کد خبر: 799820 A

لس آنجلس تایمز:

لس آنجلس تایمز در گزارشی به بررسی سیاست حداکثر فشار آمریکا علیه ایران پرداخت.

به گزارش ایلنا به نقل از لس آنجلس تایمز، آزادی نفتکش ایرانی نشان داد که ترامپ برای اعمال حداکثر فشار بر ایران در عرضه بین‌المللی تنهاست و متحد چندانی ندارد. حداقل کشورهای اروپایی حمایت چندانی از تصمیم‌های ترامپ نمی‌کنند.

نفتکش ایرانی گریس ۱حدود ۴۰ روز پیش به اتهام  «نقض تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه سوریه» توسط نیروی دریای انگلیس در تنگه جبل‌الطارق توقیف شد. در این میان دولت آمریکا درخواست تمدید توقیف نفتکش ایرانی را داشت که مقام‌های جبل‌الطارق به این درخواست توجهی نشان دادند و دلایل آمریکا برای ادامه توقیف این نفتکش را بی‌اساس دانستند. بنابراین این اتفاق نشان داد که آمریکا در میان کشورهای اروپایی متحد چندانی ندارد.

آرین طباطبایی محقق علوم سیاسی در گروه رند در این خصوص به لس آنجلس تایمز گفت: اروپا اختلاف‌نظرهایی با آمریکا دارد. آنها نیز معتقدند چالش‌هایی در مورد ایران وجود دارد ولی در نحوه برخورد با این چالش‌ها با آمریکا اختلاف‌نظر دارند.

 وی افزود: آمریکا خواهان اعمال فشار حداکثری بر ایران است. در موضع نفت‌کش‌ها ما شاهد این بودیم که ترامپ می‌خواهد فشار بر ایران را به دریاها نیز هدایت کند. که در صورت این اتفاق اروپا هم با مشکل واقع خواهد شد. اروپا نمی‌خواهد در معرض تنش باشد. بنابراین از سیاست فشار حداکثری ترامپ حمایت نمی‌کند.

واشنگتن همچنین برای محافظت از حمل و نقل دریایی در مقابل تهدیدات احتمالی ایران، از ۶۰ کشور جهان خواست تا به یک ائتلاف دریایی به رهبری ایالات متحده بپیوندند که تاکنون کشورهای زیادی با این درخواست همراه نشدند و این پیشنهاد با استقبال مواجه نشده است. 

لارنس برنان استاد حقوق دریانوردی در دانشگاه فوردهام نیویورک در این باره می‌گوید: چالش‌های اینچنینی مأموریتی قابل توجه است. شما چگونه می‌توانید کشتی‌ها را در دریا محافظت کنید؟ برای این کار به کشتی‌های متعدد و پشتیبانی هوایی نیاز است.

برنان اضافه کرد: طی فاصله تنگه هرمز از بنادر دریایی ایالات متحده هفته‌ها زمان می‌برد. عرض این تنگه نیز به گونه‌ای است که  کشتی‌های بزرگتر مانند ناوهای هواپیمابر برای عبور با دشواری‌هایی مواجه خواهند بود.  علاوه بر این کشورهایی مانند آلمان از حضور در این ائتلاف خودداری کرده است و بسیاری دیگر از کشورها نیز تاکنون تمایل خود اعلام نکرده‌اند.

از سوی دیگر تنگه هرمز از بی‌ثباتی رنج می‌برد و این اتفاق عواقبی مانند بالا رفتن نرخ بیمه را به همراه داشته است.

ریچارد مالینسون تحلیلگر و بنیانگذار شرکت‌های انرژی در این باره می‌گوید: بیمه‌گذاران ۱۰ تا ۱۵ درصد حق بیمه اضافه برای عبور کشتی‌ها از تنگه هرمز اعمال می‌کنند و این موضوع باعث شده که شرکت‌ها به دنبال راه‌های دیگری برای انتقال نفت خود باشند.

دونالد ترامپ باید این موضوع را بپذیرد که برای اعمال حداکثر فشار بر ایران و اعمال سیاست‌های خود در مورد ایران در میان اکثر کشورهای اروپایی متحد چندانی ندارد.

ایران آمریکا تحریم ترامپ جبل الطارق نفت کش
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر