کد خبر: 815990 A

وزیر خارجه امارات چند جانبه‌گرایی را بهترین راه برای کاهش تنش در منطقه دانست.

 به گزارش ایلنا به نقل از گلف‌نیوز، عبدالله بن زاید وزیر خارجه امارات در مجمع عمومی سازمان ملل گفت: چندجانبه‌گرایی و همکاری‌های چندجانبه بهترین راه برای کاهش تنش و حل چالش‌هایی مانند تندروی و تروریسم است.

وی افزود: تداوم بحران‌های کنونی و ایجاد بحران‌های جدید  به پیدایش  گروه‌های افراطی و تروریستی منجر  می‌شود. این گروه‌ها از حمایت کشورهایی برخوردار هستند که هدف آنها بر هم زدن ثبات و گسترش سلطه بر منطقه است.

وزیر خارجه امارات در ادامه افزود: جامعه بین‌المللی باید راه حلی برای این بحران‌ها پیدا کند که در خدمت منافع منطقه باشد. 

وی هم چنین در مورد حمله به آرامکو گفت: این حمله نه تنها امنیت عربستان را تهدید کرد بلکه ثبات در اقتصاد جهانی را نیز بر هم زد. این حملات شدیدا محکوم است و بر اساس همکاری‌های چند جانبه باید برای حل این موضوع تلاش کرد. 

بن زاید در ادامه خواستار مهار برنامه‌های هسته‌ای ایران و متعهد کردن ایران به پایبندی به قوانین بین‌المللی و حسن همجواری شد و ادعا کرد: اکنون توافق بین‌المللی برای مقابله با بلندپروازی‌های هسته‌ای ایران وجود دارد. توافق با ایران به برنامه‌های موشکی ایران نمی‌پرداخت و هر گونه توافق جدید باید به این موضوع بپردازد. 

وی هم چنین در مورد مالکیت بر جزایر سه گانه متعلق به ایران در خلیج فارس مدعی شد: موضع ما ثابت است و بر حق قانونی خود در حاکمیت بر این جزایر تاکید می‌کنیم و از ایران می‌خواهیم که حقوق را به صاحبان این جزایر  بازگرداند.

ایران عربستان آمریکا امارات
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر