کد خبر: 805788 A

سخنگوی دولت:

سخنگوی دولت گفت: تا روز جمعه فرصت ما برای اجرای گام سوم است و ایران در صورتی این گام را بر نمی‌دارد که مذاکرات با طرف اروپایی پاسخ داده شود و رضایت ایران جلب شود و همچنین حاضر است در صورت رضایت بیشتر هم به تعهدات قبلی بازگردد.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایلنا، «علی ربیعی»، سخنگوی دولت صبح امروز در نشست خبرنگاران ضمن تسلیت ماه محرم گفت: از محرم درس سیاسی و اجتماعی گرفتیم. عاشورا و نهضت کربلا نه فقط برای شیعیان و مسلمانان بلکه برای همه مردم جهان الهام‌بخش بوده است.

وی افزود: ایران با الهام از مکتب امام حسین(ع) در جنگ تحمیلی ایستادگی کرد و ایستادگی و قیام حسین رسالت امر به معروف و نهی منکر را به جای گذاشت و به آن آبرو داد.

ربیعی اضافه کرد: امام حسین (ع) نه تنها در زمان خودش چراغی در تاریکی بود بلکه در تاریخ چراغی برای ایستادگی در مقابل قلدری‌های و زورگویی‌ها است. ما اگر وارثان خوبی برای این پیام باشیم درسی است برای ایستادگی در مقابل تهدیدهای خارجی‌ها و در داخل هم مهربانی را ترویج می‌کند.

وی یادآور شد: در هفته گذشته سفرها، تلفن‌ها و ملاقات‌ها از مسائل مهم ما بوده یکی از مباحث مهم در سیاست خارجی مذاکره با مکرون برای اجرای برجام بوده که بر اساس بیانیه شورای امینت ملی صورت گرفته است و ایران در صورت اجرای تعهد طرف اروپایی از کاهش تعهدات برجامی بازمی‌گردد.

ربیعی با بیان اینکه تعهد مقابل تعهد استراتژی ایران است، گفت: در مذاکرات بین وزیر خارجه با طرف مقابل خوشبختانه دیدگاه‌ها نزدیک شد و چگونگی اجرای تعهدها در حال پیگیری است و در ادامه شیوه تعهدها منوط به حضور رئیس بانک مرکزی و هیات ایرانی است. همچنین خرید نفت و بازگشت پول نفت به کشور باید انجام شود.

وی افزود: سفر ظریف و اردکانیان به مسکو بخشی از دیپلماسی فعال ما است، ظرفیت‌های جدیدی که باید بین دو کشور علاوه بر مسائل اقتصادی به وجود بیاید دائر بر مسائل سیاسی است.

سخنگوی دولت ادامه داد: مهاتیر محمد در آینده به ایران خواهد آمد، با آسیای جنوب شرقی تعاملات ادامه خواهد داشت و ما نه تنها منزوی نشدیم، بلکه استراتژی ما دیپلماسی فعال است. در صورتی که تعهدات  طرف خارجی در برجام اجرا شود، گام سوم اجرا نخواهد شد.

ربیعی اظهار داشت: آغاز گام سوم را بر اساس بند ۳۶ در دستور کار داریم، ما تعهدات را برای این کاهش می‌دهیم که طرف اروپایی را برای اجرای تعهداتش ملزم کنیم و این برای خروج از برجام نیست.

وی افزود: برای ما مهم است که اروپا به تعهدات خودش برگردد ما تعهد در مقابل تعهد را انتخاب کردیم. باید توازنی بین مسئولیت‌های طرفین برقرار شود تا روز جمعه فرصت ما برای اجرای گام سوم است و ایران در صورتی این گام را بر نمی‌دارد که مذاکرات با طرف اروپایی پاسخ داده شود و رضایت ایران جلب شود و همچنین حاضر است در صورت رضایت بیشتر هم به تعهدات قبلی بازگردد.

ربیعی در ادامه با بیان اینکه کماکان سیاست‌های رفع موانع تولید را ادامه می‌دهیم، گفت: دیروز در هیات وزیران تصمیم مهمی در راستای برنامه‌های مسکن دولت اتخاذ کردیم. پنج هزار میلیارد تومان به منابع بخش مسکن اضافه کردیم. این مورد به صورت وام، تکمیل مسکن مهر و سیاست‌های حمایتی مسکن دولت خواهد بود.

وی اضافه کرد: علاوه بر این هزار و پانصد میلیارد تومان از محل دارایی دولت تصویب شد در کنار این وام قرار بگیرد.

ربیعی با بیان اینکه موضوع برای زیر ساخت‌ها است و نه وام، گفت: در حال حاضر ۳۵ درصد از مقدار بودجه‌ای که اعلام کردم در اختیار زیرساخت آب و برق قرار گرفته است.

سخنگوی دولت تصریح کرد: بحث هماهنگی بین بخشی در ساخت مسکن هم انجام شده است. در گذشته فقدان هماهنگی‌ها باعث طولانی شدن بهره‌برداری و نارضایتی مردم بوده است.

ربیعی با بیان اینکه نرخ تورم نقطه به نقطه مرداد نسبت به تیرماه کمتر شده است، این میزان را هشت دهم واحد دانست و گفت: تولیدات واحدهای بزرگ صنعتی در بورس در تیرماه نسبت به خرداد رشد ۵/۶ درصد داشته و همچینین واردات لوازم خانگی کاهش هشتاد درصدی داشته است.

وی اظهار داشت: ما افزایش ۲۲درصدی جواز صنعتی داشته‌ایم، پس از ۱۸ ماه پر استرس به سمت تعادل مثبت حرکت می‌کنیم که علامت خوبی است، علامت مثبت دیگر مقرون به صرفه بودن تولید است.

 سخنگوی دولت در ارتباط با موضوع قاچاق دارو و اقدامات دولت در این زمینه، گفت: حجم قاچاق دارو چه از خارج به داخل و چه بالعکس حجم زیادی نیست و زیر پنج درصد است. پس نمی‌شود گفت پدیده قاچاق داریم.

وی ادامه داد: دیدیم از کد irc محصولات دارو استفاده کرده و هرمون بدنسازی وارد کرده‌اند. با آقای نمکی صحبت کردم و این افراد شناسایی شده و به قوه قضاییه معرفی شده‌اند.

سخنگوی دولت بابیان اینکه تجویزهای پزشکان برای داروهای خارجی که نمونه داخلی دارند باعث کمبود ما در این قسمت شده و مباحث مربوط به ناصرخسرو نیز در این بخش مطرح است.

وی با تشکر از وزیر بهداشت افزود: تولید ما در داخل درصد قابل توجهی است و این بستگی به تصمیم مصرف‌کننده برای جایگزینی داخلی کالا دارد.

تصریح کرد: یک میلیارد و چهارصد میلیون اختصاص ارز در بازار دارو و تجهیزات پزشکی بوده، ۲۶۰ میلیون از این مبلغ اختصاصش نامعلوم بود که ۱۶۰ میلیون آن شناسایی شد و صد میلیون دیگر آن هم طی گزارشی مشخص خواهد شد که اگر تخلفی باشد، با آن برخورد می‌شود.

وی در خصوص اینکه گام سوم ایران چه خواهد بود؟ بیان داشت: درست نیست الان نوع اقدام خود را در گام سوم اعلام کنیم تصمیم لازم در این خصوص گرفته شده، اقدام ما سخت است و ما منتظر خواهیم ماند، تا روز آخر و متناسب با عملکرد طرف مقابل تصمیم‌گیری لازم را خواهیم داشت.

سخنگوی دولت در مورد سفر وزرای امور خارجه و نیرو به مسکو و ارتباط آن با انجام تعهدات برجامی گفت تمام ملاقات‌های خارجی ما و همین سفر آقای ظریف به مسکو در خصوص مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی و همچنین موضوع کمیسیون اقتصادی و تجاری دو جانبه میان ایران و روسیه با حضور آقای اردکانیان وزیر نیرو به مسکو پیش می‌رود. بخشی از تمام اقدامات سیاست خارجی ما در زمینه برجام است.

وی درباره نظر مجلس نسبت به دو وزیر پیشنهادی گردشگری و آموزش و پرورش گفت: پیش‌بینی من این است که دو گزینه پیشنهادی رای می‌آورند؛ کار آقای مونسان به واسطه اینکه کار اجرایی زیادی داشته و برای نمایندگان مجلس شناخته شده است، راحت‌تر است اما مشکل آقای حاجی‌میرزایی عدم شناخته بودن است؛ دوستانی از مجلس با من تماس گرفتند گفتم که ایشان برای وزارت آموزش و پرورش برنامه کوتاه‌مدت، نظریه و برنامه نهادسازی برای بعد از سال ۱۴۰۰ دارد.

سخنگوی دولت با بیان اینکه آقای حاجی میرزایی سابقه درخشانی در زمان تصدی خود در نهضت سوادآموزی دارد، افزود: امیدواریم این دو نفر رأی بیاورند و مجلس هم کمک کند دولت کامل شود، چون جایگاه وزیر با سرپرست متفاوت است.

وی در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره اظهارات اخیر رئیس‌جمهور در حوزه مذاکرات و ارتباطات بین‌المللی گفت: رئیس‌جمهور همچنان بر موضع خود ایستاده است. آقای روحانی به خاطر منافع ملی در صورتی که اطمینان داشته باشد ملاقات و‌ دیدار با فردی به مردم ما کمک می‌کند از این کار امتناع نخواهد کرد.

ربیعی تصریح کرد: هیچ تناقضی در صحبت رئیس‌جمهور وجود نداشته است و ایشان مکلف به پیگیری منافع ملی هستند در مقابل اگر بدانند ملاقات با شخصی به نفع منافع ملی نیست، امتناع می‌کنند.

وی افزود: پیش داوری بدون در نظر گرفتن ابعاد صحبت رئیس‌جمهور در راستای استراتژی کسانی است که می‌خواهند ما منزوی شویم. باید هم‌افزایی داخلی ایجاد کرده و جامعه را نگران نکنیم.

سخنگوی دولت ادامه داد: عده‌ای نگران شدند، عده‌ای بدجنسی کردند و عده‌ای برداشت غلط کردند و گفتند که او عقب نشینی کرده است.

وی بیان کرد: به نظر من هدف رئیس‌جمهور آمریکا برای دیدار با رئیس‌جمهور ایران، یک هدف است و هدف ما یک چیز دیگر. هدف رییس‌جمهور آمریکا بیشتر برای مسئال داخلی کشورش است، اما هدف ما این است به هرآنچه که حقمان است و اجحاف شده برگردیم.

وی افزود: مایلم مجدد تاکید کنم، لطفا افراد بیاناتی که در این دوره از سوی رئیس‌جمهور، ظریف و دستگاه دیپلماسی مطرح می‌شود را بدون تحلیل بیان نکنند.

ربیعی ادامه داد:  آنچه که باعث شد آمریکا به ایران فشار بیاورد احساس عدم هماهنگی در بالا و پایین ایران است. فکر می کردند با تحریم به تحلیل خود می‌رسند. فتوای از موضع رهبری برای ما حالت قانونی دارد و چارچوب‌ها را مشخص می‌کند.

وی اضافه کرد: بعد از این احساس کردند درست است فشار هست اما مردم اعتماد دارند و در جامعه انسجام وجود دارد.

سخنگوی دولت با اشاره به تیترها و مطالب برخی از رسانه‌ها گفت: برخی تحلیل‌های روزنامه‌ها را می‌خوانم انگار هنوز در دوران انتخاباتی هستند.

وی با بیان اینکه سیاست ما از ابتدا در خصوصی‌سازی کج روی داشته است، گفت: ۴۰ درصد از سهم خصوصی سازی به نهادهادی شبه دولتی واگذار شد به و همین مقدار به سهام عدالت تخصیص داده شد. از طرفی واگذاری سهام عدالت با پشتوانه و اندیشه‌ای حداقل ۲۰ ساله بود که تئوری‌های آن نیز وجود داشت، اما نحوه توزیع آن می‌توانست اشکال مختلفی  داشته باشد اما برای آن فکر نشده بود.

ربیعی ادامه داد: شما اگر مدت زمان مورد نیاز خصوصی‌سازی را ۲۴ ساعت در نظر  بگیرید، اجرا و تصمیمات گرفته شده یک ساعت بوده، بنابراین ما باید چنین  سیاستی روبه‌رو بودیم.

وی درباره سوالی مبنی بر واگذاری شرکت‌های خودروسازی به بخش خصوصی گفت: خودروسازان ما حدود یک میلیون اشتغال‌زایی داشتند و گردش مالی بسیار زیادی دارند. بازار خود هم بر تصمیم‌گیری و کنش جامعه تأثیر می‌گذارد.

سخنگوی دولت ادامه داد: خصوصی‌سازی بدون انجام زیرساخت‌ها بسیار کار پیچیده‌ای خواهد بود دولت بنا به تصمیم خصوصی‌سازی دارد اما مانند برخی شرکت‌های بزرگ همچون فولاد مبارکه که بخش اعظمی از اقتصاد کشور را در خود دارد.

ربیعی با بیان اینکه در جلسات مختلف رئیس‌جمهور شیوه خصوصی‌سازی بسیاری از سازمان‌های مختلف را مطرح کردند، گفت: برداشت ما از جناح‌های مختلف گرفته تا دولت درباره آقای پوری‌حسینی این است که ایشان سلامت شخصی دارند و تصمیمات و سیاست‌هایی را که اتخاذ کردند که مبتنی بر تامین منافع شخصی نبوده است امیدوارم اگر موضوع درباره حوزه تصمیم‌سازی و سیاست‌های کاری  بوده، تصمیم‌گیری در این خصوص بر عهده متخصصان در این حوزه  گذاشته شود اگر غیر از این بوده که باید‌ بررسی شود.

وی در خصوص پیشنهادهای مالی اخیر فرانسه، اظهار داشت: موضوع اصلی مذاکره با طرف اروپایی فروش نفت و بازگشت پول آن به ایران است، یعنی پول حاصل از فروش نفت به راحتی در اختیار ایران قرار بگیرد برای آنچه که ما نیاز داریم، اما ظاهراً طرف اروپایی نیاز به هماهنگی بیشتری دارد.

سخنگوی دولت ادامه داد: برای آنکه در این موضوع دیگر کشورها هم سهمی داشته باشند، قرار است هماهنگی‌های بیشتری صورت بگیرد و قطعاً نیاز به اجماع با یکدیگر دارند اما به این موضوع دخالت نداریم و به عهده خودشان است.

وی تصریح کرد: ما هم قطعاً همانطور که قبلا گفتیم در تعهد به آنچه که در اجرای برجام است اولین قدم این است که گام سوم را آغاز نخواهیم کرد اما همه اینها بستگی به عملکرد طرف اروپایی داردد.

ربیعی درباره رقمی که فرانسه پیشنهاد داده است، گفت: اجازه بدهید اعداد را غیر آنچه در این برهه از زمان مطرح می‌کنند داشته باشیم اما ممکن است این رقم هم تغییر کند.

وی در پاسخ به سوال خبرنگار ایلنا درباره بر نشستی که رئیس‌جمهور وعده آن را بعد از اتمام ماه رمضان داده بود، گفت: حتما این نشست خبری رییس‌جمهور با خبرنگاران برگزار خواهد شد اما اجازه بدهید همزمان که به یک جمع ‌ندی بهتری در خصوص مسائل داخلی و سیاست خارجه رسیدیم این نشست برگزار شود تا بتوانیم اطلاعات بهتر و بیشتری را در اختیار مردم عزیزمان قرار دهیم.

ربیعی در پاسخ به این سوال که آمریکا چه میزان در ادعای صفر کردن فروش نفت ایران موفق بوده است، گفت: این فشارها بی‌تأثیر نبوده است ولی قطعاً ما کشوری با ۱۵ همسایه هستیم در منطقه‌ای زندگی می‌کنیم که در این منطقه فرصت‌های بسیار زیادی برای ما وجود دارد.

وی با بیان اینکه ما به روش‌های مختلف نفتی که مورد نیازمان نباشد را می‌فروشیم، گفت: به خصوص با مدیر برجسته‌ای که در حوزه نفت داریم هم اکتشافات و هم طرح‌های نفتی جلو می‌رود.

ربیعی افزود: در جلسه سران قوا درباره پارس جنوبی تصمیمات خوبی گرفته شد و مصوب شد پروژه‌ها را بدون کمک خارجی بتوانند تامین مالی شود.

وی اضافه کرد: برای فروش نفت ظرفیت‌های خوبی داریم به هر اندازه که نیاز داشته باشیم می‌توانیم بفروشم. اعتقاد من این است که می‌توانیم نفت بفروشیم و خواهیم فروخت.

ربیعی تصریح کرد: قطعاً هم با همه وجود که می‌دانیم سازمان اطلاعات اسرائیل و آمریکا و خیلی‌های دیگر ایستادند و برخی از وابستگان به این سازمان اقدام به جاسوسی از ایران می‌کنند.

وی با بیان اینکه آنها فشار زیادی می‌آورند، گفت: خوشبختانه با برنامه‌ریزی‌هایی که صورت گرفته به وضوح اعلام می‌کنم ما به اندازه‌ای که نیازمند باشیم نفت خود را می‌فروشیم و آمریکا موفق به این کار خودش نشده است.

ربیعی در مورد اخبار منتشر شده از برکناری شمخانی به دستور رییس‌جمهور گفت چنین چیزی را نشنیدم و اطلاعی در این باره ندارم.

سخنگوی دولت علی ربیعی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر