کد خبر: 806164 A

هیل گزارش داد؛

هیل در گزارشی به بررسی احتمال مذاکره میان ایران و آمریکا پرداخت.

به گزارش ایلنا به نقل از د هیل، دونالد ترامپ رییس‌جمهور آمریکا این روزها از مذاکره با ایران صحبت می‌کند و به تازگی خواهان دیدار با مقام‌های ایرانی شده است. این در حالی است که در آمریکا عده‌ای مخالف مذاکره با ایران هستند. مخالفان در مورد مذاکره با ایران می‌گویند: اکنون زمان مناسبی برای مذاکره با ایران نیست. در واقع الان برای مذاکره با ایران زود است و چنین تعاملاتی و گفت‌وگو با ایران در واقع فشار بر ایران را متوقف خواهد کرد.  

تاکنون ترامپ نشان داده است که قابل پیش‌بینی نیست. این موضوع را ما در برخورد او با کشورهای جهان می‌بینیم. ترامپ در مورد کره شمالی هم غیرقابل پیش‌بینی رفتار کرد و یک تغییر ناگهانی را در سیاست و برخورد او با کره شمالی دیدیم. 

در کابینه ترامپ افرادی مانند مایک پمپئو و جان بولتون وجود دارند که نسبت به ایران رویکردی سخت و قاطع دارند. پس با وجود حضور آنها در این کابینه می‌توان تصور کرد که گشایشی در روابط آمریکا و ایران صورت نگیرد. می‌شود این را حدس زد فردی مانند پمپئو تلاش خود را خواهد کرد که مذاکره و دیداری میان ایران و آمریکا صورت نگیرد. بنابراین بعید است با وجود مشاورانی مانند پمپئو و تاثیر آنها بر ترامپ، رییس‌جمهور آمریکا برخلاف صحبت‌هایش انعطافی برای توافق و مذاکره با ایران نشان دهد. 

«باربارا اسلاوین»، تحلیلگر مسائل بین‌المللی در مورد گفت‌وگو و مذاکره میان ایران و آمریکا می‌گوید:  با بودن پمپئو و بولتون در کابینه ترامپ تصور اینکه  گفت‌وگویی اتفاق بیفتد بسیار دشوار است. این نکته بسیار مهم است که  هر کاری که می‌توان برای کاستن از تنش‌ها انجام داد، انجام شود.

این در حالی است بعد از نشست گروه هفت و اظهارات ترامپ در مورد مذاکره با ایران و دیدار با روحانی، گمانه‌زنی‌ها برای دیدار احتمالی میان ایران و آمریکا بالا رفت.

اما مقام‌های ایرانی در شرایط تحریم و با اشاره به خروج ترامپ از برجام احتمال هرگونه مذاکره را رد کردند. 

«رو کانا»، نماینده دموکرات آمریکایی نیز در مورد این تنش‌ها گفت: من امیدوار به راه حل دیپلماتیک هستم، ولی این موضوع را در رهبری آمریکا نمی‌بینم. ماکرون تلاش زیادی می‌کند حتی وزیر خارجه ایران را به نشست گروه هفت دعوت کرد. اما من تصور می‌کنم تا زمانی که ترامپ تمایل واقعی به این اتفاق نشان ندهد و مشارکت نکند چنین چیزی رخ نخواهد داد.  

به نظر می‌رسد در شرایط فعلی احتمال اینکه مذاکره‌ای میان ایران و آمریکا رخ دهد، بعید است. حال باید دید در آینده چه اتفاقی رخ می‌دهد.

ایران آمریکا مذاکره برجام ترامپ ماکرون
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر