کد خبر: 817302 A

الجزیره گزارش داد؛

موضع عربستانی‌ها برای صلح و کاهش تنش با ایران در مصاحبه اخیر ولیعهد سعودی قابل توجه بود که در آن گفت: برای حل مشکلات منطقه صلح و راه حل سیاسی را ترجیح می‌دهد.

به گزارش ایلنا به نقل از الجزیره، پس از حمله اخیر به تاسیسات نفتی عربستان و بالا رفتن قیمت نفت، نگرانی‌ها در خصوص احتمال درگیری نظامی در خلیج فارس بالا رفت. اما مقام های سعودی بر خلاف انتظار عمل کردند آنها به صورت مستقیم و شفاف ایران را متهم به چنین کاری نکردند و تنها در اظهارات خود به این اکتفا کردند که انصارالله متهم اصلی نیست. بنابراین لحن سیاسی عربستانی‌ها درباره این حملات بسیار محتاطانه و بی سابقه بود.

از سوی دیگر عربستان با برقراری آتش بس در برخی از نقاط یمن نیز به صورت ضمنی موافقت کرد. عربستان حتی از برخی ازکشورها خواست تا میان ایران و عربستان میانجی‌گری کنند و به این طریق اختلاف‌ها میان تهران و ریاض کاسته شود.

عمران خان از پاکستان  و عادل عبدالمهدی عراقی به عنوان میانجی برای کاهش اختلاف میان ایران و عربستان دست به کار شدند و با مقام‌های عربستانی در مورد ایران مذاکره کردند. هر دو پس از دیدار با مقام‌های ریاض این نکته را تایید کردند که مقام‌های سعودی خواهان جنگ با ایران نیستند. 

از سوی دیگر سخنگوی دولت ایران، علی ربیعی نیز اعلام کرد که ایران آماده گفت‌وگو با عربستان است.

موضع عربستانی‌ها برای صلح و کاهش تنش با ایران در مصاحبه اخیر ولیعهد سعودی قابل توجه بود که در آن گفت: برای حل مشکلات منطقه صلح و راه حل سیاسی را ترجیح می‌دهد.

وی همچنین تاکید کرد که ریاض از مذاکره میان روحانی و "دونالد ترامپ" استقبال می‌کند، اما ایرانی‌ها آن را رد می‌کنند. این به این معنی است که سعودی‌ها به دنبال صلح با ایران هستند.

ایران عربستان عقب نشینی قیمت نفت مصاحبه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر