کد خبر: 818056 A

آیت‌الله بیات زنجانی در دیدار با عارف:

یکی از مراجع تقلید با اشاره به طرح گفت‌وگوی ملی که توسط عارف مطرح شد، اظهار داشت: این طرح گرچه طرح بسیار خوبی است اما کمی هم دیر شده و امیدواریم به بهترین شکل دنبال شود.

به گزارش خبرنگار ایلنا در قم، آیت‌الله بیات زنجانی پیش از ظهر امروز پنجشنبه در دیدار با محمدرضا عارف رئیس فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی با اشاره به سخنان عارف مبنی بر تهیه میثاق‌نامه‌ای برای طرح گفت‌وگوی ملی در مجلس اظهار داشت: وحدت هیچ‌گاه مضر نبوده و همیشه برای جامعه سود داشته است.

وی با تمجید از عملکرد عارف در مجلس شورای اسلامی گفت: عملکرد شما موفقیت‌آمیز بوده و علاوه بر آن گشایش‌هایی در موضوع حصر با تلاش‌های شما صورت گرفته و از آن مطلع هستیم.

این مرجع تقلید در ادامه با اشاره به جایگاه بالای مجلس در قانون اساسی جمهوری اسلامی گفت: مصوبات نهادهای مختلف قانونگذار از جمله شورای عالی انقلاب فرهنگی، مجمع تشخیص مصلحت و... می‌تواند توسط مجلس نقض شود اما مصوبات مجلس یک قانون دائمی است و توسط نهاد دیگری نمی‌تواند نقض شود؛ علاوه بر آن مجلس می‌تواند در همه چیز کشور تحقیق و تفحص کند؛ به نظرم حتی در رفتار ائمه جمعه هم می‌تواند تحقیق و تفحص کند؛ این اصل مسلم قانون اساسی است که مجلس می‌تواند در همه امور ورود کرده و تحقیق کند.

وی در ادامه با اشاره به طرح گفت‌وگوی ملی که توسط عارف مطرح شد، اظهار داشت: این طرح گرچه طرح بسیار خوبی است اما کمی هم دیر شده و امیدواریم به بهترین شکل دنبال شود.

آیت‌الله بیات زنجانی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه تمام مذاکرات مجلس و حتی آیه‌های قرآنی که در صحن مجلس قرائت می‌شود باید متناسب با موضوع بحث همان روز مجلس باشد، گفت: اگر روزی نیاز به همه‌پرسی در کشور احساس شد، حتی نطق‌های قبل از دستور مجلس می‌تواند زمینه‌ساز آن باشد.

این مرجع تقلید در ادامه سخنان خود با بیان اینکه باید قدردان سرمایه‌های نظام جمهوری اسلامی که در راه آن خون‌های مقدسی ریخته شده است، باشیم، گفت: همان‌طور که امثال شهید مطهری، رجایی، بهشتی و... از سرمایه‌های این کشور بودند امثال آقای عارف از سرمایه‌های این کشور هستند؛ جناب آقای سیدمحمد خاتمی هم یک ذخیره ملی و سرمایه‌ای برای نظام جمهوری اسلامی است؛ ایشان سرتاپا اخلاق، فهم و شعور است اما سوال این است که ما با ایشان چه کردیم؟ جناب آقای موسوی یک آدم‌شناس و یک فرد ارزشمندی بود که دولت را در زمان جنگ به بهترین شکل اداره کرد.

وی با اشاره مجدد به مطرح شدن طرح گفت‌وگوی ملی در مجلس گفت: این طرح تدبیر خوبی است و مطرح شدن آن را باید تبریک گفت و امیدواریم با پیگیری نمایندگان مجلس این طرح بیش از پیش تقویت شود.

آیت‌الله بیات زنجانی در ادامه با بیان اینکه مجلس شورای اسلامی جایگاهی است که با قانون اساسی ارتباط مستقیم دارد، گفت: اساس کشور قانونی اساسی است و عمل به قانون یک عمل شرعی است و از آن طرف مخالفت با قانون هم یک خلاف شرعی است و اگر هر شخص یا جایگاهی حتی اگر قوه قضاییه و دولت هم باشد که خلاف قانون رفتار کند، خلاف شرع مرتکب شده است. ولی فقیه در نظام جمهوری اسلامی ناظر بر اجرای درست قانونی اساسی است و همین قانون اساسی گفته که ولی فقیه این اختیارات را دارد اما اگر بنا باشد قانون اساسی لغو شود کل این اختیارات هم لغو می‌شود.

وی در ادامه با تاکید بر اینکه خانواده در قانون اساسی ما جایگاه ویژه‌ای دارد اما کار جدی روی آن صورت نگرفته است، گفت: مجلس شورای اسلامی در بحث خانواده کار جدی صورت نداده است. برای مثال در بحث ازدواج کودکان چقدر کار صورت گرفته است؟ اکنون مجلس می‌تواند در این زمینه‌ها ورود جدی‌تری داشته باشد.

این مرجع تقلید با تاکید بر اینکه قانون اساسی باید محور مبارزه با فساد باشد، گفت: رهبری مبارزه با فساد در کشور در دست دستگاه قضایی نیست چراکه مفسد را قانون باید معرفی کند نه دستگاه قضا؛ همان‌طور که صلاحیت نماینده مجلس را باید قانون اساسی تایید کند.

وی در پایان یادآور شد: امام خمینی (ره) همواره تلاش داشتند که مجلس شورای اسلامی به معنای واقعی در رأس امور و اولین نهاد کشور باشد و انشاالله با تلاش‌های شما به این سمت می‌رویم.

عارف آیت‌الله بیات زنجانی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر