کد خبر: 807946 A

سی‌ودومین جلسه رسیدگی به پرونده مدیران پیشین بانک سرمایه دقایقی پیش در شعبه سوم دادگاه ویژه رسیدگی به مفاسد اقتصادی و به ریاست قاضی اسدالله مسعودی مقام برگزار شد.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایلنا، قاضی مسعودی مقام با فرا خواندن یکی از متهمین به نام پرویز احمدی برای اظهار دفاعیات خود، اتهامات وی را مشارکت در اخلال عمده نظم اقتصادی، مشارکت در ۱۰ فقره خیانت در امانت به مبلغ ۶ هزار و ۲۳۷ میلیارد و ۶۵۰ میلیون تومان بیان کرد.

متهم در دفاع از خود گفت: حضور من در بانک برمبنای خیانت نبوده و علیرغم مخالفت های آقای سیف، رئیس بانک وزیر آموزش و پرورش مرا برای خدمت انتخاب کرد.

وی افزود: من پیشتر هم سابقه خدمت به دانشگاهیان و همچنین معاونت آموزش و پرورش را داشتم اتفاقاً در زمان معاونتم بانک سرمایه را راه اندازی کردیم.

این متهم با بیان اینکه کرامت مشتری یا نوبت‌دهی یادگار خدمت بنده است، گفت: برخی حضور من در بانک رفاه را به بانک سرمایه وصل می کنند و در افکار عمومی این گونه جا افتاده است که من در بانک رفاه نیز این کارها را انجام دادم و اکنون در بانک سرمایه نیز این اتفاق افتاده است.

 وی افزود: من پنج ماه و نیم بیشتر در بانک سرمایه نبوده‌ام که ۳ ماه ان سرپرست بودم چگونه می شود با این مقدار عملکرد من را ارزیابی کرد؟!

وی اضافه کرد: وظیفه اصلی من ریاست هیئت مدیره بود و اتفاقاً چندین مورد از نامه‌های من وجود دارد که به دادگاه ارائه شده است که در آن ها به طور پیوسته تذکر داده‌ام .

وی با اشاره به دریافتی‌هایی که از این بانک داشت، گفت: سه تا هفده میلیون تومان چند ۴ ۵ میلیون تومان به عنوان حق و جلسه و بعد بیست میلیون تومان نیز به عنوان پاداش سالانه دادند و این مبالغ ۱۰۰ میلیون تومانی که گفته می شود درست نیست.

وی با بیان اینکه در ۲۴ اقدام به جلوگیری از تخلف پرداختم، گفت: چندین بار جلوگیری از اخراج بوده و ۲۲ مورد هم کارهای تحولی در بانک انجام داده ام که پیشتر  نماینده دادستان به آن اشاره کرده‌اند.

 وی با اشاره به اینکه چند معاونت را در بانک حذف کرده است، اضافه کرد: بانکی که کلاً ۱۰۰ کارمند دارد نیازی به معاونت نداشته اما آنها می خواستند که نیروهای خودشان را بگذارند؛ آیا در این پنج و نیم ماه کاری بوده که می توانستم انجام دهم و نکرده‌ام؟!

وی یادآور شد: آقای نری ماهی که روحانی هستند  و قبلاً دبیر انجمن موسیقی ایران بوده اند چون آشنایی قبلی با هم داشتیم بعد از این که بانک سرمایه رفتم گفتند که او می خواهد برای دیدن من با سبد گل بیاید اما گفتم تا ایشان بدهی های شان را پرداخت نکرده ‌اند نیایند.

متهم گفت: اهرم‌های نظارتی زیادی از جمله اداره نظارت بر بانکها و حراست وجود دارد اما این اهرم‌های نظارتی حتی یک گزارش ارسال نکردند که من  به آن توجه نکرده باشم.

وی افزود: من نفر چهارم بودم و امضای من تاثیری در مسائل نداشت؛ می توانستم که امضا نکنم اما برای اصلاح رفته بودم، همچنین ۷۰ درصد اعتبار ها دست کمیته اعتبارات داده می شود و تعداد کمی از موارد مهم به هیئت مدیره می آمد.

 وی با بیان اینکه  فسادهای شناسایی شده بسیار تکان دهنده است، گفت: این فسادها نمی‌تواند کار یک نفر باشد.

احمدی گفت: زمانی راننده مرا رساند و گفت که در سایت اعلام شده که شما برکنار شده اید و به راننده هم گفته بودند که از فردا دنبال من نیاید گفت بنده ۲۹ مهرماه آقای بیرانوند را کنار گذاشته بعد از اخراج ایشان در بخش اعتبارات دیگر مشکلی نداشتیم.

 این متهم اظهار داشت: ۱۲ مورد برای من در بانک  موارد اتهام صادر شده است که از این میزان متوسط دو مورد آن اصلاً در زمان من نبوده است. دو مورد دیگر مربوط به آقای حیدر آبادی و ۳ مورد هم آقای ضیائی است.

 وی بیان داشت: سه مورد سه مورد از آن ۱۲ مورد پایداری اعتبار اعتبار بوده که اعتبار های سال قبل سررسید شده و بانکها برای آنها یک سال مهلت پرداخت ساده می کند ۱ مورد به من مربوط نبوده و فقط یک مورد به مبلغ ۲۹ میلیارد تومان به من مربوط است.

پس از دفاعیات این متهم، قهرمانی نماینده دادستان با حضور در جایگاه گفت: در در جلسه دیروز عطف به اظهارات خادم  در زمان هیئت مدیره ۹۵ مصوبه ای صادر شده که در آن ریخته گران ۸۰۰ میلیارد تومان با وجود غیرقانونی بودن به جیب به ایشان ریخته است گفته شد که امضای آقای ریخته‌گران جعلی بوده است اما به نظر می آید که امضا جعلی نیست.

 نماینده دادستان افزود: در آن زمان خادم و حیدرآبادی باسواد و متخصص ترین افرادی بودند که در بانک حضور داشتند و باقری علیرغم اینکه تخصص بانکی نداشت اما مدیریت پولی را بر عهده گرفته بود

نماینده دادستان اظهار کرد: خادم در سایه گستر تحصیل منفعت داشته اما هنوز مستنداتی در اختیار نداریم و علی‌رغم این که گفت پول را برگردانده با بررسی های انجام شده مشخص شد که هنوز پولی برگردانده نشده است.

قهرمانی با بیان اینکه در مورد اظهارات آقای احمدی اما جدال من با او جدال بانکی است گفت: در شرایط ضمانت نامه های امضا شده اند که اعتبار لازم را نداشته و آقایان بانک مرکزی را دور زدند 

وی افزود: وقتی ضمانت نامه میخواهید باید ۱۰ درصد از آن را وصول کنید و با وجود آن ۱۰ درصد اینگونه احساس  می‌شود که بانک گردش مالی خوبی دارد و به این طریق بانک مرکزی گول می خورد.

وی خطاب به متهم گفت: در این شرکت های کارتن خواب آقای قندالی در هیئت مدیره می نشستند و عنوان می کردند که ضمانت نامه ها مربوط به صندوق ذخیره فرهنگیان است در حالی که هیچ کدام از ضمانت نامه ها وثایق درجه اول و گزارش اعتبار سنجی نداشتند.

 قاضی خطاب به متهم گفت: پول بانک ها به شرکت دولتی برود مشکلی ندارد؟

متهم در پاسخ گفت: راحت‌تر می‌توانند پس بگیرند و هر دو یک نگاه دارد، البته در اینجا حیف و میل نشده است. این در مورد این است که بین امور دام و بانک باشد.

نماینده دادستان اضافه کرد: پول شرکتها را بدهید؛ ما روی هر ملکی از آقای رضوی دست می‌گذاریم در رهن بانک های دیگر است.

قاضی مسعودی مقام در این هنگام از وکیل متهم پرویز احمدی خواست در جایگاه حاضر شده و آخرین دفاعیات خود را مطرح کند.

وکیل متهم احمدی گفت: موکل من شاید مورد غفلت واقع شده باشد، البته او باید پاسخ امضا‌های خود را بدهد، اما باید رفتار او را ببینیم که مجرمانه است یا خیر، عمل او رسالتی بود که بر اساس شرایط بانک انجام داده است.

وکیل مدافع حیدرآبادی‌پور در دفاع از موکل خود گفت: دختر موکلم مبتلا به بیماری می‌شود و در بیمارستان عرفان بستری شده بود، بعد از مدتی تشخیص داده شد که به بیماری حاد عصبی مبتلا است و به همین دلیل موکلم به اسپانیا رفته است.

وی در ادامه عکسی که از موکلش در بیمارستان عرفان در کنار تخت فرزندش انداخته شده بود به قاضی نشان داد و آن را سندی برای اثبات سخن خود عنوان نمود.

وکیل متهم حیدرآبادی‌پور نامه یکی از پزشکان را در مورد بیماری دختر موکلش که مربوط به تاریخ ۱۵/۶/۹۶ بود را یکی دیگر از مستندات اعلام کرد و گفت: شورای پزشکی در این نامه به اعزام فرزند موکل به اروپا و آمریکا اشاره کرده است.

وکیل مدافع متهم حیدرآبادی پور گفت: چرا در کیفرخواست عنوان متواری ذکر شده است موکل من به صورت رسمی و ۱۵ ماه بعد از خروج از بانک به اسپانیا رفته و سازمان اطلاعات سپاه و وزارت اطلاعات باید بدانند که موکل به آنجا رفته است.

وی مدعی شد: کلینیکی در بارسلونای اسپانیا در مورد این دست بیماری‌ها که فرزند موکلم به آن مبتلاست تحقیق می‌کند و شنیده‌ام که تا حدودی در درمان دخترش موفق بوده است.

قاضی مسعودی مقام گفت: موکل‌تان خودش بیاید و مادر فرزند دنبال کار‌های درمان باشند.

با پایان دفاعیات وکیل متهم حیدرآبادی،  نماینده دادستان اظهار داشت: در سال ۹۱ و زمانی که آقای بخشایش در بانک سرمایه بودن نطفه فساد بسته شده و زمینه‌هایی برای ایجاد فساد فراهم می‌شود.

 وی افزود: وقتی آقای درخشنده متوجه فساد می‌شود با آنها همکاری نمی‌کند و آقای قندالی با کودتا درخشنده را کنار می‌گذارند و خودش به صورت غیر قانونی چهار ماه سرپرست بانک می شود که توسط بانک مرکزی و رد صلاحیت می‌شوند.

نماینده دادستان اضافه کرد: بعد از از این موضوع آنها با شناختی که از نقاط ضعف آقای بیرانوند داشتند تصمیم می‌گیرند که ایشان را بیاورند و مورد سوء استفاده قرار دهند.

وی افزود: که در نهایت بیرانوند هم همکاری نمی کند و آنها تصمیم می گیرند که یک شخص غیر مطلع را بیاورند بنابراین جایگاه قائم مقامی را ایجاد کرده و آقای احمدی را رئیس هیئت مدیره می‌کنند و آقای ضیایی نیز قائم مقام ایشان می شود.

نماینده دادستان یادآور شد: من توجه حضار را به اینکه آقای حیدرآبادی قبل از ورود به بانک در یکی از شرکت های زیرمجموعه تامین اجتماعی به اسم آتیه صبا مدیرعامل بوده، اولین جرقه های ضمانت نامه ها در این شرکت زده می شود.

نماینده دادستان با بیان اینکه من در اینجا دو سوال دارم گفت سوال اول اینکه حیدر آبادی ضمانتنامه ها را از چه کسی می‌گیرد و سوال دوم اینکه حیدرآبادی بعد از گرفتن این ضمانتنامه ها آنها را به چه کسی داده است؟! به آقای محمد امامی داده است؟

 وی افزود: آقای حیدرآبادی از یک سو با ضیائی و از طرف دیگر با بخشایش در ارتباط بوده و در نهایت حیدرآبادی در بهمن ماه مدیرعامل می‌شود.

قهرمانی افزود: آقای حیدرآبادی املاکی داشتند که توسط وکیل حقوق ایشان در حال جابجا شدن بود که با دستور بازپرس از آن جلوگیری شد.

 وی ادامه داد: حیدرآبادی نیز در تعارض منافع با تیم آقای خانی اختلاف می‌خورند و تیم تصمیم می گیرد که به سمت آقای خانی برود؛ به همین دلیل آقای حیدر آبادی دست به یک سری افشاگری‌های جهت دار می‌زند.

 قهرمانی ادامه داد: افشاگری آقای حیدرآبادی در اواخر اسفند ماه زده شد که برای مبارزه با فساد نبود بلکه برای مبارزه با خانی بود.

وی ادامه داد: مگر حیدرآبادی نمی گوید که پاسخگو است؛ خوب باید پاسخ بدهد، نیامد تا پلیس اینترپل علیه او اقدام کرد.

وی افزود: حیدرآبادی یک مهره گماشته شده توسط متهمان بوده که با آنها سابقه همکاری داشته است.

قاضی خطاب به متهم بیرانوند می‌خواهد در جایگاه حاضر شود و ضمن تفهیم اتهام به او گفت: آخرین دفاع خود را بفرمایید.

متهم بیرانوند ضمن ارائه آخرین دفاع، گفت: این پرونده دو وجه شکلی و قانونی داشت و در ظاهر همه ضوابط در آن رعایت می‌شد، اما در باطن چنین نبود.

وی مدعی شد: من به عنوان کارشناس بانکی در کشور کار کرده‌ام و با جریانات سوء مدیریتی مواجه شده و با آن‌ها مقابله کرده‌ام، اما در ارتباط با این موضوع پرونده بانک سرمایه و فرآیندی که در جریان است کاملا بر اساس تیمی سازمان یافته بود و از مصداق‌های فساد سازمان یافته است.

این متهم مدعی شد: شاید به نوعی خودم در این جریان هستم، اما پشت قضیه غندالی و امامی بودند و اگر هم به عنوان متهم در ارتباط با این پرونده الان حضور دارم کسی بودم که به لحاظ تجربه مدیریتی، فنی و بانکی ادعا دارم و آن‌ها روی این توانایی‌های من برنامه ریزی کرده بودند.

متهم بیرانوند مدعی شد: البته ۵ ماه طول کشید که آقایان اعتماد مرا جلب کنند و مشکل هم در اعتماد کردن من بود من تصور می‌کردم با آن پتانسیل‌های بانک سرمایه بیاییم به صورت هم افزایی استفاده کنیم و با این نگاه وارد سیستم شدم اعتماد من حقوقی بود نه اعتماد شخصی.

این متهم افزود: درباره ضمانت نامه همان توطئه است که به وسیله غندالی و امامی و توسط کلهر و زاهدی اجرا شد در نظر ظاهر همه چیز قانونی بود، اما پشت قضیه توطئه پیچیده‌ای بود.

وی گفت: آقای قاضی با توجه به اینکه آقایان غندالی و امامی بر علیه من توطئه کرده‌اند و تمام سوابق مدیریتی و اعتباری و خانوادگی مرا از بین بردند اعلام شکایت می‌کنم و از آن‌ها نمی‌گذرم که دنبال سوء استفاده و منافع خود بودند و مرا به بازی گرفتند.

وکیل متهم بیرانوند در پایان دفاعیات خود گفت: از محضر دادگاه برای موکلم تقاضای برائت می‌کنم.

در ادامه قهرمانی نماینده دادستان تصریح کرد: برخی اقدامات بیرانوند تناسبی با اقدامات حرفه‌ای او ندارد مصوبه‌ای تحت عنوان تهاتر تصویب می‌شود که متهمان ملک بدهند به طوری آقای رنجبر برای بدهی شرکت پیش از این سررسید تسهیلات برسد برای تسویه ملک می‌آورد در نتیجه آقایان با مصوبه‌ای که در هیئت مدیره تصویب می‌کنند موجب می‌شوند که متهمان قبل از سررسید تسهیلات برای گران‌نمایی طمع کنند و ملک بیاورند.

قهرمانی افزود: با همین مصوبه هجوم متهمان برای تهاتر و متاسفانه اقدامات مجرمانه کارشناسان دادگستری را شاهد هستیم.

نماینده دادستان افزود: در خصوص ملک لواسان اتهامی متوجه آقای بیرانوند نیست، اما در خصوص ضمانت نامه‌های شرکت‌های کارتن‌خواب اظهارات متهم با توجه به اماره اقدامات در دیگر بانک‌ها قابل قبول نیست.

وی با اشاره به اطاعت بی‌چون و چرای متهم بیرانوند در مهره‌گزینی آقای غندالی و امامی گفت: بیرانوند، پویان‌مهر را به بانک می‌آورد و دیگر مدیران شعب نیز توسط او به بانک آورده شده‌اند که با توجه به سوابق وی این اقدام غیر حرفه‌ای است.

متهم بیوانوند در پاسخ گفت: مصوبه مربوط به تهاتر‌ها در زمان بخشایش صورت گرفت و در خصوص ضمانت‌نامه‌ها نیز این اقدام توطئه بوده که کلهر به آن اقرار کرده است، برای بنده جنگ روانی راه می‌انداختند و سر مسائل حاشیه‌ای و کوچک بنده عصبی می‌کردند تا امضا‌ها را از من بگیرند، اعتماد من را جلب کرده بودند و من فکر نمی‌کردم انسان‌های خائنی به بانک باشند.

متهم بیرانوند افزود: در ارتباط با مدیریت بانک سرمایه در توان خودم ارتقا و رشد بانک را می‌دیدم، اما خیانت صندوق ذخیره فرهنگیان را در محاسبات خودم ندیده بودم.

پس از پایان دفاعیات متهم بیرانوند وکیل مدافع وی در جایگاه حاضر شد و گفت: بانک مرکزی همین الان هم ساز وکار‌هایی برای جلوگیری از مشکلات بانکی دارد، اما آن را اجرایی نمی‌کند اینکه موکل من، چون بانکی بوده باید از همه چیز اطلاع می‌داشته است ترجیح لاموجه است و نهاد‌های نظارتی باید متوجه موضوع می‌بودند.

وی ضمن تشکر از محضر دادگاه گفت: موکل علم به اقدامات مجرمانه نداشته و از محضر دادگاه تقاضای صدور حکم برائت دارم.

پس از پایان دفاعیات وکیل مدافع متهم بیرانوند قاضی مسعودی مقام ضمن بیان ختم این جلسه از دادگاه گفت: آخرین دفاع از متهم ضیایی بعد از ظهر روز شنبه ۲۳ شهریور ماه برگزار می‌شود و روز شنبه نیز جلسه دادرسی پرونده پتروشیمی برگزار خواهد شد همچنین روز دوشنبه شبنم نعمت زاده محاکمه می‌شود.

بانک سرمایه اسدالله مسعودی مقام
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر