کد خبر: 797420 A

هاآرتص

هاآرتص در گزارشی به بررسی روابط ایران و امارات برای دور زدن تحریم‌ها پرداخت.

به گزارش ایلنا به نقل از هاآرتص، ایران برای دور زدن تحریم‌ها راه‌هایی را در اختیار دارد. وقتی جورج دبلیو بوش در سال ۲۰۰۶ تحریم‌هایی علیه ایران وضع کرد، سرمایه‌گذاران ثروتمند و دولت ایران به امارات متحده عربی روی آوردند و بانک‌های آن کشور را با صد‌ها میلیارد دلار سپرده پر کردند. دو سال بعد، وقتی جهان از بحران اقتصادی آسیب دیده بود، سرمایه‌گذاران خارجی پول خود را از بانک‌های امارات خارج کردند. اما ایرانیان همچنان پول خود را در امارات متحده عربی نگه داشتند و این مسأله حداقل تا زمان بحران اقتصادی دوبی در سال ۲۰۰۹، امکان تنفس را به ایران بخشید. 

دوبی ثروتمند که در نزدیکی ورشکستگی بود، به  ابوظبی اعتماد کرد و موافقت برای گرفتن قرض ۲۰ میلیارد دلار را کسب کرد. اما این کمک با یک احتیاط همراه بود؛ دبی مجبور شد روابط خود را با ایران به عنوان بخشی از سیاست کشور‌های خلیج فارس علیه نفوذ ایران قطع کند. در سه سال گذشته، امارات درخواست‌های ایرانی برای اعتبار را رد نموده و حدود ۵۰ هزار ایرانی امارات را ترک کرده‌اند. اکنون دوبی درگیر بحران اقتصادی جدیدی است؛ قیمت املاک بیش از ۲۴ درصد کاهش یافته است، هتل‌ها در کمترین میزان رزرو اتاق‌های خود در دهه اخیر قرار دارند و سرمایه‌گذاران خارجی هم به این سرعت نمی‌توانند به دوبی کمک کنند. بنابراین دبوی بار دیگر برای نجات حیات اقتصادی‌اش، به دنبال ایران است.

امارات متحده عربی روابطش را با ایران نزدیکتر کرده و شروع به تضعیف اتحاد نظامی خود با عربستان سعودی نموده است.

دوبی همچنین اخیراً گروهی از تاجران را برای افزایش همکاری‌های اقتصادی و یافتن راه‌های قانونی برای تجارت با وجود تحریم‌ها، به ایران اعزام کرده است.

حاکم امارات موافقت کرده که ویزا‌های جدیدی را به سرمایه‌گذاران قانونی ایرانی اعطا کند و به بانک‌ها اجازه دهد تا حساب‌های ایرانیان را باز کنند، این روابط به همراه ادامه خرید نفت از ایران توسط چین، این موضوع را مشخص می‌کند که ایران هنوز راه‌هایی برای دور زدن تحریم‌ها دارد و سختی‌های این مسیر آنها را خسته نکرده است.

ایران آمریکا تحریم برجام ترامپ
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر