کد خبر: 795978 A

حزب ندای ایرانیان طی بیانیه‌ای اعلام کرد؛

حزب ندای ایرانیان طی بیانیه‌ای به مناسبت روز خبرنگار با بیان اینکه عده‌ای با قلم‌فروشی حقیقت را به مسلخ می‌برند، گفت بیایید این روز را تبریک نگوییم شاید راهی برای یادآوری کاستی‌های این حوزه باشد.

به گزارش ایلنا، حزب ندای ایرانیان به مناسب روز خبرنگار در بیانیه‌ای با اشاره به این که تبریک این روز به عادتی تکراری تبدیل شده تشریح کرد: بیایید این روز را به این قشر زحمت‌کش و رکن چهارم تبریک نگوییم شاید راهی باشد برای یادآوری کاستی های این حوزه.

متن کامل بیانیه حزب ندای ایرانیان به شرح ذیل است:

تبریک روز خبرنگار، مثل بسیاری از کار های دیگر تبدیل به عادتی شده که هرساله در ۱۷ مردادماه تکرار می‌شود؛ امّا بیاییم امسال از این عادتِ مستعمل دست بکشیم و به این جماعت زحمت‌کش، به این عزیزانی که بنیاد رکن چهارم دموکراسی هستند تبریک نگوییم. شاید این راهی باشد برای یادآوری کمبودها و کاستی‌هایی که در این حوزه وجود دارد و عادت ما به این‌گونه مناسک‌ها – بزرگداشت‌های تکراری هرساله – مانع از دیدن آن‌ها شده است.

تبریک‌هایی که بهانه‌ای می‌شود برای تغافل و غفلت نسبت به وضعیت ناگواری که در این حوزه وجود دارد. برای نمونه، این دیگر ضرب‌المثلی رایج شده است که دموکراسی بدون مطبوعات آزاد و آگاه امکان‌پذیر نیست و نمی‌توان با فساد (در انواع مختلف آن) مبارزه کرد، مگر به کمک خبرنگاران و به مددِ اهالی مطبوعات.

 امّا وقتی به واقعیت موجود نگاه می‌کنیم وضعیتی را می‌بینیم که یک‌سوی آن انفعال فعالان حوزۀ خبر و روزنامه‌نگاری است و یک‌سوی آن معدود افرادی که با «قلم فروشی» جذب گروه‌ها و جریان‌­ها شده‌اند و می‌شوند و حقیقت را به پای مصلحت‌های فردی و گروهی سلاخی می‌کنند.

در این میان نبایستی از این نکته نیز گذشت که این قشر شریف و زحمت‌کش، عموماً نه از نظر معیشتی تأمین‌اند و نه امنیت شغلی دارند؛ شرایطی که با سرریز شدن موج‌های تورمی به بازار آشفتۀ کاغذ و به شمارش افتادن نفس مطبوعات و عدم حمایت لازم از سوی متولیان امر به شدت بغرنج شده و می‌رود تا در کنار عواملی دیگر – همچون یکه‌تازی فضای مجازی و بی‌رغبتی جامعه به خواندن و مطالعه – عملاً به مرگ مطبوعات و روزنامه‌نگاری و به مخاطره و مضیقه افتادن زندگی و معیشت روزنامه‌نگاران، منتهی شود. و بدتر از این‌ها، این‌که هیچ نظام حمایتی قانونی جامع و وحدت رویۀ قضایی در چگونگی تعامل با آنان وجود ندارد؛ به‌نحوی‌که تنها کافی است سهوالقلمی از ایشان سر بزند تا به راحتی دچار درگیری‌های قضایی و سیاسی و اجتماعی متعددی شوند.

از همین رو، حزب ندای ایرانیان، ضمن بزرگداشت این روز، برای این‌که اهالی شریف این رکنِ حیاتی دموکراسی جایگاه واقعی خودشان را بازیابند و تبدیل به چشم بیدار ملت شوند تا با آزادیِ بیانِ تضمین‌شدۀ قانونی و حقوقی و با جسارت و شهامت به خبررسانی، شفاف‌سازی، افشای مفاسد و بیان حقایق مشغول شوند، مصرانه از دستگاه‌های متولی، به ویژه مجلس شورای اسلامی و ریاست جدید قوه قضاییه خواهشمند است تا به کمک اهل‌فن و کارشناسان خبره به رفع موانع مختلف و متعدد ظهور مطبوعات و خبرگزاری‌های آزاد و متعهد و ضد فساد بپردازند و در این راه از هیچ کوششی کوتاهی نکنند. بی‌تردید چنین کاری می‌تواند یکی از اصلی‌ترین ابزارهایی باشد که با فساد ستیزی، تعمیق دموکراسی و بسط جامعه‌ای آزاد و آگاه، مقاصد ترسیم‌شده در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران آرمان‌های انقلاب ۵۷ و همچنین اهداف تبیین شده در «بیانیه گام دوم انقلاب» رهبر معظم انقلاب را برآورده می‌کند.

حزب ندای ایرانیان روز خبرنگار روز خبرنگار را تبریک نگوییم
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر