کد خبر: 806015 A

ربیعی:

سخنگوی دولت علت انفجار در سایت سکوی پرتاب ماهواره را خطای فنی عنوان کرد و گفت: یک جریان خبری درصدد القای این بود که قادر هستند در موسسات ما جاسوسی و خرابکاری کنند که کارشناسان ما آن را تایید نمی‌کنند.

به گزارش ایلنا، «علی ربیعی» امروز دوشنبه درباره حادثه انفجار در سکوی پرتاب ماهواره که اخیرا رخ داد گفت: آنچه که در دولت مورد بحث قرار گرفت و مطرح شد این بود که انفجار در سکو بوده و هنوز ماهواره‌ای به سکو منتقل نشده بود و در محل تست بوده و نه عملیات پرتاب.

 وی با بیان اینکه در میادین تست مانند میادین سمنان معمولاً این آزمایشات صورت می‌گیرد،گفت: در دنیا حوادثی شبیه به این زیاد رخ می دهد. حتی در کشورهای پیشرفته هم انفجارهای متعدد و مهیبی داشته ایم. خوشبختانه در این اتفاق از نظر جانی مشکلی نداشتیم کسی کشته نشده است.

 سخنگوی دولت اضافه کرد: علت این انفجار خطای فنی بوده  و کارشناسان در این موضوع اتفاق نظر دارند و خود آن هم کاملا مشخص است که چگونه رخ داده است.

 ربیعی با اشاره به جریانهای خبری که حول این انفجار شکل گرفت، اظهارداشت: یک جریان خبری درصدد القای این بود که قادر هستند در موسسات ما جاسوسی و خرابکاری کنند که هیچ کدام از کارشناسان ما بر روی آن صحه نمی گذارند و به نظر می رسد سوء استفاده برای قدرت نمایی است.

وی افزود:  ما نمی‌دانیم چطور رئیس جمهور آمریکا عکس می‌گذارد و توییت می‌زند و عکس ماهواره منتشر می‌کند و با ذوق زدگی با موضوع برخورد می کند این هم قابل فهم نیست شاید از بی سوژگی درباره ایران است که مطرح می‌کند. این امر کاملاً مشخص و معلوم است که بر اثر چه رخ داده و خوشبختانه دانش ما در این زمینه هر روز رو به توسعه و گسترش است.

پنجشنبه ۷ شهریور ماه رسانه‌های امریکا از جمله رادیو ملی آمریکا، خبرگزاری‌های رویترز و آسوشیتدپرس مدعی شدند که تصاویر ماهواره‌ای از مرکز فضایی امام خمینی(ره) در استان سمنان، نشان می‌دهد که ایران بار دیگر در پرتاب ماهواره شکست خورده است. بعد از انتشار این خبر دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا توئیت کرد که کشورش هیچ نقشی در انفجار سایت موشکی ایران در سمنان نداشته است.

محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات بال انتشار تصویر ماهواره ناهید یک، نسبت به این خبرها واکنش نشان داد و اعلام کرد: ناهید یک حالش خوب بوده و اکنون هم در آزمایشگاه مستقر است.

وی عنوان کرد: این ماهواره اکنون در حال طی کردن مراحل نهایی است و هنوز به منظور پرتاب به آسمان به وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح تحویل داده نشده است.

سخنگوی دولت ربیعی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر