کد خبر: 813960 A

نشنال اینترست:

نشنال اینترست در تحلیلی به احتمال جنگ میان ایران و آمریکا پرداخت و نوشت: هدف ایران این نیست که ایالات متحده را وارد جنگ کند بلکه می‌خواهد بازی شطرنج سیاسی را خیلی خوب بازی کند و با تحمیل هزینه به ایالات متحده آمریکا و متحدان آن، به اهداف خود برسد.

به گزارش ایلنا به نقل از نشنال‌اینترست، پس از حمله به آرامکو، آمریکا و عربستان ایران را عامل این حملات دانستند. علیرغم اینکه انصارالله مسئولیت این حملات را بر عهده گرفت، آمریکایی‌ها ایران را عامل اصلی این حملات دانستند. 

حمله به تاسیسات نفتی عربستان، باعث کاهش تولید نفت و بالا رفتن قیمت بنزین و نفت شده است. در این میان تنش‌ها افزایش یافته است و عده‌ای احتمال جنگ میان ایران و آمریکا را بالا دانستند. اما عواملی هم وجود دارد که باعث می‌شود احتمال جنگ کم شود. 

آمریکایی‌ها خواهان جنگ با ایران نیستند

دلایلی برای عدم وقوع جنگ میان ایران و آمریکا وجود دارد. اکثریت مردم آمریکا و احزاب آمریکایی به دنبال جنگ با ایران نیستند. 

ترامپ خواهان مذاکره است

علیرغم اظهارات جنجالی و تهدیدآمیز، ترامپ بارها و بارها ترجیح داده است به جای اقدامات نظامی به دنبال مذاکره باشد. ترامپ ابتدا تهدید به جنگ می‌کند، اما سریعا حرف خود را عوض می‌کند. 

«تجسم شیطانی» کاخ سفید را ترک کرده است

تا هفته‌های گذشته، «جان بولتون » که «جیمز متیس» او را تجسم شیطان می‌دانست مشاور امنیت ملی ترامپ بود. بولتون، یکی از قوی‌ترین حامیان حمله آمریکا به عراق در سال ۲۰۰۳ بوده و از جنگ‌طلب‌ترین مشاوران ارشد کاخ سفید محسوب می‌شد.  

وی سال‌ها به دنبال رویارویی با ایران بوده است. در حقیقت، بولتون به عنوان یکی از اصلی‌ترین مخالفان برجام بود. اکنون بولتون کاخ سفید را ترک کرده است. برکناری بولتون با اختلاف‌نظر درباره سیاست ایران ارتباط دارد.

 ارتش آمریکا مخالف نبرد با ایران است

در جولای، ژنرال ارتش آمریکا «مارک میلی» در مورد احتمال وقوع جنگ بزرگ با ایران در مجلس سنا ابراز تردید کرد. میلی در مورد جنگ با ایران گفت: ارتش متمرکز بر استراتژی رقابت با قدرت‌های بزرگ است و درگیری با کشوری مانند ایران این برنامه‌ها را مختل خواهد کرد.

ایران نمی‌خواهد وارد جنگ با ایالات متحده آمریکا شود

رهبری ایران علناً اظهار داشته که ایران به دنبال جنگ با ایالات متحده آمریکا نیست. چرا که ایران نیز به خوبی از عواقب چنین جنگی آگاه است. جنگ با آمریکا تلفات جانی بسیاری در پی دارد هنوز خاطره جنگ با  عراق در ذهن مردم ایران است. جنگی هشت ساله که تلفات زیادی در پی داشت. هدف ایران این نیست که ایالات متحده را وارد جنگ کند بلکه می‌خواهد بازی شطرنج سیاسی را خیلی خوب بازی کند و با تحمیل هزینه به ایالات متحده آمریکا و متحدان آن، به اهداف خود برسد.

ایران جنگ آمریکا برجام ترامپ
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر