کد خبر: 795252 A

لوبلاگ گزارش داد؛

لوبلاگ در گزارشی به بررسی دلایل تحریم ظریف پرداخت.

به گزارش ایلنا به نقل از لوبلاگ، در واقع علت تحریم ظریف مشخص نیست. ممکن است ظریف تنها قربانی کینه و نفرت ترامپ نسبت به رییس‌جمهور قبل از خودش یعنی اوباما شده در واقع  گناه اصلی ظریف این است که مذاکره‌کننده اصلی برجام بوده است. 

ترامپ با کینه خاصی به این توافق می‌نگرد و به گمان اکثر کارشناسان این حمله نه به دلیل محتوا و کارکرد این توافق، بلکه به دلیل ارتباط برجام با باراک اوباما است. 

چیزی که مشخص است این است که اکنون ترامپ و اعضای تندروی کابینه‌اش خشم خود از اوباما را بر سر ظریف خالی می‌کنند.

از سوی دیگر ما چه ظریف را دوست خود بدانیم و یا او را دوست خود ندانیم، نمی‌توانیم این قضیه را تکذیب کنیم که ظریف واقعا یک دیپلمات کارآمد است که مذاکره را به خوبی بلد است؛ او نقشی را ایفا می‌کند که می‌توان از یک دیپلمات واقعی انتظار داشت و به استدلال درباره دیدگاه‌های دولتش به بهترین وجه ممکن می‌پردازد. او مانند یک وکیل مدافع کامل عمل می‌کند و همچنان مسئولیت حرفه‌ای که برعهده دارد را به خوبی انجام می‌دهد.

سبک ظریف را با وزیر امور خارجه آمریکا مقایسه کنید؛ پمپئو یک فرد کاملا غیرحرفه‌ای است. همه این موضوع را می‌دانند که ظریف در واقع دیپلماسی را خوب می‌داند و ترامپ با دیپلماسی مخالف است. 

اکنون میان ایران و آمریکا بی‌اعتمادی عمیقی وجودی دارد و در شرایط کنونی صحبت آمریکا از مذاکره بی‌معنی است. 

در واقع دولت آمریکا پر شده است از افرادی که به بلوغ فکری نرسیده‌اند و کودکانه عمل می‌کنند، ما نمونه عینی این رفتار کودکانه را در حساب‌های کاربری وزارت خارجه آمریکا در توییتر مشاهده می‌کنیم. 

ترامپ می‌گوید می‌خواهد با ایران مذاکره کند. اگر این طور است او باید از اصول ابتدایی دیپلماسی استفاده کند، باید از استفاده از کلمات سخیف خودداری کند. اما خالی کردن خشم خود بر سر ظریف، دیپلماسی نیست.

باید رییس‌جمهور آمریکا بداند که کلمات قدرت دارند و می‌توانند اتفاق‌های بزرگی را ایجاد کنند و افراد بزرگسال و بالغ باید با دقت کلمات خود را انتخاب کنند؛ کاری که حتی کودکان هم انجام نمی‌دهند.

ایران آمریکا ظریف برجام ترامپ پمپئو تحریم ظریف
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر