کد خبر: 798000 A

بیزینس اینسایدر:

بیزینس اینسایدر در گزارشی به تحلیل حضور روسیه در خلیج فارس پرداخت.

به گزارش ایلنا به نقل از بیزینس اینسایدر، تنش‌ها در خلیج فارس افزایش گرفته است. آمریکا به دنبال ایجاد یک ائتلاف دریایی است تا بتواند از این طریق امنیت را در خلیج فارس ایجاد کند. روسیه فعالیت‌های دیپلماتیک خود را گسترش داده است. تا از این طریق در جریان تحولات منطقه باشد. روسیه نقش خود را به عنوان یک میانجی بین ایران و کشورهای عرب خلیج فارس ایفا می‌کند. 

 روسیه اقدامات  جدی  برای درگیر کردن خود در امور خلیج فارس و پیدا کردن جایگاهی در این منطقه انجام داده است. ایران نقشی اساسی در استراتژی روسیه در خلیج فارس داشته است. ایران از قبل هم روابط نزدیکی با مسکو داشته است. اخیرا ایران و روسیه قراردادهایی در زمینه گسترش روابط نظامی خود منعقد کردند. 

روسیه خواهان این است که در بنادر جنوبی ایران بتواند به احداث کارگاه‌های تولید سلاح‌های پیشرفته دست بزند. 

حضور نیروی دریایی روسیه در منطقه می‌تواند محاسبات آمریکا را در مورد خطرات احتمالی جنگ با ایران بر هم می‌زند. دشمنی ایران و آمریکا به روسیه این امکان را داده که حضور و نفوذ خود در تهران و خاورمیانه را تقویت کند. این موضوع خطری برای غرب و خاورمیانه است. اما آمریکا می‌تواند با لغو تحریم‌ها و نرم شدن سیاست خود نسبت به ایران با حضور رو به افزایش روسیه در خلیج فارس مقابله کند و تنش‌ها را در منطقه کاهش دهد.

ایران خلیج فارس روسیه آمریکا اروپا
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر