کد خبر: 816669 A

ترامپت:

ترومپت در گزارشی به برسی سرمایه‌کذاری چین در ایران و مقابله با دلار آمریکا پرداخت.

به گزارش ایلنا به نقل از ترومپت، اخیرا ایران و چین یک توافق مهم با هم منعقد کردند که می‌تواند ضربه‌ای به اقتصاد آمریکا محسوب شود. 

بر اساس این قرارداد چین ۲۸۰ میلیارد دلار در صنایع نفتی ایران سرمایه‌گذاری خواهد کرد. ۱۲۰ میلیارد دلار نیز توسط چین در زمینه صنایع حمل و نقل به کار گرفته خواهد شد. 

بزرگی این سرمایه گذاری‌ها باعث شده است که برخی از توانایی‌های چین در اجرای آن شک کنند. این توافق یک گام بزرگ به جلو برای مقابله به انحصار دلار آمریکا در تجارت است. 

استفاده از یوان برای انجام تجارت نفت خام با ایران راهی برای مقابله با تحریم‌های آمریکا است. ایالات متحده فقط می‌تواند تحریم‌های خود را تا جایی که دلار به کار گرفته شود، اعمال کند 

حتی اگر نیمی از این توافق اجرایی شود، می‌تواند با هدف ترامپ برای آسیب به اقتصاد ایران مقابله کند. 

تصمیم چین برای سرمایه‌گذاری در ایران می‌تواند جنگ تجاری با آمریکا را هم پیچیده‌تر کند.

دلار آمریکا سال‌هاست که ارز اصلی تجارت جهانی نفت بوده است.

در سپتامبر سال ۲۰۱۷ ، چین با راه اندازی شاخص معاملات آتی نفت توسط یوان، یک قدم بزرگ از دلار فاصله گرفت. ایجاد این شاخص توسط چین ضربه‌ای به وضعیت دلار وارد کرد.

روسیه، دومین صادرکننده بزرگ نفت در جهان، یوان  را به عنوان ارزی برای پرداخت‌های نفتی پذیرفته است. عربستان سعودی اعلام کرده است که‌ آمادگی فروش نفت در ازای دریافت یوآن را دارد. 

کشورهای مختلف خواهان مقابله با دلار در معاملات جهانی هستند. 

«برونو لومر»، وزیر اقتصاد و دارایی فرانسه، در یک کنفرانس مطبوعاتی سال ۲۰۱۸ گفت: من می‌خواهم اروپا یک قاره مستقل باشد، این یعنی ما باید ابزارهای مالی مستقل داشته باشیم.

واشنگتن‌پست نوشت: در این خصوص تلاش اروپا برای مقابله با دلار  ممکن است جدی‌ترین اقدام  برای مقابله با تسلط ایالات متحده باشد.

«هربرت دبلیو آرمسترانگ»، تحلیل‌گر اقتصادی در این باره گفت: اگر تسلط دلار کاهش یابد اقتصاد آمریکا در خطر سقوط قرار خواهد گرفت.

در صورت کاهش استفاده از دلار، سقوط اقتصاد آمریکا نزدیک‌تر می‌شود هر چقدر که جهان از دلار فاصله بگیرد این اتفاق محتمل‌تر خواهد شد.

ایران چین دلار آمریکا یوان چین
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر