کد خبر: 803297 A

رئیس دادگستری خراسان جنوبی:

رئیس دادگستری استان خراسان جنوبی از واحدهای ستادی و اداری دادگستری خواست تا نسبت به رفع موانع و مشکلات قضات خیلی تلاش کنند تا همواره قاضی دغدغه‌ای جز رسیدگی به پرونده ها نداشته باشد و با خیال آسوده و طیب خاطر به آنها رسیدگی کند.

به گزارش ایلنا، ابراهیم حمیدی رئیس کل جدید دادگستری استان خراسان جنوبی در اولین روز کاری خود با قضات دادگستری استان دیدار و گفت‌وگو کرد.

وی در این دیدار ضمن تقدیر و تشکر از حضور قضات و کارکنان تاکید کرد: با تمام تلاش و توان خود در راستای منویات مقام معظم رهبری و برای پیشبرد اهداف قوه قضائیه در استان اقدام خواهم کرد .

رئیس کل جدید دادگستری استان بیان داشت: تکلیف قضاوت یکی از منصب‌های الهی است، در روایات و آیات شریف قرآن یکی از مهمترین وظایفی که خداوند بر عهده انبیاء خودش گذاشت، قضاوت بود، سپس این امر خطیر به اوصیاء الهی واگذار گردید و هم اکنون این وظیفه و مسئولیت بسیار سنگین الهی به ما رسیده و باید خیلی با دقت و اهمیت بالا در حفظ آن کوشا باشیم و خیلی مراقبت کنیم تا شیطان راه نفوذی پیدا نکند و موجب گمراهی ما شود.

ابراهیم حمیدی افزود: آفت قضاوت تبعیت کردن از هوا و هوس است و این هوا و هوس نشئت گرفته از دو چیز است یکی هوا و هوس خود قاضی است که در رسیدگی پرونده، سهل انگاری نماید و حقی را تضییع کند و دیگری هوا وهوس دیگران که قاضی تحت تأثیر عوامل پرونده قرار می گیرد و در صدور رأی خطایی می‌کند و هر دوی این موارد جز خشم خدا و تضییع حقوق مردم را در بر نمی گیرد، لذا قضات عزیز در این مسیر خیلی باید احتیاط کنند و خداوند را همواره ناظر بر اعمال و رفتار خود بدانند.

وی ادامه داد : یک دادیار در هنگام صدور قرار می‌بایست خودش را در آخرین مرحله صدور رای ببیند و با خود بگوید این رأی من پایان پرونده هست و رسیدگی مجددی نخواهد داشت، این موضوع جایگاه قضات تجدید نظر را سنگین‌تر می کند چون رسیدگی بعد از صدور رای محاکم تجدید نظر بسیار سخت و در بعضی موارد غیرممکن است.

رئیس دستگاه قضائی استان خراسان جنوبی احترام به جایگاه قضا را بسیار مهم دانست و تاکید کرد: با هر شخصی که به جایگاه و منصب قضا بی احترامی کند به شدت برخورد خواهد نمود و همچنین جایگاه همکاران اداری دادگستری را نیز مهم و محترم دانست.

وی از واحدهای ستادی و اداری دادگستری خواست تا نسبت به رفع موانع و مشکلات قضات خیلی تلاش کنند تا همواره قاضی دغدغه‌ای جز رسیدگی به پرونده ها نداشته باشد و با خیال آسوده و طیب خاطر به آنها رسیدگی نماید.

حمیدی با اشاره به موضوع تکریم ارباب رجوع توصیه هایی را به همکاران قضائی نمود و تاکید کرد: ارباب رجوع دادگستری نباید احساس کند قاضی یا همکاری اداری ما با طرف دعوی او رفتارش متفاوت است و این ذهنیت برای او بوجود بیاید در هر صورت بازنده پرونده خواهد بود، لذا در رفتار با ارباب رجوع و طرفین دعوی بسیار محترمانه و مودبانه باید رفتار شود.

در ادامه دیدار، قضات حاضر مشکلات و خواسته‌های خود را با رئیس کل جدید در میان گذاشتند و حمیدی قول مساعد داد که به خواسته‌های همکاران قضایی رسیدگی کند.

 

دادگستری خراسان جنوبی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر