کد خبر: 799420 A

ذوالقدر در نطق میان دستور:

نماینده اصلاح طلب مردم تهران گفت: جا دارد از رویکرد مدبرانه و عدالت محور ایشان در مختومه کردن پرونده های برخی خبرنگاران تقدیر کنم؛ اما از انجایی که رییس محترم قوه قضاییه از مضجع شریف امام رئوف ، اقاعلی بن موسی الرضا (ع) بر مسند قضاوت تکیه زده اند انتظار می رود تا رأفت رضوی را با عدالت علوی تلفیق کند.

به گزارش ایلنا، سیده فاطمه ذوالقدر نماینده مردم تهران، ری، اسلامشهر، شمیرانات و پردیس در مجلس شورای اسلامی و سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در نشست علنی امروز نطق میان دستور خود را به شرح ذیل قرائت کرد:

انقلاب اسلامی ایران، حکومتی فارغ از مُوضِعِ طبقاتی و سلطه گری است و ملت صبور و بزرگوار ایران اسلامی، الحق و الانصاف در جریان تکاملی آن غبارها را زدودن و در فراز و نشیب هایی که هر روز، با تهدید و دسیسه و تحریم های خارجی، و یا کج اندیشی ها و غرض ورزی های داخلی و یا قهر برخواسته از طبیعت، برای حفظ امنیت و منافع و مصالح ملی، مقاومت کردند، امروز نیز حاضرند بسیاری از امیدها و آمال ها و آرزوهای خویش را برای حفظ کیان ایران زمین هدیه کنند.

آنچه که حق ملت، بر گردن دولت و نظام بوده، همواره و تاکنون ادا شده و  باید دید آیا آنچه انتظار بوده در حق آنها محقق شده است!؟   

و حال باید در دوران بلوغ و پختگی چهل سالگی این انقلاب در این شعر شاعر پارسی سخن اندیشه کرد که گفت :

مزرعِ سبز فلک دیدم و داسِ  مَهِ نو

 یادم از کِشْتِه خویش آمد، هنگام درو

همکاران محترم، بیایید واقع بینانه به برخی مسائل نگاه کنیم، مسائلی که، غیر در بروز آنها نقشی نداشته و تحقق آن منوط به یک عزم و اراده سیاسی است، همه می دانیم راه توسعه از مسیر پرورش سرمایه های انسانی می گذرد اما ما چگونه با این سرمایه ها رفتار کرده ایم؛ بخشی از  این سرمایه های انسانی کودکان کار هستند که هنوز طرح کامل و متولی واحد برای آنها در نظر گرفته نشده و بخشی کودکان بی هویت و فاقد شناسنامه هستند که چشم انتظار تصویب لایحه اعطای تابعیت است.

 بخشی دیگر، نوجوانانی هستند که در آرزوی آموزش عالی با تلاش خویش درصدد شکستن سد کنکور، غافل از اینکه نظام آموزشی اسیر مافیای کنکور شده و با تعویق افتادن در حل این مشکلات، سرمایه های کشورمان را یا در مسیر مهاجرت نخبگان از دست داده و یا شوق و اشتیاقشان برای طی مدارج علمی از بین می رود. 

بخش اعظم این سرمایه های انسانی را در نبود بازار کار و اشتغال سرخورده کرده که لازم است دستگاه های متولی بخصوص وزارت صنعت، معدن و تجارت و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اقدامات اساسی و پایدار در راستای ایجاد اشتغال، حمایت از کارافرینان و ایده های آنها، زنان توانمند و صاحبان کسب و کار انجام دهند و از نمایشگاه های فصلی و دائمی همانند نمایشگاه عشایر و روستاییان که بسیار موفق عمل کرده حمایت همه جانبه داشته باشند.

در این خصوص انتصاب هرچه سریعتر وزیری توانمند برای وزارت تازه تاسیس میراث فرهنگی و گردشگری نیز می تواند در تحقق برنامه‌ها و سیاست‌های اشتغال در بخش صنایع دستی و توسعه صنایع روستاییان و عشایر موثر واقع شود.

متاسفانه هنوز وعده های که با هدف تحقق رویکردهای عدالت محور برای انتصاب زنان در سی درصد پست های مدیریتی داده شده بر زمین مانده و جامعه زنان هنوز در انتظار وزیر زن به سر می برند. 

از سازمان صدا وسیما انتظار می رود، با تمرکز بر رسالت اصلی خویش، نه تنها جذب مخاطبان خویش را تقویت کند، بلکه با ارتقاء روحیه همکاری و همدلی پرسنل خویش را با آرمان‌ها و ارزش‌های نظام آنگونه همگام کند که از بروز مشکلاتی که در دسترسی غیرمجاز به آرشیوها و یا پیوستن به شبکه های معاند ایجاد می‌شود جلوگیری شود، البته از رییس صدا و سیما می خواهیم، پاسخگویی لازم را در این خصوص برای شفاف سازی افکار عمومی داشته باشد. 

همچنین انتظار می رود از عرصه هنر کشور و فعالان و هنرمندانی که شانه به شانه فلاسفه قدم بر می دارند چنانچه  یک فیلم سینمایی، تئاتر، موسیقی و سرود گاهی می تواند در تفکر جامعه و جهان تاثیر بگذارد و روح و روان انسان را متحول و متغیر کند و باید حمایت مادی و معنوی بیشتری صورت پذیرد و با تغییر نگرش و نگاه ارزشی به کارکردها و عملکرد فعالان عرصه هنر آنها را در جایگاه حقیقی خویش قرار دهیم. 

همکاران محترم؛ هدف از این سخنان، گله مندی و نادیده گرفتن تلاش ها نیست، زیرا در مسیر خودکفایی، به پیشرفت هایی نائل شده‌ایم که برجسته ترین آنها را در صنعت دفاعی کشور شاهدیم، که جایگاه کشورمان را به قدرت برتر منطقه ای تبدیل کرده و به برکت این عملکرد، خالصانه چتر امنیت و آرامش بر فراز کشورمان پایدار است که به سهم خویش و به نمایندگی از مردم شریف ایران و در آستانه روز ٣١ مرداد که روز صنایع دفاعی است، این تلاش‌ها را  ارج می نهم و از وزیر و مجموعه همکاران آن وزارت تقدیر و قدردانی می کنم.

همکاران محترم؛ رهبر معظم انقلاب رونق اقتصادی کشور و افزایش ظرفیت اشتغال را وابسته به خصوصی سازی و اعتماد به بخش خصوصی و جوانان دانستند اما در مسیر خصوصی سازی برای سالیان متمادی شفاف و درست عمل نشده و آنچه که در واگذاری ها عاید مردم شده بیکاری و تعدیل نیروی کار و آنچه که عاید اقتصاد شده رانت خواری و دست های نامرئی فساد و حقوق ها و املاک  نجومی و وام های کلان است، که البته در ماه های اخیر اقدامات بسیار خوبی برای کوتاه کردن دست چپاول گران سرمایه های این ملت شریف توسط قوه قضاییه صورت گرفته و با پرونده های مفاسد مالی برخوردهای قاطعی شده که شایسته تقدیر است.

جا دارد از رویکرد مدبرانه و عدالت محور ایشان در مختومه کردن پرونده های برخی خبرنگاران تقدیر کنم؛ اما از انجایی که رییس محترم قوه قضاییه از مضجع شریف امام رئوف ، اقاعلی بن موسی الرضا (ع) بر مسند قضاوت تکیه زده اند انتظار می رود تا رأفت رضوی را با عدالت علوی تلفیق نموده و در راستای حفظ حرمت و کرامت انسانی، در برخورد با کسانی که مطالبات صنفی دارند اعم از کارگران ، معلمان و زنان با عطوفت  بیشتری رفتار شود و به وعده های خویش در تقدیم لایحه منع خشونت علیه زنان جامع عمل بپوشاند.

همکاران محترم، در بخش حوزه انتخابیه خدمتتان نیز عرض می کنم که استان تهران علیرغم آنکه ٥١ درصد درآمد مالیاتی را دارد به لحاظ سرانه آموزشی، بافت فرسوده و مدارس غیراستاندارد در زمره محرومترین استانها قرار داده به طوری که در برخی مناطق کلاس‌های درس در کانکس برگزار می شود و خانه بهداشت شهرستان‌های همجوار پایتخت از نعمت داشتن پزشک مستقر، آمبولانس و امکانات اولیه بهداشتی محروم هستند و از این همه درامد مالیاتی بی بهره می باشند.

نباید فراموش کنیم که کلان شهر تهران در صورت عدم تخصیص اعتبارات و بودجه لازم می تواند بجای آنکه مرکز اقتصادی و دیپلماسی و برنامه ریزی باشد به محلی برای افزایش آسیب ها، فساد و اعتیاد  تبدیل شود و رونق زندگی و مرکز ثقل بودن جریان اقتصادی در آن خدشه دار شود.

 همکاران گرامی، در پایان ضمن تبریک عید بزرگ غدیر خم یاد آور می شوم که غدیر هویت شناسنامه جامعه شیعی است و هم افزایی برای نهادینه کردن فرهنگ غدیر و تبیین واقعه غدیر خم نه تنها نقش به سزایی دارد بلکه در گسترش فرهنگ امامت و ولایت  نیز نقشی کلیدی دارد که باید با استفاده از ظرفیت های رسانه ها آنگونه عمل شود که تفکر غدیر به یک جنبش اجتماعی برای گزینش بهترین‌ها و فرصتی برای زدودن بحران‌ها و تهدید ها تبدیل شود.

و رسول خدا (ص) در مورد غدیر خم فرمودند: 

یوم غدیر خم أفضل أعیاد أمتی وهو الیوم الذی أمرنی الله تعالى ذکره فیه بنصب أخی علی بن أبی طالب علما لأمتی ، یهتدون به من بعدی ، وهو الیوم الذی أکمل الله فیه الدین ، وأتم على أمتی فیه النعمة ، ورضی لهم الإسلام دینا

ان شاء الله راه و طریقت علی گونه و عدالت طلبانه پیشه همگان باشد و مسئولین بیاد داشته باشند که همه سختی روا رفته بر این مردم شریف از کمبودها نیست بلکه گاهی از بی عدالتی هاست که واجب و ضروری است که حل شود.

سیده فاطمه ذوالقدر
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر