کد خبر: 797877 A

ربیعی:

سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی درباره برکناری رئیس صندوق بازنشستگی کشوری نیز گفت: کمال بی‌انصافی است که این موضوع را به دستور رئیس‌جمهوری منتسب کنیم. این خوانش؛ خوانش غلطی است.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایلنا، علی ربیعی در نشست خبری خود ضمن تبریک روز خبرنگار اظهار داشت: یاد و خاطره مرحوم ابوترابی را زنده می داریم و در سالروز آزاد سازی آزادگان عزیز قرار داریم.

سخنگوی دولت با اشاره به جلسه هیات دولت گفت: خوشبختانه شهرداری تهران گزارشی را از  خطوط  ۸ و ۹ و ۱۰ داده‌اند که گویا آغاز به کار شده و اقداماتش سامان داده است.

 وی ادامه داد:  از مجموع ۷۰ واگن ۲۸ واگن ترخیص و آماده شده است.

زیرگذر پل‌گیشا هم تا خاتمه سال جاری افتتاح خواهد شد

 ربیعی ادامه داد: بنابراین گزارش ارائه شده ۴ رام قطار مترو شامل ۲۷ واگن به شبکه ریلی در خطوط ۶ و ۷ مترو اضافه شده است.

وی گفت: امروز شهردار گزارش دادند که چهار باغ تهران ان‌شاالله کلنگ‌زنی خواهد شد، در شمال از مصلی احداث می‌شود. همچنین نیز زیرگذر پل‌گیشا هم تا خاتمه سال جاری افتتاح خواهد شد.

سخنگوی دولت تاکید کرد: به هر حال شلوغی تهران و جمعیت زیاد باعث مشکلاتی شده است. مردم این شهر باید در زندگی آلودگی کمتری را تجربه کنند.

هیچ نگرانی از وجود کالا برای یکسال در انبارها نخواهیم داشت

وی افزود: گزارش دیگری از سوی آقای همتی ارائه شد که گزارش قابل توجهی بود.

ربیعی گفت: ایشان بازدیدی از بندر امام خمینی داشتند گزارشی در جلسه دولت در این خصوص ارائه دادند.

 وی تاکید کرد: خوشبختانه بر اساس این گزارش تا تاریخ پانزده شهریور ۹۸، ۶۹ درصد افزایش واردات نسبت به دوره قبل خودش داشتیم و باید بگوئیم هیچ نگرانی برای ذخیره کالای اساسی نداریم.

ربیعی گفت: تخصیص ارز باعث این سرعت است. تامین ارز کالاهای اساسی ابتدای سال صورت گرفته و به همه ایرانی‌ها اعلام می ‌کنیم که هیچ نگرانی از وجود کالا برای یکسال در انبارها نخواهیم داشت.

وی افزود: در این گزارش آقای همتی حجم نهاده‌های دامی و اساسی در بنادر را نسبت به سال گذشته ۹۰ درصد بیشتر اعلام کرد. در دولت تاکید شد که سریع‌تر این کالاها به اقصی نقاط کشور منتقل شود.

 سخنگوی دولت گفت: کارها انجام شده است تا ۱۰۰۰ دستگاه کامیون از مرز میلک بتواند حرکت کند هم کالاهای ما تخلیه خواهد شد و هم برای مردم خوب سیستان و بلوچستان اشتغال مناسب ایجاد شود.

تشکیل کمیته‌ای برای هدایت کشاورزان به آبیاری با آب سالم

ربیعی درباره مصوبات دولت اظهار کرد: در دولت بحث کشت‌های آلوده در جنوب تهران مطرح شد که بخشی از سیفی‌جات تهران از این آب تامین می‌شود. کمیته‌ای برای هدایت کشاورزان به آبیاری با آب سالم تشکیل شد و همچنین با متخلفان نیز برخورد خواهد شد. مصوبات و بحث‌های لازم در این زمینه صورت گرفت.

سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی درباره نزدیکی به مهرماه و وضعیت طرح رتبه‌بندی معلمان گفت: پرداخت پاداش فرهنگیان در دو مرحله قطعی است و طرح رتبه‌بندی معلمان هم با ۲ هزار میلیارد تومان اعتبار از مهرماه صورت خواهد گرفت.

قیمت دفاتر و لوازم‌التحریر از سوی سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان اعلام خواهد شد

وی درباره قیمت لوازم‌التحریر در آستانه مهرماه گفت: ارز ۴۲۰۰ تومانی برای لوازم‌التحریر محفوظ بوده و قیمت دفاتر و لوازم‌التحریر از سوی سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان اعلام خواهد شد.

دولت انگیزه‌ای برای تشکیل وزارت میراث فرهنگی ندارد

 ربیعی در پاسخ به سوالی درباره طرح تشکیل وزراتخانه میراث فرهنگی گفت: دولت موافق تشکیل این وزارتخانه نبود و نظرش را در مجلس اعلام کرد. قطعا این موضوع بار مالی خواهد داشت و امیری موظف شد تا مکاتبات لازم برای جلوگیری از این موضوع انجام دهد البته دولت قانون را اجرا خواهد کرد ولی بزرگ شدن دستگاه‌ها مساوی با بهبود کارها نیست.

وی ادامه داد: دولت انگیزه‌ای برای تشکیل وزارت میراث فرهنگی نداشت ولی اینکه موضوع به شورای عالی حل اختلاف ارجاع شود یا خیر را هنوز تصمیم نگرفته‌ایم.

قیمت مرغ به تعادل خود برگشت

سخنگوی دولت گفت: در ۲ ماه تابستان به دلیل مرگ و میر، بیماری و وزن کشی مرغ ها مشکل به وجود می‌آید اما با پیگیری جهاد کشاورزی و قائم مقام وزارت صمت، قیمت مرغ به تعادل خود برگشت.  

ربیعی ادامه داد: از نظر دولت قیمت مرغ ۱۲۹۰۰ تومان بوده است و با افزایش تعداد جوجه‌ریزی‌ها و واردات تلاش می‌شود قمیت‌ها به تعادل بازگردد. دیدگاه دولت بازگشت به همان قیمت‌ها است و تعزیرات هم اقدامات لازم را انجام خواهد داد.  

وی گفت: در ۲ ماهی که به قیمت مرغ شوک وارد آمد، منطقی وجود داشت و هر سال در گرمای تابستان این احتمال وجود دارد اما برنامه ما در دولت همان مصوب اعلام شده است که آن را هم دنبال خواهیم کرد.  

کمال بی‌انصافی است که برکناری رئیس صندوق بازنشستگی را به دستور رئیس‌جمهوری منتسب کنیم

ربیعی در ادامه در پاسخ به سوالی درباره برکناری رئیس صندوق بازنشستگی کشوری نیز گفت: کمال بی‌انصافی است که این موضوع را به دستور رئیس‌جمهوری منتسب کنیم. این خوانش؛ خوانش غلطی است. از روزهای اول سازمان‌های نظارتی اعلام کردند که باتوجه به قانون ایشان حائز شرایط نیستند.

وی ادامه داد: این اتفاق در زمان مرتضوی نیز رخ داد. این احتمال وجود دارد که دستگاه‌های نظارتی اشکال بگیرند. ما نیاز به محیط آرام برای کار داریم. این برکناری نیز صرفا براساس عمل به قانون صورت گرفت و امیدواریم وزیر کار از میعاد صالحی در جای دیگری استفاده کند.

دولت قصد دارد شرکت بازرگانی دولتی را از وزارت کشاورزی به وزارت صمت منتقل کند

ربیعی در پاسخ به سوالی مبنی بر این که دولت قصد دارد شرکت بازرگانی دولتی را از وزارت کشاورزی به وزارت صمت منتقل کند و آیا دولت چنین مجوزی را اخذ کرده است، گفت: این بحث در جلسه سران قوا مطرح شد که بخشی نیاز به قانون داشت و بخشی را هم که نیاز مجوز از سران بود، گرفتیم.  

وی با بیان این که نقل و انتقالات نیازمند قانون نیست، گفت: بنابراین در هیات وزیران مصوبه ای تصویب شد که واحد بازرگانی به وزارت صمت انتقال پیدا خواهد کرد و اگر مجلس مغایرتی احساس کند حتما اعلام خواهد کرد.  

سخنگوی دولت یادآور شد: انتقال این واحد بازرگانی به صمت در حقیقت به ما کمک خواهد کرد بتوانیم برای واردات، صادرات و توزیع در زمان لازم هماهنگی و پیوستگی را ایجاد کنیم.  

سخنگوی دولت یادآورشد: در شورای هماهنگی اقتصادی تمرکز اختیارات و وظایف بازرگانی و تنظیم بازار در صمت مورد تاکید قرار گرفت و همانجا هم قرار شد خود دولت مصوباتی که در دولت در این رابطه بوده است را اصلاح کند.

اظهارات برخی فقهای شورای نگهبان درباره کنوانسیون هسته‌ای براساس مطالعاتی بود که خوب صورت نگرفته بود

 سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی درباره کنوانسیون هسته‌ای و ایرادات برخی فقهای شورای نگهبان نیز گفت: دو ساعت پیش با آقایان ظریف و صالحی در این زمینه صحبت کردیم و به نظرم اظهارات براساس مطالعاتی بود که خوب صورت نگرفته بود.

ربیعی یادآور شد: مجلس ابهامات شورای نگهبان را برطرف خواهد کرد ولی ایران هیچ الزامی برای دفن پسماندها در کشور خود ندارد ضمن اینکه در هیچ کجای این کنوانسیون خبری از اجبار ایران برای این اقدام وجود ندارد.

آمادگی مذاکره با تک‌تک کشورهای منطقه را داریم

وی در خصوص سفر ظریف به قطر گفت: ما به همه کشورهای منطقه در ملاقات‌هایی که صورت می‌گیرد و در پیام‌های مختلف اعلام کردیم که آمادگی مذاکره با تک‌تک کشورهای منطقه برای امنیت خلیج فارس، تنگه هرمز و دریای عمان را داریم.

سخنگوی دولت گفت: ایران به طور تاریخی خودش را مکلف و موظف به تامین امنیت بنگاه‌های اقتصادی و تجاری منطقه می‌داند. پیام ما هم به همه کشورها این است که اعلام حضور رژیم اسرائیل که خودشان گفتند حضور ما اطلاعاتی است و حضور فیزیکی نیست، فریب است. معمولاً اسرائیل با اطلاعات فریب به سراغ کشورها می‌رود و بخشی از اختلافات بین کشورها ناشی از همین اطلاعا‌ های فریب است. رژیم اسرائیل همیشه دشمن ایران بوده است.

وی افزود: در همه این سفرها بحث مهم دوجانبه‌ای وجود دارد که باید استمرار داشته باشد تا جایی که من مطلع هستم مسائل منطقه مورد بحث و بررسی قرار گرفته است. به طور طبیعی تلاش ما برای عدم حضور بیگانگان در خلیج فارس از موضوعاتی است که ما مطرح می‌کنیم و به همه کشورها هم پیام دوجانبه‌ای برای حفظ امنیت می‌دهیم.

دولت قائل به نگاه امنیتی به سازمان‌های مردم‌نهاد نیست

ربیعی در خصوص دستگیری برخی از متهمان در موضوع محیط زیست و موضع دولت در این خصوص تصریح کرد: این پرونده با حکم قوه قضائیه است اما قطعاً دولت از امنیت سازمان‌های مردم نهاد که در هر حوزه خدمت می‌کنند، حمایت می‌کند.

وی گفت: دولت قائل به نگاه امنیتی به سازمان‌های مردم‌نهاد نیست. یکی از مشکلات ما در حقیقت این است که هر پدیده جدیدی که صورت می‌گیرد با نگاهی سوءظن گونه به آن دیده می‌شود.

سخنگوی دولت گفت: همه تلاش خودمان را برای اینکه هم تصمیم درست گرفته شود و هم اینکه عادلانه و بر اساس استانداردهایی که از تعریف جاسوس داریم قضاوت شود، انجام می‌دهیم در همین راستا دولت وزارت اطلاعات و نهادهای مرتبط نظر خود را در این خصوص اعلام کردند و در نهایت تشخیص نهایی با قاضی محترم و قوه قضائیه است.

وی ادامه داد: از اینجا است که رژیم غاصب اسرائیل نسبت به کشور ما طمع دارد و در اینکه یکی از اهداف مهم سازمان‌های اطلاعاتی کشورهای مختلف، ایران است تردید نداریم و بسیار سپاسگزاریم از کسانی که امنیت کشور ما را تامین می‌کنند و چندی پیش هم شما دیدید که تعدادی از جاسوسان توسط وزارت اطلاعات شناسایی شده و آن را اعلام کرد و من امیدوارم ترتیبی داده شود تا خبرنگاران هم از نزدیک با این قبیل پرونده‌ها آشنا شوند.

هیچ امر سیاسی برای تعطیلی نشست سران کشورهای ایران روسیه و ‌آذربایجان وجود ندارد

سخنگوی دولت در پاسخ به سوال دیگری درباره علت تعویق نشست سران کشورهای ایران روسیه و ‌آذربایجان گفت: دیروز رئیس جمهور محترم آذربایجان با آقای روحانی تلفنی صحبت کردند. علت این تعویق مسائل فنی بوده و هر سه کشور درباره برگزاری نشست در زمان دیگر به توافق رسیدند.

وی اضافه کرد: در تماس تلفنی با آقای رئیس جمهور علاوه بر مسائل دوجانبه درباره مسائل فنی که پیش آمده مباحثی مطرح شد؛ این نشست حتما در زمان آتی جلسه تشکیل می‌شود و هیچ امر سیاسی برای تعطیلی این جلسه وجود نداشته و صرفاً مسائل فنی بوده که برای ما هم قابل پذیرش بود و ما هم از این مسائل فنی درک متقابل داشتیم.

ربیعی یادآورشد: حتماً در آینده نزدیک این نشست برگزار خواهد شد و نتایج خوبی هم برای کشورهای منطقه در بر خواهد داشت.


تلاش می‌کنیم کسری بودجه به زندگی روزمره مردم آسیبی وارد نکند


سخنگوی دولت در پاسخ به سوال دیگری در مورد کسری بودجه دولت در سال جاری و شایعاتی مبنی بر این که قرار است این کسری از بخش عمرانی تامین شود، اظهارداشت:‌ همه مطلع هستیم که وقتی فروش نفت با مشکل مواجه شده ما با کسری بودجه مواجه هستیم. منتها همه تلاش ما بر این استوار شده است که کسری بودجه به زندگی روزمره مردم آسیبی وارد نکند.

وی گفت:‌ به عنوان مثال بودجه وزارتخانه‌ها با درصدی تعدیل شد ولی برنامه‌ریزی شده که حقوق و مزایا و همینطور حقوق بازنشستگان بدون کم و کاست پرداخت شود.

ربیعی افزود:‌ ما برای کسری بودجه دو کار را دنبال کرده ایم؛ یکی کاهش هزینه‌ها که به دستگاه‌ها ابلاغ شده و دوم ایجاد درآمدهای جدید است. برای اینکه این کسری بودجه را جبران کنیم با توجه به کاهشی که شرایط بودجه را همه می دانیم برنامه‌ریزی کرده‌ایم. علاوه بر صرفه جویی که بودجه آموزش و پرورش، بازنشستگان، بخش درمان و سلامت و نیروهای مسلح حتماً در شرایط کسری به طور کامل پرداخت خواهد شد.

سخنگوی دولت اضافه کرد: ما ۳۲ درصد در صندوق ذخیره ارزی داشتیم که  ۱۲ درصد از آن برداشتیم. در واقع ما پول جدیدی بر نداشتیم همان ۱۲ درصد را برداشتیم.

 وی در پاسخ به این سوال که آیا این شرایط در بودجه عمرانی هم تاثیر خواهد گذاشت، گفت: به هر حال کسری بودجه به انواع مختلف بودجه تسری پیدا خواهد کرد.

ربیعی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر