کد خبر: 810157 A

لوبلاگ بررسی کرد؛

لوبلاگ در تحلیلی به اخراج جان بولتون از کاخ سفید پرداخت و نوشت: اگرچه بر سر راه گفت‌وگوی آمریکا با ایران موانع فراوانی وجود دارد، افرادی که تمایل دارند بسیاری از چالش‌های امنیت ملی آمریکا با ایران از طریق دیپلماسی حل شود باید از فرصت کنونی استقاده کنند و ترامپ را برای توافق با ایران ترغیب کنند.

به گزارش ایلنا به نقل از لوبلاگ، خروج بولتون از کاخ سفید، نه تنها احتمال جنگ بین ایران و ایالات متحده را کاهش داد بلکه احتمال گفت‌و‌گو را افزایش داده است. رویه ترامپ در این مدت کاملا مشخص شده است او یک بحران را ایجاد می‌کند و سپس خودش برای حل آن تلاش می‌کند و سعی می‌کند از این طریق خود را یک معامله‌گر موفق نشان دهد.

 بولتون به عنوان یک جنگ‌طلب بود که تلاش زیادی برای ترغیب ترامپ برای ورود به جنگ با ایران کرد. ترامپ خواهان دیدار با روحانی شده است پیشنهادی که جان بولتون با آن مخالف بود و همین عامل به اخراج او از کاخ سفید منجر شد.

عده‌ای از تصمیم ترامپ برای اخراج بولتون انتقاد می‌کنند و عده‌ای هم از این تصمیم استقبال کردند و آن را عامل کاهش احتمال جنگ که یک فاجعه برای آمریکا بود، می‌دانند.

این عده معتقدند برای اخراج بولتون نباید ترامپ را سرزنش کرد بلکه باید ترامپ را برای خروج از برجام و تضعیف تعهد ایران به توافق هسته‌ای سرزنش کرد تصمیماتی که ایالات متحده را تا نزدیکی یک جنگ برد.

اگر ترامپ برای توافق با ایران جدی است باید خودش را از این بحرانی که خود آن را ساخته است خارج کند. رهبران ایران از تحریم‌ها عصبانی هستند ترامپ نیاز دارد با کاهش تحریم‌ها آنها را به میز مذاکره بیاورد و نشان دهد که تغییری در سیاستش رخ داده است و خواهان توافق با ایران است.

ترامپ باید با شرکای خود همکاری کند. پیشنهاد خط اعتباری مکرون می‌تواند راه را برای قانع کردن ایران به اجرای تعهدات برجامی قانع کند و راه را گفت‌وگوهای تازه هموار کند. به جز فرانسه کشورهای دیگری مانند هند و ژاپن نیز علاقمند برگزاری این گفت‌وگوها هستند تا بتوانند تجارت با ایران را از سر بگیرند.

تنها جایی که احتمال دارد ترامپ با مقاومت شدید روبرو شود دولت و حزب جمهوری‌خواه است. اعضای تندرو و جنگ‌طلب دولت ترامپ علیه ایران- از جمله مایک پمپئو- هنوز در جایگاهی هستند که به خوبی می‌توانند تلاش برای گفت‌وگو را نافرجام کنند، مگر آنکه ترامپ به وضوح بر تمایل خود برای توافق با ایران پافشاری کرده و تمامی افرادی را که مخالف این توافق هستند، از سر راه بردارد.

از سوی دیگر نتانیاهو که از احتمال دیدار ترامپ با روحانی بسیار بیم دارد اگر در سمت فعلی خود ماندگار شود، می‌تواند نقش مخربی در راه گفت‌وگو میان ایران و آمریکا ایفا کند.

با این حال اگرچه بر سر راه گفت‌وگوی آمریکا با ایران موانع فراوانی وجود دارد، افرادی که تمایل دارند بسیاری از چالش‌های امنیت ملی آمریکا با ایران از طریق دیپلماسی حل شود باید از فرصت کنونی استقاده کنند و ترامپ را برای توافق با ایران ترغیب کنند.

ایران آمریکا جان بولتون برجام ترامپ
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر