کد خبر: 818137 A

مازنی:

نماینده تهران گفت: ارکان نظام به ویژه مجلس، شورای نگهبان و مجمع تشخیص مصلحت نظام به عنوان مجموعه‌ای که تکلیف مردم را از لحاظ قانون‌گذاری روشن می‌کنند باید به این نتیجه برسند که حزب به عنوان رکن اصلی یا یکی از ارکان اصلی مشارکت مردم باشد.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایلنا، احمد مازنی نماینده مجلس صبح امروز ۱۱ مهرماه ۹۸ در میزگرد همایش «نقش احزاب در انتخابات مجلس» با موضوع «احزاب و انتخابات» با بیان اینکه مجموعه خانه احزاب، احزاب و تشکل‌های سیاسی که در این جلسه حضور دارند در حقیقت نماد قانون‌گرایی و نماد مشارکت ملی و نماد دموکراسی و مردمسالاری دینی هستند، گفت: اولین مسئله‌ای که درباره عنوان و موضوع احزاب و انتخابات می‌توان مطرح کرد، این است که در زنجیره دموکراسی اگر نگوییم حزب مهمترین حداقل می‌توانیم بگوییم یکی از مهمترین حلقه‌های زنجیره دموکراسی است.

وی تصریح کرد: بدون تعارف قانون اساسی ما در حقیقت آمیخته‌ای از حقوق فقها و آخرین تجربه بشر در اداره امور اجتماعی است. در نتیجه بین اسلام به عنوان مکتب، ولایت فقیه به عنوان نظام رهبری جامعه و هدایت امت و اصول متعددی که درباره حقوق مشارکت و رای مردم است یک هماهنگی و انسجام را برقرار کرده است.

نماینده تهران با بیان اینکه این موضوع هنر بنیانگذار انقلاب و مردم بود که بین مردم سالاری و دیانت آشتی برقرار کردند و آن را به عنوان قانون اساسی و میثاق ملی مطرح کردند.

مازنی با بیان اینکه آن بخشی از قانون اساسی که به حزب، تفکیک قوا و انتخابات مربوط است، در قرآن و سنت رسول الله و سیره ائمه هم به عنوان اصل شورا و اصل مشورت و اصل اهمیت رای مردم تاکید شده است، گفت: از کشورهای غربی که در این زمینه تجربه داشتند نیز استفاده کردیم و همه رهبران در سطوح کشور از عالی‌ترین مقام تا دهیار یک روستا مستقیم یا غیرمستقیم باید منتخب مردم باشند.

این نماینده اصلاح‌طلب افزود: کشورهایی که این تجربه را ۲۰۰ سال زودتر از ما شروع کرده‌اند تحزب را به عنوان یکی از مهم‌ترین حلقه‌های این زنجیره شروع کرده‌اند اما متاسفانه با شعارهایی که خیلی علمی و کارشناسی نبود و گاهی رنگ عوام فریبانه و پوپولیستی داشت این حلقه را از عرصه انتخابات دور و خارج کردیم.

وی ادامه داد: امروز بعد از چهل سال که تجربه ۱۰ دوره مجلس و دولت را داریم می‌گویم که حزب را در عرصه انتخابات‌مان پیش‌بینی کنیم برای اینکه نقش واقعی به حزب دهیم، اول باید قانون انتخابات اصلاح و  حزبی و تناسبی بشود تا زمانی که حاکمیت و مجموعه ارکان نظام به ویژه مجلس، شورای نگهبان و مجمع تشخیص مصلحت نظام به عنوان مجموعه‌ای که تکلیف مردم را از لحاظ قانون‌گذاری روشن می‌کنند به این نتیجه برسند که حزب به عنوان رکن اصلی یا یکی از ارکان اصلی مشارکت مردم باشد.

عضو فراکسیون امید مجلس تصریح کرد: اگر این اتفاق نیفتد ما همچنان فساد و ناکارآمدی و ضعف‌های مختلفی که در اداره امور کشور داریم را خواهیم داشت و حتی زیبایی‌ها و امور مثبت ما نیز دیده نخواهد شد.

وی ادامه داد: نقدی که من در این رابطه به احزاب دارم این است که آنها از نظر کمی و تعداد فراوان هستند اما کم نیستند احزابی که تعداد اعضای آنها زیاد نیست و نقش واقعی خودشان را نمی‌توانند ایفا بکنند.

مازنی با بیان اینکه خود احزاب باید در درجه اول جهت اصلاح در این حوزه بکوشند، گفت: ۱۱۰ حزب موجود می‌توانند به ۴ یا ۵ حزب بزرگ تبدیل شوند و از سویی اعتبار ائتلاف و جبهه را به رسمیت بشناسند و این گونه نباشد که اصلاح‌طلبان و اصول‌گرایان هر کدام یک شورای تشکیل بدهند و در هر دوره یک نامی برای خودشان بگذارند و حتی به نحوی به صورت ناقص لوئی جرگه افغانستان را شکل بدهند که البته در افغانستان کامل‌تر و با تأثیرگذاری بیشتری بوده است.

مازنی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر