کد خبر: 817715 A

د هیل گزارش داد؛

د هیل در گزارشی به بررسی قدرت دفاعی عربستان و آمریکا برای مقابله با ایران پرداخت.

به گزارش ایلنا به نقل از هیل، تنش‌های اخیر میان ایران، آمریکا و عربستان به سمت مذاکره می‌رود و یا به جنگ خاتم می‌شود.

ترامپ در ماه‌های اخیر به ادعای خود چندین بار از صدور فرمان نظامی علیه ایران خودداری کرده است. یک بار زمانی که پهپاد آمریکایی ساقط شد و یک بار هم در روزهای اخیر در پی حمله به آرامکو.

ترامپ در سخنان اخیر خود در مجمع عمومی سازمان ملل تنها به فشار اقتصادی بر ایران اشاره کرد و گفت که فشارهای اقتصادی و مالی آمریکا برداشته نخواهد شد و بر سخت‌تر شدن تحریم‌ها علیه ایران تاکید کرد.

ماکرون، رئیس‌جمهور فرانسه در نیویورک هم به تلاش برای برگزاری دیدار میان روحانی و ترامپ ادامه داد اما رئیس‌جمهور ایران تاکید کرد که در شرایط تحریم تن به مذاکره نخواهد داد.

اکنون سوالی بی جواب برای ترامپ در مورد ایران باقی مانده است که با ایران چه باید کند؟ از طرفی دیگر با نزدیک شدن انتخابات، ترامپ نمی‌تواند تصمیمی اشتباه را اتخاذ کند. 

در این میان، دونالد ترامپ و ولیعهد عربستان یک مشکل مشترک دارند که باید برای آن فکری کنند؛ هر دوی آنها هنگام دفاع از خود در برابر ایران همچون فرمانروایانی بدون لباس هستند. مایک پنس در دیدار خود با سران سعودی تاکید کرده است که باید برای مقابله با ایران تدابیری اندیشیده شود. 

از سوی دیگر  آمریکا هرگز با عربستان یک قرارداد دفاعی نداشته است و به‌علاوه هیچ نوع اجبار  قانونی برای پاسخ به حمله‌ای که مایک پمپئو آن را اقدامی نظامی از سوی ایران می‌داند، ندارد. اما آمریکا میلیاردها دلار تسلیحات به عربستان فروخته که شامل جدیدترین سامانه دفاع موشکی می‌شود که می‌تواند در مقابله با موشک‌های کروز بسیار مفید باشند. 

 حمله به آرامکو  سوالاتی را درباره آسیب‌پذیر بودن دارایی‌هایی دریایی آمریکا در خلیج فارس ایجاد کرده است. این نوع تجهیزات در مقابل با سامانه موشکی ایران می‌توانند بسیار آسیب‌پذیر باشند. 

هنوز هیچ تصمیمی در مورد حمله به تاسیسات آرامکو اتخاذ نشده است و ترامپ در حال بررسی این موضوع است که چگونه توانایی بازدارندگی خود را بالا ببرد. 

از طرفی هم هنوز مشخص نیست چرا عربستان سعودی نتوانسته از آرامکو به خوبی در مقابل تهدیدها محافظت کند. چیزی که واضح است این است که آمریکا و عربستان باید بتوانند تجهیزات دفاعی خود را برای حفاظت از تاسیسات عربستان به روز کنند. هم چنین بن سلمان باید  وفاداری رئیس‌جمهور ترامپ و قابل اعتماد بودن آمریکا را در درگیری عربستان با ایران را به دقت بررسی کند.

ایران عربستان آمریکا آرامکو برجام تنش میان ایران و عربستان ترامپ تنش میان ایران و آمریکا
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر