کد خبر: 815383 A

روحانی پس از بازگشت از سفر نیویورک:

رئیس‌جمهور پس از بازگشت از نیویورک، در بدو ورود به تهران گفت: آمریکایی‌ها پیغام داده بودند در فضای تحریم مذاکره می‌کنیم، اما ما نپذیرفتیم که مذاکره به این ترتیب برگزار شود.

به گزارش ایلنا، حسن روحانی پس از بازگشت از سفر نیویورک در فرودگاه مهرآباد گفت: یکی از موضوعاتی که در نیویورک مطرح شده بود این بود که همه مشکلات به لجبازی طرف ایرانی مربوط می‌شود و امریکا آماده مذاکره است و اصرار به مذاکره دارد و حتی مقامات امریکایی به همه سران اروپایی و غیراروپایی پیغام داده بودند که برای مذاکره آماده ایم.

وی گفت: پیش از این درخواست مذاکره دو رئیس جمهور ایران و آمریکا را مطرح می‌کردند که ما رد کردیم و گفتیم در قالب گروه ۱+۵ مذاکره می‌کنیم آن‌ها هم گفتند ما می‌خواهیم در قالب ۱+۵ مذاکره کنیم و سه نفر از آن ۱+۵ قدیم و ۱+۴ جدید حضور داشتند یعنی صدراعظم آلمان، نخست وزیر انگلیس و رئیس جمهور فرانسه و همه اصرار داشتند که مذاکره برگزار شود، چون امریکایی‌ها می‌گویند تحریم را بر می‌داریم.

رئیس جمهور افزود: نکته دیگری که مطرح بود این بود که چه تحریمی را بر می‌دارید؟ و آن‌ها به صراحت می‌گفتند ما کل تحریم را بر می‌داریم، اما شکل کار، شکلی نبود که قابل قبول باشد یعنی در فضای تحریم، بقای تحریم و فضای مسموم فشار حداکثری ما حالا بیاییم در قالب ۱+۵ مذاکره کنیم و هیچ کس نمی‌تواند پیش بینی کند که پایان مذاکره چه خواهد بود؟ گرچه برخی مقامات اروپایی می‌گفتند ما می‌نویسیم، امضا می‌کنیم و می‌دهیم دست شما تا تحقق پیدا کند.

رئیس جمهور گفت: در حاشیه جلسه مجمع عمومی سازمان ملل به طرف‌های مختلف فهماندیم که ایران در فضای مسموم مذاکره نمی‌کند.

روحانی افزود: ما این بهانه را از آن‌ها گرفتیم که می‌گفتند ایران حاضر به مذاکره نیست.

وی گفت: ما به صراحت گفتیم که ما آماده ایم برای مذاکره، اما نه در فضای تحریم و فشار و تاکید کردیم شما فضای آزاد آماده کنید برای جلسه ۱+۵ و شرکت در مذاکره؛ ما آماده ایم.

رئیس جمهور افزود: به نظر من ضروری بود که ما یکبار هم در مصاحبه، هم با سیاسیون به طور خیلی روشن و واضح توضیح دهیم که مانع مذاکره آمریکاست و آن کسی که نمی‌خواهد مسئله حل شود آمریکا است و ایران به خاطر منطق و استدلالش هیچ موقع از مذاکره فرار نمی‌کند و ترس از مذاکره ندارد.

روحانی با اشاره به گام سوم کاهش تعهدات برجام به عنوان یکی از موضوعات مطرح شده در دیدار‌های حاشیه‌ای مجمع عمومی سازمان ملل گفت: برخی می‌گفتند این گام سوم و راه اندازی سانتریفیوژ‌های مدرن در جهت حرکت به سمت سلاح هسته‌ای است که ما این را توضیح دادیم کسی که می‌خواهد به سمت سلاح هسته‌ای حرکت کند نظارت را کاهش می‌دهد و نظارت گسترده را محدود می‌کند.

وی افزود: ایران نظارت را کاهش نداده و فقط محدودیت‌های فعالیت‌های هسته‌ای را کاهش داده است و این یکی از مسایلی بود که شبهه افکنی شده بود و باید توضیح داده می‌شد.

روحانی گفت: توطئه فتنه و آتش افروختن در منطقه که از سوی آمریکا، عربستان و برخی کشور‌های دیگر صورت گرفته بود با پاسخ‌های هیئت‌های ایرانی در دیدار با مقامات کشور‌ها، سیاسیون و همچنین رسانه‌ها کمرنگ شد.

رئیس جمهور افزود: در خصوص آرامکو احساس کردیم که فضای منفی علیه ایران بین سیاسیون، دیپلمات‌ها و رسانه‌ها ایجاد شده، اما هیات‌های ایرانی با پاسخ‌های روشن و کافی پاسخ این سوالات را برای تنویر افکار عمومی و رسانه‌ها دادند.

وی گفت: حتی در دیدار با سران برخی کشور‌هایی که علیه ما بیانیه دادند پرسیدم مدرک شما چیست؟ گفتند کارشناسان ما می‌گویند، ما گفتیم پس مدرک‌تان را بفرستید حتی در تهران منتظر می‌مانیم، اما پاسخی نداشتند.

رئیس جمهور افزود: در ملاقات‌ها گفتم که شما از توان دشمنان یمن حتما آگاهی دارید چرا که به آن‌ها کمک می‌کنید و سلاح می‌دهید، اما از توان ارتش یمن اطلاعی ندارید که در مجموع پاسخی نداشتند و به آن‌ها یادآوری کردیم که این گفته شما یعنی اتهام و معنی اتهام آشوب و فتنه در منطقه است.

روحانی تاکید کرد: حتی بسیاری از کشور‌های مهم از جمله روسیه و ترکیه این اتهامات به ایران در خصوص آرامکو را نادرست دانستند.

حسن روحانی مجمع عمومی سازمان ملل
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر