو کشور هستند که این مساله نشان دهنده ارزش ما برای بحث تامین آب است و دکتر اردکانیان این موضوع را با جدیت پیگیری می‌کنند. 

 

 

وزیر امور خارجه محمدجواد ظریف علی کرد
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر