کد خبر: 814296 A

در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل رخ داد؛

صدر اعظم آلمان روز سه شنبه برای نخستین بار با رئیس جمهوری اسلامی ایران دیدار و درباره تقویت همکاری‌ها، حفظ برجام و راه‌های کاهش تنش در منطقه تبادل نظر کرد.

به گزارش ایلنا، آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان با حضور در محل اقامت حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی با رئیس جمهور کشورمان دیدار رد.

این دیدار در حاشیه هفتاد و چهارمین اجلاس عالی رتبه مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک صورت گرفت.

رئیس جمهوری پیش از این با عمران خان نخست وزیر پاکستان، امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه و آبه شینزو نخست وزیر ژاپن دیدار و گفت وگو کرد.

رییس جمهوری اسلامی ایران و صدراعظم آلمان درباره اقدامات لازم برای نجات و تداوم برجام به رایزنی و تبادل نظر پرداختند و در عین حال بر توسعه و تحکیم مناسبات و همکاری‌های دوجانبه، منطقه ای و بین المللی تهران–برلین و عملیاتی کردن هر چه زودتر سامانه اینستکس تاکید کردند.

حجت الاسلام حسن روحانی و انگلا مرکل ظهر سه شنبه به وقت نیویورک در حاشیه هفتاد و چهارمین اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد و در محل اقامت هیات کشورمان، با یکدیگر دیدار و در خصوص حفظ و توسعه روابط اقتصادی و همکاری های دوجانبه دو کشور و همینطور ابتکار جدید روحانی برای حفظ امنیت منطقه خلیج فارس موسوم به "ابتکار صلح هرمز" به ویژه در شرایط حساس منطقه گفت و گو و تبادل نظر کردند و بر عزم خود برای توسعه روابط در بخش‌های مختلف تاکید کردند.

در ادامه این دیدار روحانی ضمن اشاره به این که آلمان همیشه یک شریک بسیار مهم برای ایران بوده است، بر تداوم این روابط سنتی و دوستانه تاکید کرد.

رئیس جمهور همچنین با تاکید بر وظایف و مسئولیت سایر طرف های برجام و از جمله آلمان برای حفظ این توافق مهم بین المللی بعد از خروج یکجانبه آمریکا از آن؛ بیانیه اخیر فرانسه، انگلیس و آلمان را اتهام زنی بی اساس به ایران عنوان کرد.

انگلا مرکل نیز در پاسخ، ضمن تکرار حمایت از تداوم برجام، خواستار احترام به این توافق مهم بین المللی و لغو تحریم ها شد و بر عزم آلمان و سایر کشورهای اروپایی برای عملیاتی کردن سریع تر اینستکس تاکید کرد.

وی همچنین در مورد پیشنهاد ائتلاف امید یا طرح صلح هرمز، گفت: با علاقه مندی این ابتکار را بررسی خواهند کرد و از هر اقدام مدبرانه برای کاهش تنش ها در منطقه حمایت می کنند.

آنگلا مرکل حسن روحانی نیویورک هفتاد و چهارمین مجمع عمومی سازمان ملل متحد
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر