کد خبر: 817136 A

محجوب در صحن علنی مجلس:

نمیانده مردم تهران در صحن علنی مجلس در جریان بررسی لایحه مالیات بر ارزش افزوده گفت: تامین اجتماعی باید سالانه ۸۰۰۰ میلیارد بابت ۳ درصدی که در قانون آمده از دولت بگیرد و دولت های گذشته پرداخت نکرده اند امروز هم یک ریال هم نپرداخته اند، حال با این لایحه باید ۱۲۰۰ میلیارد هم از جیب خود خرج کنند.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایلنا، علیرضا محجوب امروز در نشست علنی مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی لایحه مالیات بر ارزش افزوده در بیان پیشنهادی اظهار داشت: اینجا یک سری بخش ها را از پرداخت مالیات معاف و برخی بخش ها را معاف نکردند.  

نماینده مردم تهران گفت: شما که طلب تامین اجتماعی را که نمی دهید و تامین اجتماعی به خاطر عدم پرداخت مطالبات در حال تبدیل شدن به یکی از بدهکارترین نهادها است، اینجا مالیات هم بر آن وضع می کنید. یعنی دارو و ارائه خدمات رایگان به بیماران انجام شود، سپس مالیات بر ارزش افزوده هم بدهد. مگر پولی مبادله شده که بابت آن مالیات گرفته شود؟ چه ارزش افزوده ای تولید شده است که بابت آن مالیات گرفته شود؟

رئیس فراکسیون کارگری مجلس اظهار داشت: تامین اجتماعی باید سالانه ۸۰۰۰ میلیارد بابت ۳ درصدی که در قانون آمده از دولت بگیرد و دولت های گذشته پرداخت نکرده اند امروز هم یک ریال هم نپرداخته اند، حال با این لایحه باید ۱۲۰۰ میلیارد هم از جیب خود خرج کنند.

این عضو کمیسیون اجتماعی مجلس خاطرنشان کرد: ما امیدوار بودیم تبصره ۲ حذف شود که مشکل حل شود. انتهای تبصره ۲ می گوید مالیات آن ها قابل استرداد نیست. یعنی من معامله ای نمی کنم و کاری هم نمی کنم که مستحق پرداخت مایلات باشم اما از من مالیات می گیرند  و قابل تهاتر یا استرداد هم نیست. یعنی خدمات درمانی می دهند پولی هم نمی گیرند، مالیات هم از او اخذ می کنند و اگر بگوید من مشمول نیستم می گویند قابل تهاتر نیست.

این عضو فراکسیون امید مجلس تصریح کرد: این چه منطقی است که ما در قانون نویسی علیه بدبخت ترین جاهای  کشور معمول می کنیم؟ اگر می خواهید صندوقی را بشکنید راه بهتری وجود دارد چرا خرد خرد  آن را می کشید؟ چرا سازمان تامین اجتماعی را از خاصیت می اندازید؟ اگر فردا پول دارید بدهی تان را بدهید. اگر می خواهید همه تعهدات تان را بدهید چرا مالیات بر این سازمانی وضع کردید؟ همه کسانی که این را نوشتند آگاهی داشتند که در این صورت بزرگترین پرداخت کننده این مالیت تامین اجتماعی خواهد بود.

محجوب ادامه داد: مگر می شود بابت خدمتی که یک مجموعه به اعضای ارائه می دهد و خود پولش را قبلا گرفته دوباره از او مالیات بگیریم؟ مالیات این کارگر را که شما نقدا جلوی درب کارخانه گرفته اید و  حقوق مالیات کسر کرده اید و آن مبالغ حالا شده دارو و خدمت. حالا می گویید بابت این خدمات که نمی فروشید مالیات هم بدهید؟ قابل استرداد نیست؟ این چه جور ظلمی علیه فقرا و کارگران و صاحب کاران است؟ این مجموعه فقط برای به هم ریختن درست شده و جمله را بخوانید جمله را با نهی تمام می کنند.

وی با اشاره به پیشنهاد خود در این بخش از لایحه عنوان کرد: اجازه دهید که پیشنهاد محقق شود که این «نمی باشد» تبدیل شود به «باشد» تا قابل استرداد شود.

پس از اظهارات موافقان و مخالفان این پیشنهاد و همچنین پس از توضیحات نماینده دولت و کمیسیون اقتصادی مجلس درباره پیشنهاد محجوب، نمایندگان به این پیشنهاد رای ندادند.

علی لاریجانی که ریاست جلسه را بر عهده داشت در این باره گفت: این عبارت در این ماده و تبصره نارسا هم هست. این عبارات که در این بخش از لایحه آمده مفهوم ندارد. ما عبارت خدمات معاف نداریم باید بنویسید معاف از مالیات بر ارزش افزوده.

رئیس مجلس گفت: من فکر می کنم این بند نیاز به اصلاحاتی در عبارت و محتوا هم دارد که باید روشن باشد که ما اگر موافق باشید این بند را به کمیسیون ارجاع دهیم. عبارت فاخر نیست. رئیس کمیسیون هم موافق است. این نکته ای که حضرت آقا گفتند عبارات باید ادیبانه و دقیق و حقوقی باشد اینجا باید آن را رعایت کنیم.

در نهایت نمایندگان با ارجاع ماده ۸ این لایحه به کمیسیون موافقت کردند.

مجلس شورای اسلامی علیرضا محجوب
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر