کد خبر: 801238 A

وزیر امور خارجه کشورمام پس از دیدار با رئیس‌جمهور فرانسه به تشریح جزئیات این دیدار پرداخت.

به گزارش خبرنگار اعزامی ایلنا، محمدجواد ظریف پس از دیدار با رئیس جمهور فرانسه در جمع خبرنگاران گفت‌وگوهایش با ماکرون را سازنده خواند و گفت: بحثی که با ماکرون داشتیم در ادامه تماس‌های تلفنی روسای‌جمهور دو کشور در چند هفته گذشته است.

وی افزود: فرانسه پیشنهادهایی را ارائه کرده بود و ما نیز پیشنهادهایی را درباره نحوه اجرای برجام و گام‌هایی که نیاز است طرفین بردارند ارائه کردیم.

وزیر امور خارجه کشورمان ادامه داد: گفت‌وگوها باید برای رسیدن به درک بهتر در خصوص پیشرفت کار آغاز شود. گفت‌وگوهای خوب و سازنده‌ای بود البته به این بستگی دارد که چگونه اتحادیه اروپا بتواند به تعهداتی که در قالب برجام و همینطور تعهداتی که بعد از برجام و خروج آمریکا متعهد شده انجام دهد. البته اجلاس جی هفت هم هست و فرصتی برای آقای ماکرون است که با سایر اعضای اروپایی ۱+۴ و اگر بخواهند با سایر اعضای گروه هفت صحبت کنند.

وی گفت: ما گفت‌وگوها را ادامه می‌دهیم و ماکرون تماس‌هایش با آقای روحانی ادامه خواهد داشت. دیدگاه‌های ما کاملا مشخص است. ما برجام را غیرقابل مذاکره مجدد می‌دانیم.

وزیر خارجه یادآور شد: اما برای اجرای برجام همانطور که همیشه در کمیسیون مشترک گفتگو می کردیم کماکان آمادگی داریم در سطوح مختلف مذاکره کنیم.

وی افزود: بحث دیگری که مطرح است بحث آزادی کشتیرانی است و ایران در این موضوع کاملا شفاف گفته که آزادی کشتیرانی باید برای همه باشد. ایران بعنوان کشوری که سواحل طولانی با خلیج فارس و دریای عمان دارد بخش شمالی تنگه هرمز را در اختیار دارد، مطمئن‌ترین نیرو برای ایجاد امنیت در خلیج فارس و تنگه هرمز است و همواره علاقه‌مند بوده به تامین  آزادی کشتیرانی در این منطقه. البته ضرورت دارد که آزادی برای کشتی‌های ایرانی هم که حامل کالا و نفت از ایران و برای ایران هستند، فراهم شود.

رئیس دستگاه دیپلماسی اضافه کرد: آزادی کشتیرانی باید بعنوان یک اصل حقوق بین الملل برای همه رعایت شود و ایران آمادگی دارد در قبال رعایت آزادی کشتیرانی برای ایران به تضمین آزادی کشتیرانی در خلیج فارس و تنگه هرمز کمک کند. امروز بعدازظهر بحث‌ها را با وزیر خارجه فرانسه آقای لودریان ادامه خواهیم داد. بحث وضعیت خلیج فارس، یمن، وضعیت افغانستان و همینطور نحوه اجرای برجام از موضوعاتی است که در کنار موضوعات دوجانبه با وزیر خارجه بحث خواهیم  کرد.

وزیر خارجه در پاسخ به سوالی درباره منوط شدن کمک‌های مالی فرانسه به آغاز گفت‌وگوهای منطقه‌ای و توقف کاهش تعهدات از سوی ایران ادامه داد: بحثی که ما داریم بحث کمک نیست. کشورهای اروپایی تعهداتی را در قالب برجام دارند که باید انجام دهند. ایران همواره اعلام کرده که وقتی ما در چارچوب بند ۳۶ برجام شروع به کاهش تعهدات کردیم، اعلام کردیم در صورتی که طرف مقابل تعهداتش را انجام دهد، اقدامات ما بازگشت پذیر است. این موضعی است که ما کماکان داریم و درباره اش بحث می کنیم.

وی با بیان اینکه امنیت خلیج فارس برای ما موضوع مهمی است، گفت: پیشنهاداتی را درباره امنیت خلیج فارس ارائه کردیم، پیشنهاداتی که ۵ سال پیش ارائه کردیم و همسایگانمان را دعوت کردیم که آن موضوعات را دنبال کنند. در بحث آزادی کشتیرانی همانطور که قبلا گفتم همواره آماده هستیم بعنوان عضو موثر جامعه بین المللی، در قبال آزادی برای کشتیرانی ما هم برای آزادی کشتیرانی همکاری کنیم. بخاطر اینکه حقوق بین الملل در واقع برای این است که همه نسبت به آینده بتوانند با اطمینان اقدام کنند

ظریف همچنین در پاسخ به این سوال که آیا مصمم بودن ایران در روند کاهش تعهدات در آغاز این مداکرات تاثیر داشت یا خبر، گفت: حتما اینکه ایران اقداماتی را انجان داده و به اروپایی ها نشان داده که نیاز دارند طبق برجام به تعهدات خود عمل کنند ما از قبل پیش بین کرده بودیم که برای اینکه مطمئن باشیم برجام اجرا می شود باید ضمانت اجرا از دو طرف باشد و آنچه در ماده 36 برجام وجود دارد نشانگر این واقعیت است که کسانی که برجام را مذاکره کردند و دولت و نظام ایران که برجام را پذیرفت با چشم باز پذیرفتند و براساس احترام مذاکره نکردند بلکه براساس بی اعتمادی مذاکره کردند و برای همین بود که در بند 36 برجام روش هایی را برای جبران اقدامات خلاف طرفین پیش بینی کرده بودیم که آن اقدامات را انجام می دهیم که نشان دهیم ما به دنبال راه حل هستیم و هنوز هم به دنبال راه حل هستیم و در چهارچوب تعهدات طرف مقابل ما هم تعهدات خود را اجرا می کنیم مثل طرف مقابل و تا زمانی که طرف مقابل به برجام متعهد باشد.

ظریف در ادامه در پاسخ به این سوال که آیا بحث سفر ماکرون به تهران نیز مطرح است یا خیر، گفت: خیر، سفر آقای مکرون به تهران ماه‌ها و سال‌ها است که مطرح است و از سوی رئیس جمهور دعوت شدهاند ولی این روزها بحث جدیدی برای سفر ماکرون مطرح نبوده است.

وی در پاسخ به این سوال که آیا در سفری که به چین و ژاپن خواهید داشت به کره شمالی هم خواهید رفت، گفت: آنچه که ما فعلا در این مرحله طراحی کردیم سفر به چین، ژاپن و چند کشور دیگر است که در این مرحله هنوز سفری به کره شمالی طراحی نکردیم ولی آمادگی برای سفر به کره شمالی را داریم.

ظریف سفر ظریف به فرانسه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر