کد خبر: 815115 A

نشتال اینترست گزارش داد؛

نشنال اینترست در گزارشی به اختلاف میان اروپا و آمریکا بر سر ایران پرداخت.

به گزارش ایلنا به نقل از نشنال اینترست، بسیاری از متحدان ایالات متحده آمریکا در سال ۲۰۰۳ برای حمله به عراق موافقت کردند اما برخی از آنها مانند فرانسه و آلمان، با استفاده از نیروی نظامی برای حل مسئله مخالف بودند. در حال حاضر نیز همانطور که تنش‌ها بین آمریکا و ایران افزایش می‌یابد، شکاف میان واشنگتن و متحدان بیشتر می‌شود.

 ایالات متحده آمریکا، اتحادیه اروپا و ایران از قبل از انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده آمریکا در سال ۲۰۱۶ تاکنون در حال گفت‌وگو هستند. اما اقدام اخیر ایران جهت کاهش تعهدات برجامی و توقیف تانکرهای نفتی انگلیس در خلیج فارس تنش‌های بین اتحادیه اروپا و واشنگتن را بیش از پیش افزایش داده است.

اعلامیه ترامپ در تاریخ ۸ مه ۲۰۱۸ مبنی بر اینکه ایالات متحده آمریکا به طور رسمی از برجام خارج می‌شود و تحریم‌های گسترده اقتصادی را علیه ایران اعمال می‌کند توسط توسط فرانسه، آلمان، انگلیس، چین و روسیه که پایبندی خود به توافق را اعلام کرده بودند، مورد انتقاد قرار گرفت.

 پس از خروج ایالات متحده آمریکا از برجام، وزیر دارایی فرانسه به دنبال یافتن راه‌هایی جهت دور زدن تحریم‌های ایالات متحده بود. در آگوست سال ۲۰۱۸، «هایکو ماس» از ایجاد مکانیسم پرداخت اروپایی جهت تجارت با ایران حمایت کرد.  

در سپتامبر ۲۰۱۸، «فدریکا موگرینی» نماینده عالی اروپا در سیاست خارجی، از ایجاد کانال مالی خبر داد که به شرکت‌های اروپایی اجازه می‌داد تحریم‌های آمریکا را دور بزنند و تجارت خود را با ایران برای حفظ برجام ادامه دهند. 

اما اینکه این اقدامات در وهله اول پیشنهاد شده از اهمیت بالایی برخوردار است و تحریم‌های آمریکا علیه ایران بر مسائل تجاری و امنیتی اروپا تأثیر زیادی گذاشته است. اختلاف میان اروپا و آمریکا بیش‌تر شده است. خطر اختلاف و شکاف اروپا و آمریکا بر سر ایران بسیار بزرگتر از اختلاف و شکاف آنها در مورد جنگ عراق است.

در حال حاضر کشورهایی که مخالف سیاست‌های ایالات متحده هستند، بسیار راحت‌تر می‌توانند تحریم‌های واشنگتن را دور بزنند. از سوی دیگر تحریم‌ها می‌تواند بحران‌های اقتصادی را در آینده ترسیم کند. اختلاف میان اروپا و آمریکا می‌تواند باعث ایجاد مشکلاتی در سیاست جهانی شود.

ایران آمریکا اروپا برجام ترامپ
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر