کد خبر: 818596 A

فرمانده ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا:

فرمانده ناوگان پنجم نیروی دریایی ایالات متحده واقع در بحرین گفت: ایران هنوز به وضعیت نظامی کم خطرتری در منطقه بازنگشته است.

به گزارش ایلنا، «جیم مالوی»، فرمانده ناوگان پنجم نیروی دریایی ایالات متحده واقع در بحرین در گفت‌وگو با رویترز و در تکرار ادعاهای پیشین این کشور علیه ایران گفت: «معتقد نیستم ایران به هیچ عنوان فعالیت‌های نظامی خود را کاهش داده باشد».

آمریکا، عربستان سعودی، انگلیس، فرانسه و آلمان ایران را متهم حمله به تاسیسات آرامکو دانستند که منکر مشارکت در حمله به بزرگترین تأسیسات فرآوری نفت خام جهان است و این در حالی است که انصارالله یمن مسئولیت این حمله را پذیرفته‌اند. 

مالوی در خصوص تاثیر اطلاعات آمریکا در ارزیابی خود اظهارنظری نکرد اما زمانی که از وی سوال شد که آیا حرکات خاصی را از سوی نیروهای ایرانی در هفته‌های اخیر مشاهده کرده است،  یادآور شد که اقدامات ایران را از نزدیک رصد می‌کند.

مالوی گفت که مرتب حرکت موشک‌های کروز و بالستیک ایران را دنبال می‌کند «زمانی که به سمت انبار می‌روند یا زمانی که از انبار خارج می شوند»  

وی افزود: «من روزانه گزارش و ارزیابی حرکات و اینکه می‌تواند چه معنایی داشته باشد را دریافت می‌کنم.»  

روابط بین ایالات متحده و ایران به شدت رو به وخامت گذاشته است زیرا رئیس‌جمهور دونالد ترامپ سال گذشته از توافق هسته‌ای ایران خارج شد و دوباره تحریم‌های صادرات نفت را تحمیل کرد.

ماه‌ها است که مقام‌های ایرانی تهدید می‌کنند که در صورتیکه ایران از صادرات نفت منع شود، سایر کشورها نیز قادر به چنین کاری نخواهند بود؛ با این حال ایران هرگونه دخالت در حملات ماه‌های اخیر در خلیج فارس را رد می‌کند.

فرمانده آمریکایی در پاسخ به این سوال که حمله اخیر به عربستان چه چیزی را برای وی نمایان کرد، با تکرار ادعاهای پیشین در خصوص حمله ایران به نفتکش‌ها در خلیج فارس گفت: « از دید من این نسخه زمینی کاری بود که آنها با مین انجام دادند، سریع، مخفیانه؛ منکر شوید اگر می‌توانید» 

اظهارات وی یک هفته پس از آن صورت گرفت که پنتاگون اعلام کرد که در حال فرستادن چهار سیستم راداری، باتری موشک‌های پاتریوت و حدود ۲۰۰ پرسنل پشتیبانی برای تقویت سیستم دفاعی عربستان سعودی است. 

ناوگان پنجم نیروی دریایی ایالات متحده آمریکا جیم مالوی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر