کد خبر: 818298 A

عارف در پاسخ با ایلنا مطرح کرد؛

رئیس فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی ضمن تشریح جزئیاتی از طرح گفت‌وگوی ملی، گفت: در صورت عدم حضور جدی اصلاح‌طلبان و اصولگرایان در انتخابات، خطر حضور جریان فرصت‌طلب با فعالیت تخریبی علیه نظام وجود دارد.

به گزارش خبرنگار ایلنا در قم، محمدرضا عارف عصر پنجشنبه در پایان سفر دو روزه خود به شهرقم، در گفت‌وگو با خبرنگاران و در پاسخ به سؤال خبرنگار ایلنا مبنی بر تشریح جزئیات طرح گفت‌وگوی ملی، گفت: طرح گفت‌وگوی ملی که آن را در مجلس مطرح کردیم، خوشبختانه با استقبال خوبی روبرو شد؛ البته بنا  بود خیلی هم بحث‌های گفت‌وگوی ملی رسانه‌ای نشود که بتوانیم به سمت همگرایی بخصوص در مسائل مشترک برسیم.

وی خاطرنشان کرد: در یکی از جلساتی که داشتیم، بحث انتخابات مجلس شورای اسلامی در اسفندماه سال جاری مطرح و گفته شد که اگر دو جریان اصیل سیاسی کشور، در مسئله انتخابات برخورد جدی نکنند، ممکن است یک عده فرصت‌طلب به بهانه حضور در انتخابات و کسب رأی مردم، وارد بحث‌های جدی تخریبی چه علیه شخصیت‌ها و چه علیه کلیت نظام شوند و لذا خوب است که جریانات اصیل انقلاب، روی میثاق نامه‌ای با همین موضوع طرح گفت‌وگوی ملی، به توافق برسند.

رئیس فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: در همین راستا بررسی‌هایی شد و دیدیم خانه احزاب میثاق نامه‌ای در همین راستا دارد که همین میثاق نامه، توسط کارگروهی که بین نمایندگان مجلس با عنوان کارگروه گفت‌وگوی ملی تشکیل شده است، بازنگری و بررسی شد؛ همچنین در کارگروهی که در خارج از مجلس هم هست، این موضوع مورد بحث واقع شد و قرار شد با خانه احزاب هم صحبت شود که تقریبا آن میثاق‌نامه، نهایی شده که انشاءالله وقتی نهایی و قطعی شد و نظرات اعمال شد، آن را جهت اطلاع هم احزاب و هم جریانات سیاسی و هم چهره‌های تأثیرگذار در انتخابات مثل ائمه جمعه، ارسال خواهیم کرد که انشاءالله مورد توجه قرار گیرد.

وی گفت: امیدواریم در ماه‌هایی که به انتخابات ختم می‌شود، محورهای خوبی که در این میثاق نامه هست، مورد بحث قرار گیرد تا انشاءالله همه در این چارچوب، یک حضور پرشور و رقابت جدی را در انتخابات شاهد باشیم.

عارف یادآور شد: هدف کلی تدوین میثاق نامه طرح گفت‌وگوی ملی، این است که ما حس می‌کنیم دو جریان داخل نظام که از ابتدای انقلاب هم بودند (اصولگرا و اصلاح‌طلب) و مشترکات فراوانی دارند، بیاییم و روی این مشترکات حرکت کنیم و به طور طبیعی روی مواردی هم که اختلاف نظر هم داریم، بحث کرده و سعی کنیم در چارچوب قانون و رهنمودهای امام و رهنمودهای مقام معظم رهبری، یک اجماعی را در کشور و روی مسائل کلان نظام ایجاد کنیم تا در نهایت بتوانیم در انتخابات اسفندماه، در یک رقابت سالم، تلاش بیشتری برای پاسخ به مطالبات مردم و چالش‌های دیگر داشته باشیم.

وی در پاسخ به این سؤال که به نظر شما، دو جریان اصولگرا و اصلاح‌طلب که همواره در عرصه سیاسی رقابت جدی با یکدیگر داشته‌اند، تعهدی به این میثاق نامه می‌دهند و یا به آن پایبند میمانند؟ گفت: تهیه میثاق نامه طرح گفت‌وگوی ملی با نیت خیری انجام شده و یک اجماعی هم بین تهیه کنندگان آن بوده است؛ امیدواریم که با استقبال همه فعالان سیاسی هم روبرو شود و یک شروعی برای همکاری و تعامل بیشتر باشد.

رئیس شورای عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان کشور در واکنش به این نکته که ممکن است در میدان عمل و رقابت‌های سیاسی، فعالان اصولگرا یا اصلاح‌طلب به این میثاق نامه عمل نکنند، گفت: نمی‌توانیم پیش داوری کنیم که عمل نمی‌کنند اما امیدواریم فضا به سمتی پیش برود که اجرایی کردن این قبیل میثاق نامه‌ها و این حرکات، یک نگاه مثبتی در جامعه ایجاد کند و بالعکس کسی که از این‌ها فاصله می‌گیرد، با برخوردهای سرد جامعه، بتواند خود را اصلاح کند.

وی با بیان اینکه اصل هدف ما از تهیه میثاق‌نامه طرح گفت‌وگوی ملی برای انتخابات مجلس است، گفت: امیدواریم که بتوانیم این طرح را تا یکی دو هفته آینده کامل کرده و متن آن هم توزیع و منتشر شود و حتی مورد تحلیل رسانه‌ها قرار گیرد؛ به نظرم اگر رسانه‌ها، مستقل از نقدهایی که ممکن است به بندهایی از آن داشته باشند، ورود مثبتی در این زمینه داشته باشند، امیدواریم بتوانیم شروعی در مسیر تعامل و تفاهم ملی و اجماع روی مسائل کلان کشور داشته باشیم.

عارف گفت: امیدواریم هر دو جریان مهم سیاسی کشور در چارچوب این میثاق‌نامه طرح گفت‌وگوی ملی حرکت کرده و بجای تخریب هم به ویژه در ایام انتخابات، رفاقت و در عین حال رقابت جدی و سالم داشته باشند.

رئیس فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی در خصوص اهداف سفر خود به قم و دستاوردهای آن هم گفت: تلاشم این است که هر چند ماه یک بار سفری به قم داشته و با بزرگان حوزه نشست برقرار کنیم تا هم مسائل مطرح شود و هم از رهنمودهای‌شان استفاده کنیم؛ من صمیمانه تشکر می‌کنم که هر وقت تصمیم سفر به قم گرفتیم، با استقبال علما و بزرگان حوزه مواجه شدیم و دستاوردهای خوبی، هم برای بنده و هم برای دوستان‌مان داشته است؛ این سفر هم در راستای سفرهای قبلی بود و خدمت تعدادی از بزرگان حوزه رسیدیم و برخی چالش‌های کشور را مطرح و رهنمودهای ارزشمندی هم گرفتیم.

استان قم محمدرضا عارف انتخابات98 طرح گفت وگوی ملی در ایران
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر