کد خبر: 801754 A

در اجرای طرح احداث کارخانه گاز و گاز مایع (NGL) وزارت نفت، درخواست فروش یا اجاره بلند مدت ۹۹ ساله (۱۸۰) هکتار از اراضی در اختیار شرکت مهندسی توسعه نفت در دهستان جفیر شهرستان آزادگان استان خوزستان به شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس را جهت سیر مراحل بررسی و تصویب هیئت وزیران ارائه نموده است.

به گزارش ایلنا به نقل از «پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیئت دولت» پیرو مصوبات دولت و ستاد اقتصاد مقاومتی مبنی بر تسریع در اجرای طرح احداث کارخانه گاز و گاز مایع (NGL) و هم‌چنین الزامات نظام بانکی و صندوق توسعه ملی مبنی بر درخواست اسناد و اجاره و یا مالکیت زمین محل اجرای طرح برای اعطای تسهیلات، وزارت نفت درخواست فروش یا اجاره بلند مدت ۹۹ ساله (۱۸۰) هکتار از اراضی در اختیار شرکت مهندسی توسعه نفت، واقع در بخش (۹) دهستان جفیر شهرستان آزادگان استان خوزستان به شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس را جهت سیر مراحل بررسی و تصویب هیئت وزیران ارائه نموده است.

در طرح احداث کارخانه گاز و گاز مایع (NGL) قرار است جمع‌آوری و تصفیه گازهای همراه نفت خام در حال سوخت میدان های نفتی منطقه غرب کارون در آن محدوده اجرا شود که در حال حاضر نیز پیشرفت این طرح در حدود ۵۰ درصد است.

شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس از شرکت های دولتی تابعه شرکت ملی صنایع پتروشیمی است که توسط سازمان خصوصی‌‍سازی به بخش غیردولتی واگذار شده است. در حال حاضر با توجه به ترکیب سهامداران این شرکت بورسی، این شرکت غیردولتی تلقی می گردد.

لازم به ذکر است، وزارت نفت دو پیش‌نویس را در این خصوص به دولت ارائه نموده است.

طبق پیشنهاد اول و به استناد ماده (۱۱۵) قانون محاسبات عمومی کشور، وزارت نفت (شرکت مهندسی توسعه نفت) درخواست فروش اراضی مذکور به قیمت کارشناسی روز به شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس را ارائه کرده است.

هم‌چنین بر اساس دومین متن پیشنهادی، وزارت و شرکت مورد اشاره به عنوان بهره‌بردار فعلی این اراضی، به استناد تبصره (۲) ماده (۹) قانون افزایش بهره‌وری بخش کشاورزی و منابع طبیعی، درخواست اجاره زمین مورد اشاره به شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس طی قرارداد بلند مدت (۹۹) ساله را ارائه کرده اند.

گفتنی است، این پیشنهاد مراحل بررسی خود را در کمیسیون لوایح هیئت دولت طی می کند.

شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر