کد خبر: 803800 A

دویچه وله گزارش داد؛

دویچه وله در گزارشی به بررسی قدرت نظامی ایران پرداخت و نوشت: ایران با توجه به داشتن متحدانی قوی اکنون یک قدرت و هژمونی منطقه‌ای به شمار می‌رود که می‌تواند با تحرکاتی در تنگه هرمز آمریکا را تهدید کند.

به گزارش ایلنا به نقل از «دویچه وله»  ایران علیرغم داشتن دشمنان و رقیبان  بسیار مانند ایالات متحده، رژیم صهیونیستی و عربستان سعودی توانسته بر محدودیت‌ها غلبه و خود را در منطقه به عنوان یک قدرت مهم مطرح کند.

کارشناسان معتقدند ایران با این حضور و به عنوان یک قدرت منطقه‌ای خواهان رویارویی با اسرائیل است.  ایران متحدان زیادی در منطقه دارد، از سوریه گرفته تا لبنان، حزب‌الله به عنوان بازوی قوی مدافع ایران است.  این حمایت حزب‌الله مدیون کمک‌ها و حمایت‌های ایران از نیروهای مقاومت لبنان در برابر اسرائیل است که برای سال‌ها جنوب این کشور در ساحل مدیترانه را اشغال کرده بودند.

امروز زرادخانه حزب الله به قدری غنی است که می‌توان این گروه را قدرتمندترین بازیگر نظامی غیردولتی در جهان نامید. ایران هم چنین در عراق هم حضور چشم‌گیری داشته است. ایران با پررنگ کردن حضور خود در عراق به مقابله با فعالیت‌های آمریکا پرداخته است.  همچنین ایران مدت‌هاست با اقدامات عربستان سعودی در یمن مقابله کرده است. از سوی دیگر حماس یکی از طرفداران ایران در منطقه محسوب می‌شود. 

دیدار اخیر مقام‌های ارشد حماس و رهبر ایران تاکیدی بر حمایت دوجانبه و روابط مستحکم آنها برای مقابله با سیاست‌های اسراییل به شمار می‌رود.

این موارد نشان می‌دهد که ایران با توجه به داشتن متحدانی قوی اکنون یک قدرت و هژمونی منطقه‌ای به شمار می‌رود که می‌تواند با تحرکاتی در تنگه هرمز آمریکا را تهدید کند. 

مقام‌های سیاسی و نظامی ایران در پاسخ به تهدیدهای آمریکا و اعزام ناوهای جنگی این کشور به منطقه هشدار داده‌اند که آماده دفاع از مرزهای خود هستند و هرگونه تعرض را بی‌پاسخ نخواهند گذاشت.

ایران آمریکا اسراییل برجام قدرت نظامی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر