کد خبر: 813303 A

در گفت‌وگو با سی‌بی‌اس مطرح شد؛

وزیر امور خارجه دولت اوباما گفت: با وجود خروج آمریکا از برجام در سال ۲۰۱۸ ، هنوز مسیرهای دیپلماتیک برای نتیجه مطلوب وجود دارد.

به گزارش ایلنا، «جان کری» وزیر امور خارجه سابق آمریکا در گفت‌وگو با برنامه فیس د نیشن شبکه سی بی اس در پاسخ به سوالی درباره ادعای نقش ایران در حمله به آرامکو مدعی شد:  معتقدم که ایران به یک طریقی پشت حمله‌ای بود که صورت گرفت. و کاملاً صحیح است که دولت ترامپ تصمیم گرفت جنگی را آغاز نکند.

وی افزود: این (جنگ) کاری است که ما نباید انجام دهیم ، اما شما همچنین باید بررسی کنید که پس از آنکه ما از توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ (برجام) خارج شدیم ، چه اتفاقی افتاد.

کری گفت: «ما اساساً جنگ اقتصادی علیه ایران را اعلام کردیم. ما آنها را تحت فشار قرار داده‌ایم ، حداکثر فشار  را علیه آنها وارد کردیم و کاملاً قابل پیش‌بینی بود که این اقدام منجر به درگیری بیشتر شود.»

وزیر امور خارجه دولت اوباما گفت: با وجود خروج آمریکا از برجام در سال ۲۰۱۸ ، هنوز مسیرهای دیپلماتیک برای نتیجه مطلوب وجود دارد.

وی گفت: «متحدان ما هنوز از این توافق نامه پشتیبانی می‌کنند، اما متحدان ما همچنین از پاسخگویی ایران برای سایر مسائل منطقه حمایت می‌کنند. معتقدم [با] دیپلماسی بهتر و بیشتر با متحدان‌مان راهی برای توافق وجود دارد که می‌تواند ترتیب امنیتی جدیدی برای منطقه فراهم کند و با منافع هسته‌ای مقابله کند.»

جان کری
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر