کد خبر: 814466 A

خبرگزاری فرانسه در تحلیلی به احتمال دیدار میان ترامپ و روحانی در نیویورک پرداخت.

به گزارش ایلنا به نقل از خبرگزاری فرانسه، برای دونالد ترامپ و همتای ایرانی‌اش حسن روحانی، چهارشنبه آخرین فرصت برای برگزاری یک نشست مشترک خواهد بود، رهبران اروپایی برای ترتیب دادن این مذاکره با هدف کاهش تنش‌ها تلاش زیادی کرده‌اند. 

رهبران جهان در نیویورک برای شرکت در  مجمع عمومی سالانه سازمان ملل متحد حضور دارند، رئیس‌جمهور فرانسه تلاش زیادی را برای ترغیب ترامپ برای دیدار با روحانی انجام داده است.

ماکرون گفت: اگر روحانی  بدون ملاقات با ترامپ نیویورک را ترک کند، صادقانه این یک فرصت از دست رفته است و این فرصت دیگر تا چند ماه آینده رخ نخواهد داد.

وی در ادامه گفت: جانسون نیز با این دیدار موافق است و چون رئیس‌جمهور ترامپ به تهران نخواهد رفت، بنابراین آنها باید هم اکنون در اینجا با یکدیگر ملاقات کنند.

ماکرون تلاش‌های خود را برای ترتیب دادن یک نشست تاریخی انجام داده است و امیدوار است که بتواند توافق نامه هسته‌ای با ایران را نجات دهد.

اما تنش‌ها اکنون افزایش یافته است ایالات متحده، ایران را مقصر دانسته، پس از آن فرانسه، انگلیس و آلمان نیز از این اتهام حمایت کردند.

ترامپ روز سه‌شنبه تاکید کرد که فشار اقتصادی بر ایران را کاهش نمی‌دهد. این در حالی است که شرط دیدار با ترامپ از سوی روحانی لغو تحریم‌ها اعلام شده است.

ترامپ در مجمع عمومی گفت: تا زمانی که رفتارهای تهدیدآمیز ایران ادامه یابد، تحریم‌ها برداشته نمی‌شوند و بیشتر خواهند شد.

اکنون کشورهای اروپایی به دنبال آن هستند تا شرایط برای دیدار میان ترامپ و روحانی در نیویورک فراهم شود. ماکرون شرایط را برای مذاکره مساعد می‌داند اما مرکل خواسته ایران برای لغو تحریم‌ها را غیرمعقول دانسته است.

ایران روحانی آمریکا اروپا برجام
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر