کد خبر: 805199 A

مونسان در جمع خبرنگاران:

وزیر پیشنهادی رئیس‌جمهور برای وزارتخانه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: با توجه به روندی که در دوسال گذشته داشتیم به نظرم به سرعت بتوانیم برنامه‌ها را ارائه، ادامه و تداوم و ارتقاء دهیم و ساختار جدید را در وزارتخانه جاری کنیم. البته باید ساختاری برای وزارتخانه شدن تدوین شود و به تصویب دولت و مجلس برسد.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایلنا، علی اصغر مونسان درباره جلسات خود با نمایندگان مجلس در جمع خبرنگاران گفت: در ابتدا از نمایندگان مردم که به حوزه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری توجه و نسبت به آن دغدغه داشتند تشکر می کنم که با طرح خود موجب ارتقاء ساختار شدند و این سازمان تبدیل به وزارتخانه شد تا بتواند در ماموریت های خود به طور موفق اقدام کند.

وزیر پیشنهادی رئیس جمهور برای وزارتخانه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: در جلساتی که با فراکسیون ها داشتیم تلاش شد کارنامه ای از فعالیت ها و اقداماتی که در سازمان طی دو سال گذشته انجام شده در زمینه میراث فرهنگی و گردشگری ارائه شود. همچنین برنامه های آتی که در دو سال باقی مانده داریم را تشریح کردیم.

مونسان گفت: با توجه به روندی که در دوسال گذشته داشتیم به نظرم به سرعت بتوانیم برنامه ها را ارائه، ادامه و تداوم و ارتقاء دهیم و ساختار جدید را در وزارتخانه جاری کنیم. البته باید ساختاری برای وزارتخانه شدن تدوین شود و به تصویب دولت و مجلس برسد.

مونسان با بیان این که روند گردشگری کشور رو به جلو است، ادامه داد: تعداد گردشگران خارجی در سال ۹۶ ، ۴ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر و در سال ۹۷ ، ۷ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر بوده و در ۴ ماهه  امسال نیز ۴۰ درصد رشد کرده است. علاوه بر این سهم گردشگری در جی دی پی ۱۱/۸ میلیارد بوده در حالی که پیش از این رقم ۷ میلیارد بوده است.

وزیر پیشنهادی میراث فرهنگی و گردشگری با اشاره به تنوع محصولات گردشگری و افزوده شدن طبیعت گردی و گردشگری کشاورزی به آن خاطرنشان کرد:‌ پیش از این ما گردشگری فرهنگی و تاریخی را داشتیم و تا حدی هم توریسم سلامت وجود داشت و تا الان هم توریسم سلامت گسترش یافته است. همچنین سند توسعه گردشگری در کمیسیون‌های دولتی در حال تدوین است که ان‌شاءالله چکش کاری و تصویب می‌شود. ما همچنین برنامه‌های ملی را جلو می‌بریم و بوم گردی‌ها را گسترش دادیم که همین امر موجب توزیع عادلانه‌تر گردشگر و جلوگیری از مهاجرت روستاییان به شهرها شده است.

وی اضافه کرد:‌ در بخش میراث فرهنگی سالانه یک سهمیه ثبت داریم قبلا به صورت نقطه ای یک بنا را تاریخی می‌کردیم اما سال گذشته صدکیلومتر مسیر که ۸ بنا را در خود جای داده بود ثبت کردیم و این ثبت زنجیره‌ای را ادامه خواهیم داد. در حال حاضر پرونده راه آهن شمال به جنوب ارسال شده و بعد از آن کاروانسراها را در دستور کار داریم و تعداد شهرهای بیشتری در ثبت جهانی قرار می گیرد.

مونسان با اشاره به حجم ۲۰۰ هزار میلیارد تومانی سرمایه گذاری در حوزه‌ی گردشگری خاطرنشان کرد:‌ ما به دلیل کاهش بودجه افزایش مشارکت مردمی را داشته‌ایم و حداکثر واگذاری‌ها از جمله حق بهره برداری از بناهای تایخی وگذار شده که بر همین اساس مرمت و احیاء انجام شده و کسب و کار ایجاد شده است. میزان سرمایه گذاری در حوزه گردشگری نشان می‌دهد این حوزه اقتصادی و امید بخش بوده به طوری که ۴ هزار و ۵۰۰ موافقت اصولی انجام شده است و وامهای خوبی نیز پرداخت شده است. تدوام و ارتقای طرح تجاری سازی صنایع دستی و کاربردی کردن آن را جلو می‌بریم.

وزیر پیشنهادی میراث فرهنگی و گردشگری با بیان این که مصوبه مجلس جذب نیرو را در این وزارت خانه جدید التاسیس ممنوع کرده، گفت: در دو سال دولت دوازدهم ۲۰۶ پروژه مهم گردشگری افتتاح شده که ۲۸ پروژه هتل های ۴ ستاره و ۵ ستاره بوده است همچنین به بوم گردی‌ها توجه ویژه داشته و از مرز هزار و ۷۰۰ واحد بومگردی عبور کردیم ما بعد از خروج آمریکا از برجام برنامه ریزی کردیم که کاهش توریسم نداشته باشیم. لذا با عمان لغو روادید یک طرفه داشتیم و اخیرا در مورد چین هم همین سیاست را اعمال کردیم. به نحوی که ۱۲ هزار و ۴۰۰ نفر گردشگر ورودی از عمان داشتیم. زیارت نیز به عنوان یک مزیت گردشگری در کشور به حساب می‌آید، بازار منطقه‌ای ما از صرفا زیارتی به توریستی تبدیل شده که ارز آوری زیادی دارد.

مجلس شورای اسلامی مونسان وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر