کد خبر: 813904 A

به منظور تامین نظر شورای نگهبان؛

نمایندگان مجلس شرایط لازم برای تشکیل انجمن، جمعیت، جامعه، کانون صنفی و خانه ها را مشخص کردند.

 به گزارش خبرنگار سیاسی ایلنا، نمایندگان در نشست علنی امروز (سه شنبه، ۲ مهرماه) مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی طرح اصلاح مواد یک و ده قانون نحوه فعالیت احزاب و گروه های سیاسی با مفاد اصلاح شده ماده یک این طرح با ۱۵۴ رأی موافق، ۱۶ رأی مخالف و ۸ رأی ممتنع از ۲۳۵ نماینده حاضر در جلسه موافقت کردند.

متن ماده یک بدین شرح اصلاح شد: ماده ۱- سه تبصره به شرح زیر به عنوان تبصره های ۲، ۳ و ۴ به ماده یک قانون نحوه فعالیت احزاب و گروه های سیاسی مصوب ۴/۱۱/۹۴ الحاق و شماره تبصره آن به تبصره یک اصلاح می شود:

تبصره ۲- انجمن، جمعیت، جامعه و کانون صنفی و خانه ها تشکیلاتی هستند که به وسیله دارندگان کسب، پیشه، حرفه و تجارت معین، تشکیل شده و اهداف، برنامه ها و اقدامات آنان به گونه ای در جهت منافع خاص مرتبط با آن صنف می باشد.

تبصره ۳- اتحادیه های صنفی که مطابق قانون نظام صنفی کشور مصوب ۲۴/۱۲/۱۳۸۲ با اصلاحات بعدی تشکیل می شوند و از وزارت صنعت، معدن و تجارت مجوز دریافت می کنند، مشمول این قانون نمی باشند.

تبصره ۴- کلیه احکامی که در مواد این قانون در خصوص احزاب ذکر شده است، به استثناء احکام مربوط به «جبهه» و احکام مذکور در بند الف تبصره ۲ ماده ۲، بند ۴ ماده (۱۶)، بندهای الف، ت، ث و ح ماده (۱۳) و مواد (۸) و (۱۷) این قانون درباره «انجمن، جمعیت، جامعه و کانون صنفی و خانه ها» لازم الاجراء است.

همچنین نمایندگان مجلس در ادامه بررسی طرح اصلاح مواد یک و ده قانون نحوه فعالیت احزاب و گروه های سیاسی با مفاد اصلاح شده ماده ۲ با ۱۶۴ رأی موافق، ۶ رأی مخالف و ۶ رأی ممتنع از ۲۳۷ نماینده حاضر در جلسه موافقت کردند.

متن ماده ۲ به شرح زیر اصلاح شد:

ماده ۲- در ماده (۱۰) قانون عبارت «به منظور صدور پروانه جهت تشکیل انجمن، جمعیت، جامعه و کانون صنفی و خانه ها و نظارت بر فعالیت آن ها» جایگزین عبارت «به منظور صدور پروانه جهت تشکیل حزب و نظارت  بر فعالیت احزاب» می شود.

مجلس شورای اسلامی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر