کد خبر: 811465 A

نیویورک‌ تایمز:

نیویرک تایمز در گزارشی به بررسی تنش‌های اخیر میان ایران و آمریکا پرداخت و نوشت: دروغ‌های متعدد ترامپ پذیرفتن ادعای تازه او در خصوص نقش ایران در حمله به عربستان را کمی سخت کرده است.

به گزارش ایلنا به نقل از نیویورک‌تایمز، برای رئیس‌جمهوری مانند ترامپ که رابطه‌ای سست با واقعیت‌ها و روابط مسموم با متحدان خود دارد، حمله به میادین نفتی عربستان یک چالش بزرگ ایجاد می‌کند چگونه می‌تواند ادعای خود مبنی بر دست داشتن ایران در این حمله را ثابت کند؛ چراکه ترامپ اعتبار کمی برای خود باقی گذاشته است. 

رئیس‌جمهور ترامپ اکنون باید با این مشکل مقابله کند؛ زیرا با یکی از مهمترین تصمیمات امنیت ملی دوران ریاست جمهوری خود مواجه شده است. اکنون به نظر می‌رسد بسیاری از کشورهای جهان عصبانی از توئیت‌ها، اصطلاحات، دروغ‌ها و اتهامات وی هستند بنابراین اعتبار ترامپ برای ثابت کردن نقش ایران در حمله به عربستان بسیار ناچیز شده است.

اگر ترامپ رویه کنونی خود را در مورد ایران ادامه دهد و تحریم‌ها را حفظ کند و تلاش برای به صفر رساندن صادرات نفتی را به کار گیرد یا دست به حملات سایبری و یا نظامی علیه ایران بزند ممکن است مانند جرج بوش که وارد جنگ با عراق شد تا حد زیادی تنها باقی بماند.

در حال حاضر، مقام‌های اطلاعاتی، مدعی شده‌اند که شواهدی حاکی از حضور ایران در این حمله وجود دارد  اما در زمان مناسب این شواهد منتشر می‌شود. یک نظریه ادعایی که از طرف مقام‌های آمریکایی مطرح می‌شود، این است که حمله موشکی و هواپیماهای بدون سرنشین از جنوب غربی ایران صورت گرفته است.

این اتهامات در زمان حمله به عراق هم مطرح شد و باعث شد که آمریکا وارد جنگ طولانی با عراق شد.

پس از تجربه تلخ عراق، برای رئیس‌جمهور آمریکا سخت خواهد بود که مردم کشور و متحدانش را ترغیب کنند که سخنان وی را باور کنند. ترامپ به سختی می‌تواند متحدانش را راضی کند که جنگ دیگری را در خاورمیانه آغاز کنند. 

وندی شرمن در همین رابطه گفت: به طرز وحشتناکی، سخنان رئیس‌جمهور مشکوک است. دروغ‌های متعدد و خبرهای ساختگی که در عادت‌های توییت کردن روزانه او می‌بینیم، اعتبار کمی برای ترامپ در میان اعضای کنگره و متحدانش باقی گذاشته است. همین موضوع پذیرفتن ادعای تازه وی در خصوص نقش ایران در حمله به عربستان را کمی سخت کرده است. 

رکس تیلرسون وزیر خارجه پیشین آمریکا نیز گفت: باید مراقب ترامپ باشیم.

وی افزود: سوال این است که می‌خواهیم اعتبار آمریکا را نابود کنیم؟ من معتقدم ممکن است پس از بررسی‌های بسیار به این نتیجه برسیم که ایران در این حمله حضور داشته است و یا اصلا حضور نداشته است. باید با اطلاعات دقیق و قطعی صحبت کنیم. جنگ در قلمرو ایران سخت است و اگر می‌خواهیم چنین خطری را قبول کنیم، باید برای ادعاهای خودمان مدارک و اطلاعات دقیق  و قطعی داشته باشیم.

مشاور بوش در جنگ عراق هم در این خصوص گفت: مساله مهم اعتبار آمریکاست. اکنون اعتبار ما هر روز در حال کم شدن است همین کار ما را برای همراه کردن متحدانمان سخت می‌کند.

ایران جنگ عراق آمریکا برجام ترامپ
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر