کد خبر: 803579 A

آرین‌منش:

یک فعال سیاسی در یادداشتی که در اختیار ایلنا قرار داد به مباحثی که این روزها در فضای رسانه‌ای کشور پیرامون طرح دوگانه مذاکره و یا مقاومت در برابر آمریکا و هم پیمانانش برای برون رفت از شرایط سیاسی و اقتصادی بوجود آمده و تحرکاتی که ظریف در رایزنی با کشورهای تاثیر گذار آغاز کرده است، توضیحاتی ارائه داد.

به گزارش ایلنا، متن یادداشت جواد آرینمنش به شرح زیر است:

اساسا طرح دوگانه مذاکره یا مقاومت را بحثی انحرافی می‌دانم چرا که مذاکره و مقاومت در کنار یکدیگر معنا پیدا می‌کنند و مکمل یکدیگرند نه در مقابل و متضاد با یکدیگر. هیچ مقاومتی بدون مذاکره به نتیجه نمی‌رسد و هیچ جنگی بی‌مذاکره به صلح نمی‌انجامد.

وزارت امور خارجه رسالت دیپلماسی و مذاکره را بر عهده دارد و می‌بایست از مواضع و حقوق و دیدگاه‌های جمهوری اسلامی در جهان دفاع کند و رسالت وزارت دفاع و نیروهای مسلح در کنار ملت تقویت بنیه دفاعی و مقاومت در برابر زیاده خواهی‌ها و زورگویی‌های دشمنان است. 

اینکه در چه زمانی کدام استراتژی باید در اولویت قرار گیرد، نهادهای ذیربط نظیر شورای عالی دفاع و شورای عالی امنیت ملی و رهبری تصمیم می‌گیرند، لکن اصل مذاکره و رایزنی و دیپلماسی فعال را که این روزها از سوی آقای ظریف شاهدیم، نباید نفی کرد.

بنابراین آنچه که این روزها شاهدیم که عده‌ای دوگانه جنگ یا مقاومت، جنگ یا صلح و مقاومت یا تسلیم را در فضای رسانه‌ای مطرح می‌کنند به نظر من بحث انحرافی است؛ چراکه مقاومت و مذاکره بال‌های پرنده‌ای هستند که در کنار یکدیگر می‌توانند ما را به اهداف نزدیک کنند. 

اگر چه آمریکا در تحقق اهداف خود در زمین‌گیر کردن جمهوری اسلامی ناکام بوده و در دخالت‌های منطقه‌ای در سوریه، در عراق، در ترکیه، در یمن، در افغانستان و در رابطه با مسائلی مثل توقیف نفتکش‌ها با شکست مواجه بوده اما هرگز نمی‌توان تاثیر تحریم‌ها را بر اقتصاد ایران و معیشت مردم نادیده گرفت و امروز که ایران دست بالا را دارد فرصت مناسبی برای مذاکره و برون رفت از چالش‌های پیش رو است و هرگز نباید اصل مذاکره با قدرت‌های بزرگ جهانی و منطقه‌ای را نفی کرد.

جواد آرین منش
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر