کد خبر: 815684 A

دستمالچیان در گفت‌وگو با ایلنا:

سفیر پیشین کشورمان در لبنان گفت: اگر امروز جمهوری اسلامی ایران طرح «صلح هرمز» را اعلام کرده موضوع جدیدی نیست؛ پیش از این نیز تهران طرح «پیمان عدم تعرض» و پیش‌تر نیز برقراری «سیستم جامع امنیتی مشترک» را پیشنهاد داده بود.

احمد دستمالچیان در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی ایلنا، با اشاره به خبر درخواست پادشاه عربستان سعودی از عمران خان، نخست‌وزیر پاکستان برای میانجیگری میان تهران و ریاض و همچنین سفر اخیر عادل عبدالمهدی، نخست‌وزیر عراق به عربستان و تلاش وی برای برگزاری نشستی میان ایران و عربستان در عراق، در خصوص امکان تغییر سیاست‌های ریاض برای کاهش تنش با تهران، گفت: عربستان به خصوص طی ماه‌های اخیر دچار ضربات سختی از طرف یمنی‌ها شده و شکست‌های متعددی را متحمل شده است. حمله اخیر ارتش یمن به تاسیسات نفتی آرامکو، تغییرات مهمی را در صحنه آرایش سیاسی- نظامی بین یمن و عربستان ایجاد کرد و در نتیجه ریاض با توجه به اینکه در حال حاضر امارت نیز دیگر در کنارش نیست و از ائتلاف خارج شده است در صحنه تنها و منزوی مانده و بنابراین باید بین دو راه یکی را انتخاب کند.

وی ادامه داد: یک راه پیش روی عربستان ادامه خشونت و نظامی‌گری و دریافت ضربات بیشتر از سوی نیروهای انصارالله است و راه دوم این است که از روی حکمت، تدبیر و عقلانیت با طرف یمنی به گفت‌وگو بنشیند و به نتیجه برسند و این بحران چندساله پایان پیدا کند که به نفع صلح، ثبات، آرامش و امنیت منطقه خائرمیانه است. 

این کارشناس ارشد مسائل خاورمیانه گفت: با توجه به اینکه عربستان در حال حاضر پس از این بحران‌ها منزوی شده و شکست خورده و هیچ دستاورد سیاسی و نظامی طی سالیان گذشته نداشته و آن چیزی را که از آمریکا متوقع بود که از این کشور حمایت کند نیز اجابت نشده، در حال نزدیک شدن به واقعیت‌هایی است تا خودش را از این باتلاق خودساخته بیرون بیاورد. 

وی افزود: جمهوری اسلامی ایران همیشه اعلام آمادگی کرده که با کشورهای همسایه در صلح و امنیت کامل باشد و دست برادری تهران همواره و در بدترین حالت نیز به سوی این کشورها دراز بوده و در حال حاضر این ریاض است که باید به ندای مثبت ایران پاسخ دهد و برای حل و فصل مسائل منطقه در کنار همسایه شمالی خود قرار بگیرد.

دستمالچیان در خصوص ابتکار «صلح هرمز» که از سوی رئیس‌جمهور کشورمان و در سخنرانی وی در هفتاد و چهارمین مجمع عمومی سازمان ملل متحد رونمایی شد و ارزیابی میزان استقبال از این طرح، گفت: تنها راه حل و فصل تنش در منطقه همکاری کشورهای منطقه برای برقراری صلح و ثبات و تامین امنیت است. امنیت خریدنی نیست؛ امنیت با خرید سلاح برقرار نمی‌شود؛ امنیت با دخالت خارجی در منطقه تامین نمی‌شود که اگر چنین امری امکان‌پذیر بود تا الان صلح در خاورمیانه برقرار شده بود اما می‌بینیم که برعکس، تنش‌های سال های اخیر به دلیل دخالت نیروهای خارج از منطقه به وجود‌آمده است.

وی ادامه داد: متاسفانه در سال‌های اخیر شاهد هستیم که با تحریک نیروهای خارجی برخی کشورهای منطقه تسلیم شده و خودشان را در اختیار آنها قرار دادند. اگر بنا باشد امنیت در خاورمیانه برقرار شود، تنها راه همکاری دسته جمعی، جامع و کامل کشورهای منطقه است تا با هم به تفاهم برسند چگونه در این محیط بسیار حساس در کنار هم با صلح و ثبات زندگی کنند؛ کمااینکه ما در قرون متمادی همسایه بودیم و به حکم اجبار همسایه می‌مانیم و باید با هم با آرامش زندگی کنیم. 

سفیر پیشین کشورمان در لبنان گفت: اگر امروز جمهوری اسلامی ایران طرح «صلح هرمز» را اعلام کرده موضوع جدیدی نیست؛ پیش از این نیز تهران طرح «پیمان عدم تعرض» و پیش‌تر نیز برقراری «سیستم جامع امنیتی مشترک» را پیشنهاد داده بود.  ایران همیشه آمادگی داشته و به این علت که مسئول برقراری امنیت خلیج فارس و تامین انتقال آزاد انرژی در تنگه هرمز است،‌ مصر است که بتواند در این رابطه با کشورهای منطقه همکاری کند.  

خاورمیانه احمد دستمالچیان ائتلاف صلح هرمز
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر