کد خبر: 795031 A

روحانی در وزارت امور خارجه:

رئیس‌جمهور کشورمان گفت: سیاست خارجی نمی‌تواند سیاستی مربوط به یک جناح، حزب و جمع باشد. مربوط به کل ملت ایران است و وزارت خارجه و شخص وزیر خارجه وقتی در جایی حضور پیدا می‌کند نماینده کل ملت ایران است، به همین دلیل دیپلماسی ما و سیاست خارجی ما باید یکپارچه باشد.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایلنا، حسن روحانی که صبح امروز برای دیدار با وزیر، معاونان و مدیران ارشد وزارت امور خارجه به این وزارت خانه رفته بود در سخنانی گفت: بسیار خوشحالم که امروز فرصت دیدار با وزیر امور خارجه و مقام‌های ارشد وزارت امور خارجه را داشتم. سیاست خارجی ویژگی خاصی دارد و یک روابط تنگاتنگی با ملت دارد، ملت مشخصه‌اش در یک جا محدوده‌ای است که داخل را از خارج جدا می‌کند در واقع مرزهای جغرافیایی و سیاسی داخل و خارج خودی و بیگانه ملیت ما را و همبستگی ما را کامل‌تر می‌کند.

سیاست خارجی نمی‌تواند سیاستی مربوط به یک جناح، حزب و جمع باشد

وی افزود: وقتی می‌گوییم سیاست خارجی یعنی نحوه تعامل یک ملت با دیگران، پس سیاست خارجی نمی‌تواند سیاستی مربوط به یک جناح، حزب و جمع باشد. مربوط به کل ملت ایران است و وزارت خارجه و شخص وزیر خارجه وقتی در جایی حضور پیدا می‌کند نماینده کل ملت ایران است، به همین دلیل دیپلماسی ما و سیاست خارجی ما باید یکپارچه باشد.

رئیس‌جمهور تاکید کرد: اگر ملت یکپارچه را می‌خواهیم ملتی توانمند است که یکپارچه باشد تکه تکه شدن توان ملت را می‌کاهد ملتی توانمند است و مقابل قدرت‌های خارجی می‌ایستد که یکپارچه باشد سیاست خارجی برای ما که دوران بعد از انقلاب و قبل از آن را دیدیم یکی از عوامل یکپارچگی است.

روحانی یادآور شد:  یکی از ویژگی‌های اصلی ما استقلال بود که به عنوان شعار مهمی متجلی بود و وابستگی ما به قدرت‌های خارجی قطع شد در انقلاب مردم یکی از تحقیرهای مهمی که قرن‌ها بر ملت ایران تحمیل شده بود و تحقیر برابر قدرت‌های بیگانه بود را برداشتند و ملت ما مستقل شد.

وی ادامه داد: انقلاب در واقع یکی از تحقیرهای بزرگی که شاید قرن‌ها بر مردم ایران تحمیل شده بود و آن تحقیر در برابر قدرت‌های بیگانه و تسلیم شدن و سر فرود آوردن بود را برداشت و ملت ما مستقل شد. امروز در همه مجامع جهانی وقتی حرف می‌زنیم همه می دانند ما به عنوان نماینده کشورمان حرف می زنیم؛ ما نه نماینده قدرت های شرقی و نه نماینده قدرت های غربی هستیم. ما از طرف هیچ کدام صحبت نمی‌کنیم و به عنوان نماینده ملت ایران حرف می‌زنیم. برخی کشورها به نمایندگی از یک کشور بزرگ حرف می‌زنند و یا حرف‌های آنها را به شکل دیگری تکرار می‌کنند.

مدیران و سفرای وزارت امور خارجه کارشناسان امین نظام در سیاست خارجی هستند

وی افزود: این یکی از افتخارات ملی ما است و ممکن است نصیب کشورهای دیگر نشود و بسیاری از کشورها به نوعی وابستگی دارند. آنچه در سیاست خارجی برای ما مهم این است که وزارت خارجه به عنوان نیروهای تخصصی کارشناس در امر سیاست خارجی هستند . یعنی همه شما و سفرای ما به عنوان کارشناسان امین نظام در سیاست خارجی هستید. کارشناس امین آنجایی که باید مشورت دهد باید آنچه که می‌فهمد و تقاضای یک مشاوره امین می‌کند حرف خود را با صراحت بزند حالا ممکن است آن حرف خوشایند رئیس جمهور باشد یا نباشد؛ اگر بنای ما خوش آمد این و آن باشد ما از امانت خارج می‌شویم. در قرآن به پیامبران به عنوان رسول امین یاد شده است. هر پیغمبری را خداوند توصیه به امانت می کند. شخص وزیر در یک جایی باید نظر کارشناسی خود را بدهد؛ مثل آقای ظریف که مجتهد سیاسی است. برخی درس خوانده اند و تجربه هم دارند اما به مقام اجتهاد نرسیده‌اند اما وزیر خارجه امروز ما مجتهد سیاسی است. این جا ما وقتی صحبت امانت می کنیم آنجایی که باید کار کارشناسی کنیم باید با امانت حرف بزنیم آنجا امین مردم هستیم.

تصمیم‌های مهم سیاست خارجی را نظام می‌گیرد 

رئیس‌جمهور گفت: البته در تمام کشورهای دنیا تصمیم‌های مهم سیاست خارجی را نظام می‌گیرد و البته سازوکار آن وابسته به سازوکار قانون اساسی آن کشور است. این اشکالی هم ندارد؛ ما نظرمان را به صراحت می گوییم اما تصمیم گیری سازوکاری دارد. ما باید اما رسول امین باشیم و آن را به دنیا منتقل کنیم. من ممکن است به عنوان نماینده مردم ایران در جلسات شورای عالی امنیت ملی شرکت کنم اما وقتی بحث می کنیم اگر اعضا رایی دادند؛ من به عنوان مصوبه شورای عالی امنیت ملی امضا می‌کنم و کسی نمی‌تواند بگوید تو دوگانه عمل کردی. بعضی این مساله را درست لمس نمی کنند که من به عنوان رئیس جمهور نظرم را بیان می‌کنم اما اگر لایحه ای دادم به مجلس و مجلس آن را تغییر داد و قانون شد من آن قانون را امضا و ابلاغ می‌کنم. این دوگانگی نیست.

وزیر امور خارجه در همه جلسات و در هر سطحی نظر خودش را به صراحت بیان می‌کند

وی افزود: همه ما باید نظرمان را بگوییم اما اگر تصمیم‌گیری شد همه ما طبق قانون اساسی موظف به امضا هستیم. من شهادت می دهم وزیر امور خارجه امروز ما در همه جلسات و در هر سطحی نظر خودش را به صراحت بیان کرده و اینجا امانت‌دار بوده است و این امتیاز بزرگی است. حالا ممکن است برخی لمس نکنند این امتیاز چقدر مهم است و چه شهامتی نیاز دارد که وزیر روبروی رئیس جمهور باشد و نظرش را با صراحت بگوید. این ارزشمند است چرا که او مشاور عالی کل نظام در امر سیاست خارجی است. اما اگر در کشور تصمیمی اتخاذ شود؛ در دولت، مجلس یا شورای عالی امنیت ملی همه ما مجری هستیم.

ما در انتخابات سیاست خارجی را به رای مردم گذاشتیم/ تعامل سازنده کار سختی است

وی تاکید کرد: من باز شهادت می‌دهم در این مرحله هم وزیر امور خارجه ما رسول امین است یعنی وقتی نظر جمع  را  شنیده همان را اجرا کرده است و این مساله بسیار مهمی است برای دولتی که از آغاز تبلیغات با مردم سیاست خارجی را آورده به رای مردم گذاشته است. البته در دولت‌های قبلی هم سیاست‌های خارجی در چهارچوب منافع ملی اتخاذ می شد اما من به عنوان رئیس جمهوری هستم که هم در دور اول و هم در دور دوم نظر خود در سیاست خارجی را به رای مردم گذاشتم و شعار من تعامل سازنده با جهان بود. شاید بسیاری از افرادی که پای صندوق رای آمدند علتش همین است چراکه تعامل سازنده کار سختی است تقابل خیلی ساده است. کسی فحش بدهد این تقابل می شود. 

فحاشی کردن هنر نیست و تقابل با دنیا هنرمندی نمی‌خواهد

روحانی با بیان اینکه روبروی همه دنیا فحاشی کردن هنر نیست و تقابل با دنیا هنرمندی نمی‌خواهد گفت: ممکن است که یک کشوری مسیر تقابل را دنبال کند ما با استثنا ها کاری نداریم، اما اساس در سیاست خارجی تعامل است. مقام معظم رهبری هم فرمودند با جهان تعامل گسترده داشته باشید؛ بنابراین این موضوع خواست مردم و نظام است و همه ما باید مطیع نظر قاطع مردم باشیم.

رئیس جمهور تصریح کرد: همه مقامات کشور مستقیم و غیر‌مستقیم با رای مردم مشروعیت می‌یابند وجمهوری اسلامی به معنای کامل کلمه جمهوریت است و همه ارکان از رئیس جمهوری گرفته تا مجلس خبرگان، رهبری و مجلس با رای مردم انتخاب می‌شوند.

وی افزود: قانون اساسی ما به صراحت می گوید اداره کشور از طریق انتخابات‌ها و با رای مردم صورت می گیرد.

اصول ۶ و ۵۹ قانون اساسی ماندگاری نظام را تضین می‌کنند

روحانی با تاکید بر اینکه آمریکا فکر می کند که با تحریم و فشار می تواند نظام را تغییر دهد و مردم عشق به ایران را کنار بگذارند و بگویند که این نظام را نمی‌خواهد و یک نظام دیگر را می‌خواهند؛ تا اصل ۶ قانون اساسی پابرجاست این موضوع امکان پذیر نیست.

وی با تاکید بر اینکه با اجرای درست اصل ۶ قانون اساسی این نظام برای همیشه می‌ماند تصریح کرد: اما اگر از این اصل  فاصله گرفتم دیر یا زود باید خداحافظی کنیم.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه اصل مکمل اصل شش، اصل  ۵۹ قانون اساسی است، خاطر نشان کرد: این دو اصل  ماندگاری نظام را تضین می کنند که البته همه اصول قانون اساسی باید رعایت شود و در صورتی که به اصل ۶ و ۵۹ متعد باشیم هیچ کشوری نمی تواند نظام مارا تغییر دهد.

باید با زبان مردم حرف بزنیم

وی با بیان اینکه در دولت تصویب کردیم که ریال به تومان تغییر کند و استدلال من این بود باید با زبان مردم حرف بزنیم گفت: در کوچه و خیابان هیچ کس قیمت ها را با ریال بیان نمی‌کند، اما در بانک ها به ریال گفته می شود بنابراین یعنی زبان رسمی با زبان مردم متفاوت است. 

وی گفت: کمتر کشوری را می‌شناسم که اینگونه باشد ما باید با زبان مردم صحبت کنیم. ما زبان مردم را نمی‌فهمیم، آنها هم زبان ما هم نمی‌فهمند.

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه در جمهوری اسلامی همه نماینده مردم هستند، گفت: نمایندگی مردم افتخار دارد و در سیاست خارجی خواست مردم اساس است و یک خصیص بزرگ ما این است که باید همه تلاش کنیم در کنار مردم باشیم نه اینکه چیزی را به مردم تحمیل کنیم.

وی ادامه داد: مردم اگر می‌خواستند چیزی به آنها تحمیل شود خب قبلا هم اینکار انجام می‌شد، تحمیل، تحمیل است اما ما می‌خواهیم حرف، حرف مردم باشد. ما تعامل سازنده با دنیا را با به رای مردم گذاشتیم که در هر دو دوره به آن رای دادند.

روحانی با بیان اینکه اگر با مردم باشیم و اگر سخن ما با مردم یکی باشد که مردم ما نیز راهشان با آرمان ها و دین متفاوت نیست و هیچ عشقی نیز بالاتر از عشق به اسلام نیست.گفت: فاصله‌ای بین عقل و شرع نیست،فاصله ای بین منطق و آرمان ما نیست.

در ژنو توافق بزرگی در تاریخ اتفاق افتاد

وی با بیان اینکه  ما بر تعامل سازنده اصرار ورزیده و اکنون هم اصرار می ورزیم؛ به درخواست خود از رهبر انقلاب برای ارسال پرونده هسته‌ای از شورای عالی امنیت ملی به وزارت خارجه اشاره کرد و گفت‌: اگر این کار انجام نمی شد ما نمی توانستیم کمتر از ۱۰۰ روز به توافق ژنو برسیم.

وی با اشاره به پاسخ دادن به تلفن اوباما گفت: این باعث شدکه راه باز شود اما اینکه علی رغم سخت گیری در تصمیم گیری توانستیم در کمتر از ۱۰۰ روز به توافق ژنو دست پیدا کنیم، توافق بزرگی در تاریخ اتفاق افتاد.

پیش از ما هشت سال مذاکره کردند و حاصلی نداشت

وی افزود: انجام مذاکره ابتکار ما نبود، پیش از ما هم مذاکره انجام شده بود اما پیشرفتی حاصل نشده بود اما ما در عرض کمتر از ۱۰۰ روز به توافق رسیدیم که این موضوع  برای برخی سخت است.

وی با بیان اینکه ۸ سال مذاکره می کردند و حاصلی نداشت، گفت: در هر توافقی اگر دنبال حداکثر توافقات باشید موفق نمی‌شوید، پیغمبر هم که اشرف مخلوقات بود صلح حدیبه را پذیرفت. پیامبر پذیرفت چرا که می خواست صلح برقرار بشود اما تندروها شروع به نق زدن به پیامبر کردند و گفتند مگر بنا نبود به مکه می رویم. 

وی تصریح کرد: در مذاکره و توافق، حداکثری مسائل مطرح می‌شوند اما حداکثری توافق نمی‌شود. هدف مهم برای ما در توافق این بود که به دنیا بگوییم که اینکه سال‌ها گفته می شد ایران اهل منطق نیست و باید با آن جنگید بگوییم که ما اهل منطق هستیم.

به دنیا ثابت کردیم که ایران دنبال بمب نیست

رئیس جمهور افزود: ما فردی را که علم و هنر دیپلماسی را داشته باشد، هم دیپلمات در سطح جهانی باشد و افراد همراهش کاردان باشد را برای مذاکره انتخاب کردیم و به دنیا ثابت کردیم که ایران دنبال بمب نیست.

وی افزود: گفته می‌شد که ایران حق غنی‌سازی ندارد و ما موفق شدیم که این حق را ثابت کنیم و افرادی هم می گفتند که نمی‌شود با مذاکره، شورای امنیت را قانع کرد و زمانی که من در جلسه ای گفتم همه قطعنامه‌های شورای امنیت باید  لغو شود کسی باور نمی کرد  و در در جلسه ای با حضور آقایان عراقچی، تخت روانچی و ظریف از آنها خواستم همه قطعنامه های شورای امنیت لغو شود. 

وی تصریح کرد: اینکه من می گویم برجام از بین رفتنی نیست به این معنی است که ایران هراسی را زدودیم و اینکه ایران اهل منطق نیست و نمیتوانیم با کشورهای بزرگ به نتیجه برسیم از بین بردیم.

روحانی ادامه داد: اینکه «پی‌ام‌دی» را به پای ما بسته بودنند را شکستیم. خیلی‌ها می‌گفتند این طوق را نمی شود از بین برد، ما از بین بردیم. این موارد از جمله پیروزی‌های دائمی برجام است. حتی اگر تمام ۱+۴ از برجام خارج بشوند این افتخارات دائمی است و از بین نخواهد رفت.

اسرائیلی‌ها بعد از توافق هسته‌ای شب‌های طولانی خوابشان نبرد

روحانی گفت:  بعد از توافق ژنو وارد مذاکرت گسترده‌تر شدیم و در نهایت به توافق نهایی رسیدیم. این توافق نهایی هم برای دشمنان ایران خیلی سخت بود. اسرائیلی‌ها بعد از توافق هسته ای ما، چه در زمان توافق و چه در زمان اجرایش، شب های طولانی خوابشان نبرد. نمی خواستن این توافق انجام شود. آنقدر اسرائیلی ها به کشورهای مختلف سفر کردند تا مانع به سرانجام رسیدن این توافق شوند. صهیونیست‌ها همواره با این توافق مخالف بودند، ارتجاع هم همین نظر را دارد، تندروهای آمریکا هم این نظر را دارند. این مثلث شوم از ابتدا هم با هم بودند، الان هم با هم هستند.
وی ادامه داد: وقتی توافق هسته ای انجام گرفت برای این که به اجرا نرسد، خیلی کارها در جاهای مختلف انجام پذیرفت که هر کدامشان کافی بود برای این که این توافق به نتیجه نرسد. اما اراده خداوند این بود که برای جهانیان روشن شود ملت ایران دارای اراده تعامل و مذاکره و منطق هست.

در مذاکره با کشور دوست هم نمی‌توان به موفقیت حداکثری و صددرصد رسید

وی افزود: توافقی امضا شد که همه دنیا نتوانستند بگویند این توافق به ضرر ایران بود. فقط آنهایی که دشمن ما بودند، می گفتند این توافق بد است، چون به نفع ایران است. خود ترامپ هم همین را گفت. او حتی در شعری هم که گفت به این حقیقت اعتراف کرد. البته شعر او فقط مصراع اولش درست بود؛ ایران در هیچ مذاکره‌ای شکست نخورده این جمله درست بود.
روحانی گفت:‌ ما شکست نخوردیم و همه قبول دارند که ما پیروز شدیم. ولی در عین حال ممکن است کسی بگوید که این پیروزی حداکثری و صددرصدی نبوده است که به اعتقاد من شدنی نیست که حتی اگر با یک کشور دوست راجع به یک موضوع اختلافی مذاکره انجام گیرد بتوان به موفقیت حداکثری و صددرصد رسید. خیلی بتوان موفق بود ۹۰ درصد.
رئیس جمهوری افزود: ما در طول تاریخ، با خیلی ها مذاکره کرده ایم و فقط ۱+۵ نبوده. همین الان هم با خیلی از کشورها راجع به موضوعات مختلف در حال مذاکره هستیم. این کار عظیم و بزرگ انجام گرفت و موفقیت این کار را من بر عهده همه مسئولین و عزیزانی که زحمت کشیده اند به ویژه وزارت خارجه و آقای ظریف می‌دانم.
روحانی اظهار داشت: اگر آقای ظریف وزیر خارجه نبود و شخص دیگری بود، و همچنین اگر همکاران خوب وی در وزارت خارجه، سازمان انرژی اتمی وزارت دفاع که همگی کمک کردند، به اعتقاد من ما به این آسانی به موفقیت نمی رسیدیم. پس بخش از موفقیت برجام دائمی است. همه باید بدانند برخی از موفقیت های برجام یعنی پیروزی حقوقی، پیروزی سیاسی و اخلاقی که دائمی هستند و هیچ وقت از بین نمی روند.

بعد از برجام موفقیت‌های بسیاری به دست آوردیم

وی ادامه داد:  ما در ۴ سال گذشته از این موفقیت استفاده‌های زیادی کردیم. در عین حال که طرف مقابل ما از همان روز اول بدعهدی‌هایی داشت. آقای عراقچی قبل از صحبت من گفتند که میلیاردها پول ما ده‌ها میلیارد پول کشور ما که بسته شده بود آزاد شد و برگشت و توانستیم از آن بهره برداری و استفاده کردیم.
روحانی تصریح کرد: من راجع به برجام الان نمی خواهم صحبت کنم بسیاری از طرح های اساسی ما که به خاطر تحریم قطعات، بخش هایی از تاسیساتی ما که خریداری کرده بودیم و یا در گمرک آن کشور گیر بود و یا نمی‌آمد توانستیم همه را وارد کنیم، بسیاری از خواص برجام در همان سال ۹۴ و ۹۵ ظاهر شد.

بعضی‌ها از موفقیت‌های اقتصادی عصبانی شده بودند

وی افزود:  ما علاوه بر اینکه فروش نفت و میعانات را به نزدیک ۳ برابر افزایش دادیم، کار بزرگی نیز انجام گرفت. ما بعد از برجام موفقیت‌های بسیاری به دست آوردیم. این موفقیت ها از لحاظ اقتصادی به قدری بود که بعضی ها عصبانی شده بودند و می گفتند چه خبر شده چرا اینقدر هتل‌های ما پر شده است نزدیک ۷۰- ۸۰ نفر از یک کشور آمده اند.
روحانی گفت: ما هواپیما می خریدیم آنها عصبانی می شدند و می‌گفتند که این هواپیماها کاغذی است. این افراد می‌توانند بروند به فرودگاه مهرآباد و امام خمینی سوار شوند و ببینند، هواپیماهای خریداری شده چگونه هستند. ما ناوگان هوایی مان را تقویت کردیم.ناوگان ریلی مان را تقویت کردیم از لحاظ بانکی و اقتصادی نیز حرکت های بسیار مهمی را انجام دادیم.

به خاطر خروج آمریکا از برجام ما را مقصر می‌دانند

رئیس‌جمهور گفت: دولت آمریکا بسیاری از توافقات را زیرپا گذاشته است اما برخی دلیل خروج آمریکا را تقصیر ما می‌دانند. اینکه آمریکا با ژاپن، اتحادیه اروپا، چین و پاسیفیک مشکل دارد و به نخست‌وزیر سابق انگلیس توهین می‌کند، نشان می‌دهد او تقصیر دارد. 
روحانی با بیان اینکه حاکمانی در کاخ سفید بر سرکار آمدند که در این فضاحت در تاریخ سراغ نداریم، تصریح کرد: آمریکایی‌ها از این توافق خارج شدند، چه گلی بر مردم آمریکا زدند؟ 

وی با بیان اینکه آمریکا بعد از خروج از توافق تنها ماند، خاطرنشان کرد: در این مسئله وزارت امور خارجه بار سنگینی بر دوش دارد. در سازمان ملل، در اروپا، در ورشو و... تنها بود. وزارت امور خارجه تلاش کرد. چرا تشکر نمی‌کنیم وقتی ترامپ در مجمع عمومی مضحکه می‌شود، در شورای امنیت سازمان ملل تنها می‌ماند و در فشار به اروپا جواب مثبت به او نمی‌دهند، وقتی در فلسطین و جولان تنها می‌ماند. آمریکا هر روز خود را منزوی می‌کند. ما کار خودمان را به خوبی انجام دادیم.
 

یکی از امتیازهای ما در برجام انزوای آمریکا بود

وی ادامه داد: ما یک امتیاز دیگر غیرقابل بازگشت به دست آوردیم و آن وفای به عهد است. دنیا فهمید اگر ایران عهدی بست و پیمانی را امضا کرد، پای پیمانش می‌ایستد. این مسئله جاودانه و امتیازی است که هیچ وقت از بین نمی‌رود. طرف مقابل از توافق خارج شد و طرف‌های دیگر به تهعداتشان عمل نکردند ولی ما یک سال صبر کردیم و نشان دادیم ملتی هستیم که به عهدش می‌ایستد. 

روحانی با تاکید بر اینکه امتیاز دیگر ما انزوای آمریکا بود، بیان کرد: مگر در این یک سال آمریکا تنها نبوده است؟ مگر کسی بوده است که بگوید آمریکا کار درست کرده است؟ به غیر از یک رژیم غاصب و یکی دو تای دیگر همه کشورها از او حمایت نکرده و منزوی شدند. ما دو بار در دادگاه لاهه موفق شدیم. دادگاه لاهه یک حکم موقت داد که آمریکا نباید تحریم‌ها را اجرا کنند.

وی افزود: برخی‌ها موفقیت‌ها را کوچک و ناکامی‌ها را می‌بینند. در دادگاه لاهه موفقیتی را به دست آوردیم بزرگتر از موفقیت مصدق و موفقیتی را در شورای امنیت به دست آوریم که در تاریخ بی نظیر است. 
رئیس‌جمهور با بیان اینکه اگرچه طرف مقابل به ما بدهکار است ولی ما همچنان از برجام استفاده می‌کنیم، یادآور شد: اقدام ما در کاهش تعهدات، کسی از نظر منطق، حقوق و سیاست نمی‌تواند به ما ایراد بگیرد در حالی که اگر روز اول این کار را می‌کردیم ما منزوی می‌شدیم. کار عاقلانه و دقیق تا به امروز انجام شده است.

آمریکایی‌ها نمی‌دانند چه می خواهند 

روحانی با بیان اینکه خود آمریکایی‌ها نمی‌دانند چه می خواهند بکنند، عنوان کرد: آنها موفقیت کوتاه مدتی به دست آوردند وقتی که گفتند ما بی قید و شرط به دنبال مذاکره هستیم ولی اگر عقل داشتند و می‌خواستند مذاکره کنند، می‌گفت می‌خواهم تروریسم اقتصادی را کنار بگذارم و در کلام مودب می‌شد. آن وقت ما در داخل مشکل پیدا می‌کردیم و مردم می‌گفتند چرا مذاکره نمی‌کنید؟ ولی خودش ثابت کرد حرف واهی می‌زند. ناتوانی در تصمیمات‌شان عجیب و غربی است. 

وی به تحریم رهبری و وزیر امور خارجه از سوی آمریکا اشاره کرد و یادآور شد: آنها گفتند حاضریم بی قید و شرط مذاکره کنیم ولی چند روز بعد مقام معظم رهبری را تحریم کردند. ما که نمی‌خواهیم با شما مذاکره کنیم و شایستگی مذاکره را ندارید ولی اگر بخواهیم به فرض مذاکره هم بکنیم، چه کسی باید تصمیم‌گیری نهایی کند؟ شما که قانون ما را بلدید و می‌دانید بدون تصمیم و نظر ایشان، نمی‌توانیم یک امر مهم را پیش ببریم. 

رئیس‌جمهور اضافه کرد: باز هم گفتید که می‌خواهیم مذاکره کنیم ولی وزیر امور خارجه ایران را تحریم کردید. چگونه می‌خواهید مذاکره کنید؟ شما با چه کسی می‌خواهید مذاکره کنید؟ یا سیاستی در آمریکا در کار نیست یا آنها متلون المزاج هستند و هر روز یک تصمیم را می‌گیرند.

اگر آمریکا مذاکره می‌خواهد، باید قبل از هر کار کل تحریم را بردارد

وی ادامه داد: ایران اهل گفت‌وگو و مذاکره است اما اگر آمریکا مذاکره می‌خواهد، باید قبل از هر کار کل تحریم را بردارد تا جانی علیه حقوق انسان‌ها نباشد. ما نمی‌توانیم با جانی صحبت کنیم. اعمال آمریکا، کار تروریستی است و ترویسم اقتصادی را انجام می‌دهد پس اگر می‌خواهید باید راه مذاکره فراهم شود، راهش توبه است. البته ملت ما تواب الرحیم است ولی به شرط آنکه توبه واقعی کنید.

صلح با ایران مادر همه صلحهاست

رئیس جمهوری اسلامی ایران در ادامه سخنان خود به سخنان سال گذشته خود اشاره کرد و گفت: من پارسال در جمع شما و سفرا گفتم صلح با ایران مادر همه صلح هاست، جنگ با ایران هم مادر همه جنگ هاست. شما اگر امنیت می خواهید و سربازان شما در منطقه امنیت می خواهند، امنیت در قبال امنیت خواهد بود. شما نمی توانید امنیت ما را خدشه دار کنید و انتظار امنیت برای خود داشته باشید. همانطور که صلح در برابر صلح است و نفت هم در برابر نفت. 

وی افزود: امروز فهمیدید ما قدرتمند هستیم و قادر هستیم حرفی را که می زنیم عمل کنیم و چنین کاری هم که انجام می دهید، کار اشتباه و ناصحیحی است. فهمیدید که پهباد مدرن شما با موشک ساخت ایران که وزارت دفاع دولت یازدهم و دوازدهم ما ساخته شده است و سپاه پاسداران غیور هم این موشک را با دقت و مهارت شلیک کرده است.

روحانی خاطرنشان کرد: خود شما گفتید ایران ما را بی حیثیت کرده است، این نتیجه عملکرد خود شماست، ما که نمی خواستیم. آن رفیق شما هم رفت کشتی ما را در جبل الطارق غارت کرد. خیلی وقت بود کشتی های انگلیس در خلیج فارس قوانین و اخطارهای ما را رعایت نمی کردند. اما چون در زمان صلح بودیم، از خیلی خطاها صرف نظر می کردیم، ولی حالا که شما رفتار غیردوستانه نشان می دهید، ما هم در اجرای قانون تعارف نخواهیم داشت.
وی تاکید کرد: در هنگام توقیف کشتی انگلیسی ناوچه شما در کنار کشتی بود، اما چرا کاری نکرد؟ وقتی هلی کوپترهای ما روی کشتی شما قرار گرفت چرا ناوچه شما که آنجا بود کاری برای نجات کشتی متخلف انجام نداد؟ نمی شود تنگه هرمز برای شما آزاد باشد اما تنگه جبل الطارق را برای ما ببندید.

رئیس‌جمهور گفت : ما در طول این پانزده ماه به حول قوه الهی بعد از یک فشار شدید که بر مردم وارد آمد، با کمک همین مردم و حضور و تلاش همگان، امروز مقداری از  فشارهای روی دوش مردم کاسته شده است. آمار و ارقام این واقعیت را به ما می گوید. در سال گذشته صنعت ما طی همه ماه ها و سه ماهه ها که کنترل شده است، رشد منفی بود. اما در دوماه ابتدایی امسال شاهد رشد مثبت در حوزه صنعت هستیم که خیلی معنای مهمی دارد.
وی اضافه کرد: بازار بورس ما را می بینید که با نشاط کار می کند. در ۵ فصل گذشته، بازار بورس ۱۳۳ درصد رشد داشته است. این نشان می دهد مسیر ما مسیر درستی است. در بسیاری از محصولات کشاورزی هم رشد داشته ایم. همچنین در اشتغال نیز علی رغم فشاری که به مردم آمد، امسال شرایط ما شرایط مثبتی بود و بیش از ۳۰۰ هز ار فرصت اشتغال ما افزود ه شده است.
روحانی در ادامه خاطر نشان کرد: با این حال همچنان ما با دنیا مذاکره می کنیم، اگر به نتیجه رسیدیم که رسیدیم، و گرنه راه دیگری را در پیش خواهیم گرفت.

تحریم های آمریکا نتیجه عکس دارد

روحانی در پایان گفت: به آمریکایی ها می‌گویم تمام تحریم ها شما غلط بود و اگر سپاه را تحریم کردید تا تضعیف شود اشتباه کردید، اگر سپاه را تحریم کردید برای ایجاد تفرقه در داخل کشو اشتباه کردید و دیدید که اتحاد داخلی بیشتر شد. اگر وزیر امور خارجه ایران  را تجریم کردید تا او راضعیف کنید و در داخل تفرقه بیاندازید، باز هم اشتباه کردید. همانطور دیدید جز یک مشت جنگ طلب، تمام نیروهای، افراد و نهادهای داخل کشور و تی سطح منطقه و بین الملل به  حمایت از وزیر خارجه ما پرداختن به پشتیبانی از او را افزایش دادند. این یک واقعیت است که تحریم های شما نتیجه عکس دارد و وقتی شما تحریم می کنید، همه ملت را به برای مقابله با خودتان به صحنه می آورید.​

حسن روحانی وزار ت امور خارجه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر