کد خبر: 813768 A

دهقانی:

معاون امور حقوقی و بین‌المللی وزرات خارجه گفت: بیزاری هیات حاکمه فعلی آمریکا از چندجانبه گرایی و حکومت قانون یکی از بزرگترین تهدیدات علیه امنیت و ثبات را ایجاد کرده است.

به گزارش ایلنا، جلسه وزرای خارجه کشورهای عضو ابتکار کنفرانس تعامل و اقدامات اعتمادساز در آسیا (سیکا) روز دوشنبه در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک برگزار شد.

در این جلسه غلامحسین دهقانی، معاون حقوقی بین المللی وزرات امور خارجه به نمایندگی از کشورمان سخنرانی کرد و در ابتدا ضمن تشکر از تاجیکستان، رئیس قبلی این ابتکار، به قزاقستان به مناسبت پذیرش مسئولیت ریاست بعدی این کنفرانس تبریک گفت.

دهقانی با اشاره به وضعیت جهانی، بویژه تحولات جاری در آسیا، نقش و جایگاه سیکا در ترغیب به گفتگو و همکاری در میان اعضاء را مهم دانست و گفت: لازم است که قاره آسیا تلاش بیشتری در جهت ایجاد و اجرای سازوکارهای منطقه‌ای و بین المللی چند جانبه برای ایفای نقش موثرتر در سطح جهان انجام دهد.

این مقام ایرانی مساله فلسطین را کماکان بحران اصلی جامعه بین المللی و به مثابه جراحتی دانست که هر روز عمیق‌تر شده و عوارض آن بر منطقه و فراتر از آن تحمیل می‌شود.

دهقانی همچنین فهرستی از مشکلات عمیقی که باید به آن پرداخته شود را ارائه و در آن میان به تروریسم و افراط گری، تشدید اقدامات برای دامن زدن به اختلافات ایدئولوژیک، دمیدن بر شعله حمله به مذاهب، مداخله در امور داخلی دیگر کشورها، افزایش فقر در نتیجه بی عدالتی در تجارت و اقدامات قهرآمیز اقتصادی، جنگ‌ها و منازعات مخرب و تداوم بلیه توسعه نیافتگی اشاره کرد.

وی افزود: بیزاری هیات حاکمه فعلی آمریکا از چندجانبه گرایی و حکومت قانون به همراه اقدامات زورمدارانه یکجانبه این کشور علیه شهروندان عادی، یکی از بزرگترین تهدیدات علیه امنیت و ثبات را ایجاد کرده است.

در نهایت، نماینده کشورمان بر تعهد ایران به اهداف سیکا اشاره و آرزو کرد که در نتیجه اقدامات جمعی اعضای سیکا، منطقه آسیا از جنگ، تنش، خشونت، تروریسم وافراطی گری رهایی یابد.

دهقانی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر