کد خبر: 795220 A

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی:

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکید کرد: نیاز به تقویت حقوق فرهنگ و رسانه داریم چراکه پیشرفت نداشته‌ایم.

به گزارش خبرنگار ایلنا، سید عباس صالحی در مراسم افتتاح مجتمع ویژه فرهنگ و رسانه قوه قضائیه گفت: رسانه‌ها در مسائل کاری و ورودشان به دادرسی و روابطشان روان‌تر هستند ولی ظرافت‌ها و حساسیت‌های اصحاب رسانه باید رعایت و جایگاه و منزلت آنها حفظ شود.

وی افزود: باید در مسیر عدالتخواهی شخصیت منزلتی این افراد در نظام دادرسی حداکثری دیده شود و توجه بیشتر در این زمینه مهم است.

صالحی گفت: مسیر دادرسی ما در فضای قضایی طولانی است و این امر موجب می‌شود گاهی یا وارد نشوند یا در ابتدای راه رها شوند و به این ترتیب این مسیر نیز پرهزینه می‌شود.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: در حوزه قاچاق کتاب و محصولات فرهنگی گاهی مؤلف فکر می‌کند مسیر طولانی دادرسی بگونه‌ای است که یا دیر می‌رسد یا پرهزینه است بنابراین ارتباط با اصحاب رسانه به این امر کمک می‌کند.

صالحی گفت: حوزه فرهنگ و هنر و رسانه بسیار گسترده است و با مشاغل و زیر شاخه‌هایشان و همینطور با فناوری‌های جدید، بسیار گسترده است پس نظام دادرسی نیاز است شناخته و بررسی و کارشناسی شود؛ چراکه بسیار تکثر دارد و تخصصی شده و نظام دادرسی عادلانه ایجاب می‌کند به آن توجه شود چراکه با دادرسی عمومی و معمولی نمی‌توان به آن رسیدگی کرد.

وی تاکید کرد: نیاز به مسیرهای تخصصی‌تر داریم تا با شأن فرهنگ و هنر متناسب باشد.

وزیر ارشاد تصریح کرد: ساختار شورای حل اختلاف در این زمینه کمک می‌کند و گزارشات رسیده نشان می‌دهد آمارهای خوبی در این زمینه است. در سال ۹۶ از بیش از ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار پرونده به سازش ختم شده و این بسیار کمک می‌کند تا خانواده به هم نریزد و ایده شکل‌گیری مجتمع ویژه فرهنگ و رسانه از همین‌جا ایجاد شد.

وی اظهار داشت: زیرساخت‌ها شکل گرفته و مشکلات اصحاب هنر و رسانه با افتتاح مجتمع رسانه و در مسیر دادرسی نمی‌گویم کم می‌شود ولی راحت‌تر و کوتاه‌تر و کم هزینه‌تر می‌شود و شأن آنها حفظ می‌شود چراکه احساس می‌کنند مجتمع غریبه‌ای نیست.

وزیر فرهنگ و ارشاد خاطرنشان کرد: در حوزه صنوف و وزارتخانه قراردادها و آیین‌نامه این مجتمع را لازم داشتیم چراکه به دلیل تعارضات و ابهامات این‌ها موجب اختلافات می‌شد و چنانچه مسیر بین مجموعه اصحاب فرهنگ و هنر شفاف باشد، حداقل اختلافات را خواهیم داشت و باید به مرور نگاه تقویتی خودمان و دستورالعمل‌ها را تکمیل کنیم تا اختلافات به حداقل برسند و قدرت دسترسی به مسائل پیشگیرانه را به ما بدهد.

وی ادامه داد: نیاز به تقویت حقوق فرهنگ و رسانه داریم چراکه پیشرفت نداشته‌ایم.

صالحی افزود: جریان مدیریت و نگرش حقوقی تکمیل شده و تحولات نوآورانه داریم ولی ترمیم مناسب حقوقی نداشته‌ایم و در نظام فرهنگ و هنر و به نظر می‌رسد این مجتمع کمک کند تا این جریانات را تقویت کنیم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد: به طرف این برویم که پیش کارشناسی را در سه ضلع فرهنگ و هنر و قضایی داشته باشیم تا داوری عادلانه رخ دهد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر