کد خبر: 800078 A

وزیر امور توسعه و تجارت خارجی فنلاند در دیدار ظریف:

محمدجواد ظریف در ادامه دیدارهای خود در فنلاند با ویله اسکیلاری وزیر امور توسعه و تجارت خارجی این کشور دیدار و گفت‌وگو کرد.

به گزارش ایلنا، وزیر امور توسعه و تجارت خارجی فنلاند در این دیدار با اشاره به ریاست دوره ای کشورش بر اتحادیه اروپایی، این موضوع را فرصتی برای توسعه همکاری های تجاری و اقتصادی دو کشور دانست.

ویله اسکیلاری افزود: فنلاند امیدوار است  همکاریهای اقتصادی بین دو کشور افزایش یابد و از اینکه امریکا از برجام خارج شده و تبعاتی بر زندگی مردم ایران گذاشته بسیار متاسف هستیم و نگران هستیم تنش‌ها افزایش یابد؛ البته نقش فنلاند به عنوان رئیس اتحادیه اروپایی در کاهش تنش ها سازنده خواهد بود.

ویله اسکیلاری تاکید کرد: فرصت‌ها و زمینه های همکاری مشترک بین دو کشور از جمله در حوزه ICT و همکاری‌های دانشگاهی وجود دارد و چشم انداز افزایش روابط دوجانبه از طریق همکاری‌های پلی تکنیک بین ایران و فنلاندروشن است.

وزیر امور خارجه کشورمان نیز در این دیدار اظهار داشت: فنلاند به عنوان رئیس دوره‌ای اتحادیه می تواند به اجرای توافق هسته‌ای و عادی‌سازی روابط تجاری ایران کمک‌کننده باشد. در چارچوب برجام نیز تجار و فعالان اقتصادی انتظار و توقع بیشتری از اروپا داشته و دارند. اقدامات یکجانبه امریکا محدود به ایران‌ نخواهد ماند و دیگر شرکای اروپا را نیز هدف قرار گرفته است. برای مقابله با اقدامات یکجانبه و کاهش تاثیرات جنگ اقتصادی امریکا علیه ایران، که مستقیما تبعات آن بر مردم وارد می‌شود، راهکارهایی مانند افزایش تجارت دوجانبه و استفاده از  تعاملات چند جانبه در قالب ابتکاراتی مثل اینستکس، وجود دارد.

سفر ظریف به فنلاند
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر