کد خبر: 803654 A

رحمانی در جمع خبرنگاران:

وزیر صمت گفت: عرضه و تقاضا در قیمت تاثیر دارد، در ادامه تغییر مدیرعامل یک خودروسازی و واکنش بازار هم در جای خود تاثیر داشته است.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایلنا، رضا رحمانی وزیر صنعت، معدن و تجارت در جمع خبرنگاران در پاسخ به این سوال که آیا تغییر مدیرعامل یک خودروسازی در کاهش قیمت خودرو موثر است؟، گفت: الان هم قیمت کم شده است و علتش تغییر مدیر نبوده یا تغییر مدیرعامل شاید یک علت آن بوده است دلیل دیگر آن این است که عرضه کف پارکینگ هم افزایش یافته است.

وی تصریح کرد: بخشی از خودروها که در ماه‌های گذشته گفته می‌شد کف پارکینگ است و به دلیل کمبود قطعات قابل عرضه نبود، طی دو هفته گذشته عرضه شد. برخی از قطعات باید از خارج وارد می‌شد که این کار در حال انجام است و در داخل هم برای تامین قطعات همت شد، درنتیجه طی دوهفته اخیر عرضه خوبی داشتیم.

رحمانی گفت: این عرضه به عنوان یکی از پارامترهای اصلی است، تولید هم باید رونق داشته باشد تا عرضه زیاد شود. درنتیجه عرضه و تقاضا در قیمت تاثیر دارد، در ادامه تغییر مدیرعامل و واکنش بازار هم در جای خود تاثیر داشته است.

وی یادآور شد:‌ تعدادی از خودروسازان که قطعاتشان وارداتی بوده، اکنون با مشکل در تولید و عمل به تعهداتشان روبرو شده اند، اما سازمان حمایت پیگیر مشکلاتشان است و واردات قطعات مورد نیاز آنها در اولویت قرار دارد.

وزیر صنعت  اضافه کرد:‌ تعهدات این خودروسازان که معوق مانده بیش از یکصد هزار دستگاه است و اکنون برخی قطعاتشان تامین شده، بخشی دیگر ال. سی مربوطه گشایش یافته و ارز هم به طرف خارجی منتقل شده، اما بدلیل تحریم ها قطعات به ایران نرسیده است.

به گفته وی، فعالیت گروه «صنعت خودروی آذربایجان» تعطیل نشده، بلکه تولید کمی دارد .

رحمانی همچنین با اشاره به فسادهای مکشوفه در صنعت خودروسازی، خاطرنشان کرد:‌ وزارت صنعت برنامه ای در ماه های گذشته اعلام کرده که یکی از مهمترین آنها واگذاری واحدهای دولتی و اصلاح برخی ساختارهاست.

این مقام مسئول تاکید کرد:‌شفافیت، یکی از الزام های مقابله با فساد است که به سالم سازی فضا و خدمات رسانی بیشتر به مردم می انجامد.

وی در ادامه به کاهش آمار خام فروشی معدنی در کشور پرداخت و افزود:‌ سال ۹۶ نزدیک به ۲۳ میلیون تن سنگ آهن از کشور صادر شد که به منزله خام فروشی بود، اما این آمار در سال گذشته به هشت میلیون تن کاهش یافت.

رحمانی اضافه کرد:‌ امسال نیز وضع عوارض بر صادرات سنگ آهن، کنسانتره و گندله، تاثیرگذار شده و خام فروشی را به حداقل رسانده بطوری که صادرات سنگ آهن در سال گذشته که کمتر از ۱۰ درصد بوده، امسال نیز کاهش خواهد داشت.

وی  خاطرنشان کرد:‌ چنانچه افراد و شرکت هایی قادر به تبدیل این مواد خام و ایجاد ارزش افزوده بیشتر باشند، مورد حمایت وزارت صنعت قرار می گیرند.

وزیر صنعت معدن و تجارت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر