کد خبر: 813513 A

سخنگوی دولت در نشست خبری:

سخنگوی دولت گفت: کارهای حقوقی و روال اداری آزادی نفتکش انگلیسی انجام شده است اما اطلاعی از زمان آزادی آن ندارم.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایلنا،  علی ربیعی در نشست خبری خود با اشاره به فرارسیدن هفته دفاع مقدس اظهار کرد: دفاع مقدس نمادی از ایستادگی ایرانیان در جنگی تمام عیار است. این هفته برای ایران و مردم ایران و مسئولان درس‌های بسیار دارد.

وی ادامه داد: صدام با ذلت و خاری از بین رفت ولی ملت ایران قدرتمندتر از گذشته است و شرایط به گونه‌ای است که دیگر کسی جرأت تجاوز به این کشور را ندارد.

کشورهای منطقه از دوران دفاع مقدس درس بیاموزند

سخنگوی دولت تاکید کرد: امروز هم دولت در حال دفاع است. دولت دفاع مقدس خود را در دو جبهه دنبال می‌کند. از یک سو دفاع در برابر اقدامات خصمانه آمریکا برای کوچک کردن این کشور که با وقاحت آن را بیان می‌کند در دستور کار دولت است و از سمت دیگر دفاع از معیشت و زندگی مردم و کارگران را دولت دنبال می‌کند.

وی افزود: آغازگر هیچ جنگی نبوده‌ایم و از سلاح‌های غیرمتعارف استفاده نکردیم ولی همواره دفاع‌گر خوبی بوده‌ایم. کشورهای منطقه از دوران دفاع مقدس درس بیاموزند و ببینند که امروز ایران و عراق کنار هم هستند. بدانند که نمی‌توانند ایران اسلامی را با دوشیده شدن منابع خود محدود کنید. به بیگانگان نباید دلخوش کرد.

روحانی برای سفر به نیویورک تردید داشت

ربیعی با اشاره به سفر روحانی به نیویورک گفت: روحانی برای سفر به نیویورک تردید داشت و این موضوع را در جلسات مختلف بیان کرد ولی آنچه مسلم است، این است که این سفر برای احقاق حقوق ملت ایران انجام شد. روحانی در این سفر با سران ۱۳ کشور دیدار خواهد کرد.

سخنگوی دولت یادآور شد: رفتارهای آمریکا که برخلاف هنجارهای بین‌المللی بود، این سفر را با مشکلاتی مواجه کرد ولی این سفر صدای ایران را دوباره به گوش جهان خواهد رساند و منافع اقتصادی و سیاسی تهران پیگیری خواهد شد.

منطق ایران در برابر بی‌منطقی واشنگتن در سفر به نیویورک نشان داده خواهد شد

ربیعی گفت: منطق جمهوری اسلامی در برابر بی‌منطقی واشنگتن در این سفر نشان داده خواهد شد. روحانی نشان خواهد داد که با تحریم ایران منزوی نخواهد شد. به اعتقاد ایران آمریکا تنهاتر از همیشه است و ایران چه در میان کشورهای اروپایی و چه در افکار عمومی آمریکا منزوی نشده است. رئیس جمهوری راهی مجمع عمومی سازمان ملل خواهد شد تا پژواک پرطنین مقاومت ایرانیان و زبان گویای مطالبات ملت ما از این تریبون جهانی باشد.

 سخنگوی دولت همچنین درباره طرح ایران برای صلح در منطقه نیز بیان کرد: طرح ائتلاف امید و ابتکار صلح هرمز ایده روحانی در برابر جنگ‌طلبی‌ها در این سفر است که جزئیاتش تشریح خواهد شد. ارائه راهکارهای دیپلماتیک در دستور کار ایران است برای حل مشکلات منطقه و رسیدن به صلح و ثبات و نشانگر اهمیت این موضوع برای ایران است. این طرح به سازمان ملل متحد در جریان این سفر تقدیم خواهد شد.تامین امنیت خلیج فارس، تنگه هرمز و دریای عمان و با جزئیات بیشتری برنامه ای برای همکاری هایی متقابل در کشور های منطقه در جهت تامین منافع همه مردم منطقه، مطرح خواهد شد.

ربیعی یادآور شد:  هدف اصلی این طرح ها حل مشکلات این منطقه، بازگشت ثبات و آرامش برای همه دنیا و منطقه است. جدیت و اصرار ما در حفظ و احترام به امنیت منطقه نشان داده خواهد شد.

وی با اشاره به محتوای سخنان رئیس جمهور در اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل، خاطر نشان کرد: سخنان رئیس جمهور بیشتر از همیشه مخاطبان همدل و گوش‌های شنوایی را در صحن و حاشیه سازمان ملل خواهد داشت.

روال اداری آزادی نفتکش انگلیسی طی شده است

سخنگوی دولت با اشاره به اخبار منتشر شده درباره آزادی نفتکش انگلیسی  گفت: همان طور که سازمان بنادر اعلام کرد کارهای حقوقی انجام شده است که نفتکش انگلیسی حرکت کند و روال اداری آن نیز طی شده است اما اطلاعی از زمان آزادی آن ندارم.

فشار سازمان ملل متحد باعث شد آمریکا مشکل ویزاها را حل کند

وی درباره تاخیر ایجاد شده برای صدور ویزا هیأت ایرانی برای سفر به مقر سازمان ملل بیان کرد: آمریکا امپراتوری رسانه‌ای عظیمی دارد و تلاش کرده ایرانیان کمتر در خاک آمریکا صحبت کنند. تاخیر ایجاد شده برای صدور ویزا غیرقانونی بود و موجبات کوچک شدن هیات ایرانی را فراهم آورد. فشار سازمان ملل متحد باعث شد آمریکا مشکل ویزاها را حل کند.

سخنگوی دولت با بیان اینکه سال‌ها است که آمریکا، مقر سازمان ملل را به اسارت گرفته است، گفت: یکی از دلایل آن‌ها برای کارشکنی در صدور ویزا این بود که ما در این اجلاس حضور پیدا نکنیم، این دلیل نشان‌دهنده این است که حضور ما در آمریکا می‌تواند مفید باشد.

اگر آمریکا آماده متوقف کردن تحریم‌ها باشد، راه برای گفت‌وگو باز خواهد شد

ربیعی در واکنش به توئیت امروز خبرنگار ارشد CNN درباره شرایز مذاکره ایران و آمریکا بیان کرد: ایران پیش از این موضع را گرفته بود. اگر آمریکا آماده متوقف کردن تحریم‌ها و بازگشت به شرایط هسته‌ای باشد، راه برای اقداماتی نظیر گفت‌وگو باز خواهد شد ولی اول باید این اقدامات را انجام خواهد داد.

سخنگوی دولت بیان کرد: هیچ تعارضی در دیدگاه‌های مختلف داخل کشور نیز در این زمینه وجود ندارد و اظهارات ظریف در چارچوب مشخص است.

جامعه مدنی ایران باید نسبت به اقدامات زورگویانه آمریکا واکنش مناسب نشان دهد

ربیعی درباره ممانعت از ورود ۱۲ دانشجوی ایرانی به کشور آمریکا و لغو ویزای آنها گفت:  این مشکل از طریق دفتر حافظ منافع ایران در حال پیگیری است؛ مدارک نشان می‌دهد این دانشجویان نه سابقه سیاسی دارند و نه رشته تحصیلی آنها رشته خاصی که مورد سوءظن قرار بگیرند، نبوده است. آمریکایی با زورگویی این تصمیمات را م‌ گیرند و ما هم حل این مشکلات را دنبال می‌کنیم البته جامعه مدنی ایران نیز باید نسبت به این اقدامات زورگویانه آمریکا واکنش مناسب نشان دهد.

انتخاب حاجی میرزایی امید برای ایجا تغییرات مثبت در وزارت آموزش و پرورش به همراه داشته است

سخنگوی دولت با تبریک آغاز سال تحصیلی جدید به دانش آموزان، معلمان و همه مردم در سراسر کشور گفت: روز اول مهر و نخستین روز پاییز و بازگشایی مدارس کشور و اولین روز بهار دانش است که یکی از شاداب‌ترین و پرخاطره‌ترین روزهای برای مردم است و امیدواریم چرخه علم و دانش و یادگیری هر ورز در کشور ما بیش از گذشته در گردش باشد.

ربیعی گفت: روز گذشته برنامه‌‌های آموزش و پرورش و آسیب شناسی‌های گذشته این وزارتخانه در جلسه دیروز هیات دولت انجام شد و برنامه‌های آموزش و پرورش تا سال ۱۴۰۰ و اینکه دولت چه زیرساخت‌هایی را برای آینده باید تمهید کند بررسی شد.

سخنگوی دولت افزود: انتخاب آقای حاجی میرزایی هم امیدها را برای ایجا تغییرات مثبت در این وزارتخانه بسیار مهم برای ما به همراه داشته است. اهتمام برای کمک به حل مسائل آموزش و پرورش و تعیین تکلیف دستگاه‌های اقتصادی مانند سازمان برنامه و بودجه و همکاری میان بخشی وزارتخانه با آموزش و پرورش نیز در جلسه روز گذشته مطرح و بررسی شد.

رئیس‌جمهور پس از بازگشت از نیویورک به وزارت آموزش و پرورش می‌رود

وی اظهار داشت: رئیس‌جمهوری وعده کرده‌اند پس از بازگشت از سفر مقر سازمان ملل متحد در وزارتخانه آموزش و پرورش حضور خواهند داشت و در جلسه با شورای معاونان این وزارتخانه مجموعه برنامه‌های دولت را تببین و مشکلات را در همان جلسه بررسی می کنند.

ربیعی گفت: در جلسه روز گذشته دولت نسبت یک به ۲۵ برای سهم استخدام‌های آینده معلمان، مورد بحث و بررسی قرار گرفت و همچنین در مورد چگونگی و شیوه استخدام افرادی که در حال فعالیت در این وزارتخانه هستند در آینده نزدیک تصمیم گیری خواهد شد.

ارتقای مدارس دولتی مهمترین برنامه دولت است

سخنگوی دولت با بیان این که بیش از ۸۵درصد مدارس ما دولتی هستند، افزود: برنامه‌های مهم دولت  ارتقای مدارس دولتی است. دولت با ایجاد مدارسی که با سرمایه خود مردم اداره بشوند مخالفت ندارد، اما شرط عدالت این است که مدارس دولتی به سطح و اندازه‌ای برسند که هر دانش آموزی در این مدارس تحصیل می‌کند، بتواند در یک سطح مناسبی رقابت کند.

سازمان سنجش ما سازمانی امین است

وی درباره خرید و فروش کرسی‌های دانشگاه نیز بیان کرد: اولا به هیچ شکلی از طریق سازمان سنجش کسی وارد دانشگاه نشده و اتفاقات رخ داده از طریق این سازمان و کنکور نبوده است. یک مورد در ۵ سال گذشته اقدام خلاف صورت گرفته که حراست در همان ابتدا جلوی آنها را گرفته است و با اطمینان می‌گویم سازمان سنجش ما سازمانی امین است.

سخنگوی دولت افزود: بعد از تحریم‌ها مشکل ارسال ارز برای دانشجویان ایرانی ایجاد شد. حدود ۱۰ هزار پرونده در همین زمینه به وزرات بهداشت ارسال شد که حدود ۳ هزار پرونده در همان ابتدا رد شد چون مدارک آنها ناقص بود. در ادامه بحثی مطرح شد که کسانی که حداقل ۳۶ واحد در خارج از کشور گذرانده‌اند بتوانند به کشور برگردند ولی بخشی از آن‌ها سندسازی کردند و در نهایت تعداد دیگری از رده خارج شدند.

ربیعی یادآور شد: شرکت‌هایی در این زمینه تا حدود ۱ میلیارد تومان پول می‌گرفتند تا فردی را به دانشگاه بیاورند ولی موفق نشدند و وزارت اطلاعات امروز پیگیر آنهاست.

وی با اشاره به موردی که اخیرا در شبکه‌های اجتماعی نیز مطرح شد، گفت: این دختر خانم که موضوعش اخیرا مطرح شد، نه لیست نمره داشته و نه امتحان داده و نه هیچ چیز دیگری. موضوع در حقیقت سوءاستفاده شرکت کنکوری برای تبلیغات خودش است.

سخنگوی دولت اضافه کرد: آنچه که رخ داده با ۵، ۶ دختر دوست بوده در کلاس‌ها می‌نشسته است و به استادان می گفته اسم من در لیست نیست و اسم مرا اضافه کنید تا حذف و اضافه اسم می‌آید و از این طریق در دو سه تا لیست اسم خود را اضافه کرده ولی به هیچ عنوان نه امتحان داده و نه جایی رفته است.

ربیعی گفت: برخی از شرکت‌های کنکور از این موضوع به عنوان یک شو استفاده کردند و حتی در جاهایی از او مصاحبه گرفته و پخش کردند و در حقیقت سوء استفاده شرکت کنکوری برای تبلیغ خودش بوده که این اتفاق رخ داده است.

 سخنگوی دولت اضافه کرد: بنابراین با اطمینان خاطر عرض می کنم اولا از طریق کنکور نیست و آنچه هم بوده انتقال دانشجو از خارج به داخل بوده که متاسفانه این هم از مجاری سوءاستفاده بوده است و در سال‌های گذشته هم این اتفاق خیلی رخ داده و بحث‌هایی که زمانی در موضوع بورسیه‌ها مطرح شد بخشی از همین شیوه استفاده کرده بودند به طوری که در دانشگاه خارجی ثبت نام می کردند و کسانی که دستشان به جایی می رسید از این روش زیاد استفاده می‌کردند.

 وی با بیان این که هم اکنون هم وزارت علوم و هم وزارت بهداشت جلوی این قضیه را گرفته‌اند، گفت: سه نفر از روسای دانشگاه خوب کشور که جلوی این بورس‌ها را گرفتند، طرف رفته از دیوان حکم گرفته است.

وی گفت:  این افراد در هیئت ممیزه مصاحبه شده اند و هیئت ممیزه بعد از این که دیدند دانش لازم برای هیئت علمی شدن ندارند، برای این که به اعتبار علمی دانشگاه لطمه نخورد با این موضوع مخالفت کردند. الان سه حکم تعلیق یا انفصال قضایی سه تا از رئیس های دانشگاه ما صادر شده که البته با حسن نیت دنبال خواهد شد چرا که در دفاع از حریم دانش دانشگاه بوده است.

نمی‌شود ۵۰۰۰ هزار نیروی امنیتی از کشور دیگری وارد کشور شود

سخنگوی دولت  درباره سرمایه گذاری ۴۰۰ میلیارد دلاری چین در اقتصاد ایران و چگونگی بازگردندان سود حاصل از آن به چین بیان کرد: در ابتدا بگویم که نمی‌شود ۵۰۰۰ هزار نیروی امنیتی از کشور دیگری وارد کشور شود. ایران و چین روابط صمیمی دارند و هرکشوری که در شرایط تحریم در کنار ایران است، ایران خواهان گسترش رابطه با آنهاست ولی ایران به دنبال توافقات استراتژیک بلند مدت ۲۵ ساله با کشورهای مهم جهان است و از هر سرمایه گذاری خارجی در کشور حمایت می‌کند ولی امتیاز خاصی برای برخی افراد قائل نیستیم.

وی  افزود: عدد قطعی و رسمی در این توافقات هنوز وجود ندارد و موضوع در سطح کارشناسی است و آنچه بیان شد، پیش‌بینی از آینده روابط ایران و چین بود. ایران تسلیم جوسازی‌ها نخواهد شد و از تمام کشورهایی که در دوران تحریم کنار ایران است، متشکریم.

روغنی به عنوان مدیرعامل هپکو انتخاب خواهد شد

ربیعی درباره اعتراض کارگران هپکو به عدم پرداخت مطالباتشان نیز اظهار کرد: مشکل امروز هپکو، مشکل تولید آن است چون خریداران کم شده‌اند ضمن اینکه تکنولوژی آن نیز باید نوسازی شود اما مساله دوم نوع خصوصی‌سازی‌هاست. افرادی که مدیریت این نهاد را برعهده گرفتند، نتوانستند به تعهدات خود عمل کنند بنابراین خصوصی‌سازی صورت گرفته، خصوصی‌سازی ناسالمی نبود ولی افراد نتوانستند به تعهدات خود عمل کنند هرچند که می‌شد درباره صلاحیت افراد بیشتر بررسی شود.

وی افزود: یکی از بانک‌ها مکلف شد حقوق عقب‌مانده کارگران را پرداخت کند بنابراین کنسرسیومی بنابر توصیه روحانی تشکیل شد که می‌تواند تولیداتی داشته باشد که مورد نیاز است. با ورود این کنسرسیوم هم تولید تضمین می‌شود و هم آرامشی در این شرکت ایجاد خواهد شد و اگر اشتباه نکنم، آقای روغنی به عنوان مدیرعامل انتخاب خواهد شد.

ربیعی خاطرنشان کرد: این کنسرسیوم از شرکت های معدنی بزرگ ما هستند. ممکن است یکی از آنها کم یا زیاد شود ولی مهم ترین آن ها «گل گهر» به عنوان کانون این کنسرسیوم است این کنسرسیوم اگر بیاید به اعتقاد ما می‌تواند تولید را تضمین کند و بر مبنای قدرت مالی که دارد می توانند آنجا را اداره کنند تا بحث مالکیت حل شود.

ربیعی بیان کرد: امروز دولت درباره خصوصی‌سازی دقت بسیار زیادی دارد ولی هر خصوصی‌سازی پر از حرف و حدیث است و دقیقا به همین دلیل در جلسه اخیر سران قوا، این موضوع مطرح شد. خصوصی‌سازی و کوچک کردن دولت استراتژی صحیحی است ولی شیوه آن حرف و حدیث‌هایی دارد اما من یقین دارم سازمان خصوصی سازی دقت لازم را خواهد داشت.

دولت ملاحضات نهایی خود روی لایحه تامین امنیت زنان اعمال خواهد کرد

سخنگوی دولت درباره لایحه تامین امنیت زنان اظهار کرد: در مرحله اول از قوه قضائیه بابت ارسال این لایحه تشکر می‌کنیم. متن این لایحه توسط دولت تهیه و بررسی شد ولی چون بخشی از آن مربوط به جرائم است و قوه قضائیه باید اعلام‌نظر کند، این لایحه به این قوه ارسال شد.

وی گفت: تغییراتی در این لایحه ایجاد شد ولی در نهایت دولت لایحه را به مجلس ارسال خواهد کرد و قوه مجریه ملاحضات نهایی خود را روی آن اعمال خواهد کرد ولی در بخش‌های قضایی که مربوط به قوه قضائیه است تغییری ایجاد نخواهد شد.

گاهی به شکل غیرمنصفانه‌ای دولت را به القابی نظیر سازشکار محکوم می‌کنند

سخنگوی دولت با اشاره به راهبرد دولت برای پایان دادن به تحریم‌ها اظهار کرد: خصلت کشور ما آن است که درباره موضوعاتی نظیر مذاکره همه نظر خود را بیان می‌کنند اما گاهی اوقات به شکل غیرمنصفانه‌ای قضاوت‌هایی صورت می‌گیرد که دولت را به القابی نظیر سازشکار محکوم می‌کنند.

وی افزود: امروز کسی ایران را مقصر نمی‌داند ولی پدیده‌ای مانند ترامپ نه تنها برای ایران بلکه برای جهان غیرقابل پیشی‌بینی بود ولی امروز ایران همچنان پیگیر برنامه‌های خود است.

ربیعی یادآور شد: ایران برای ایجاد صلح در منطقه با طرحی به سازمان ملل می‌رود. برخی کشورهای منطقه تمایل دارند در رابطه با ایران از افراطی‌گری دوری کنند و در آینده فضا برای این اقدام بیشتر فراهم خواهد شد.

ایران با روس‌ها سوئیفت‌های دوطرفه را ایجاد کرده است

ربیعی  درباره همکاری‌های ایران و سایر کشورها برای مبادله بدون دلار نیز بیان کرد: ایران با روس‌ها خوب پیشرفته است و سوئیفت‌های دوطرفه را ایجاد کرده است. ایران می‌تواند نفت بدهد در برابر کالا و هم می‌تواند صادرات در برابر واردات داشته باشد و هم اینکه می‌توانیم مبادلات بدون استفاده از دلار را برنامه‌ریزی کنیم.

وی ادامه داد: این سیاست ایران است و شاید در ادامه و بدون تحریم‌ها نیز این سیاست ادامه پیدا کند.

سخنگوی دولت همچنین با اشاره به مباحث مطرح شده درباره پذیرش نظارت دائمی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از تاسیسات هسته‌ای ایران بیان کرد: آژانس همواره حاضر بوده و اگر بازگردند به معاهده (برجام) ایران مشکلی نخواهد داشت و در چارچوب برجام اقدامات قابل انجام است.

ربیعی همچنین درباره حواشی مطرح شده درباره موضوع حذف یارانه‌ها خاطرنشان کرد: موضوع حذف یارانه معطوف به کسانی خواهد شد که پردرآمد هستند و شامل مابقی ایرانیان نخواهد شد.

سخنگوی دولت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر