کد خبر: 794224 A

ربیعی در نشست خبری:

سخنگوی دولت تاکید کرد: آمریکایی‌ها که ظریف را تحریم کردند باید بدانند خودشان را از گفت‌وگو دیپلماسی محروم کردند.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایلنا، علی ربیعی صبح امروز در نشست خبری هفتگی خود گفت: امروز سالگرد انتخابات دوازدهم مرداد ۱۳۵۸ است که اگر چه نخستین انتخابات آزاد در تاریخ ملت ایران نبود، اما بدون تردید کامل‌ترین و آزادترین انتخابات در جغرافیای منطقه بود.

سخنگوی دولت افزود: بی سبب نیست امروز همین الگوی دولت - ملتی که شکل گرفت، با نخستین انتخابات آزاد و انتخاب های پس از آن، دولت - ملتی که بر مبنای قانون اساسی است، دائما در معرض تهاجم بی امان آمریکا قرار گرفته است.

وی افزود: از کودتای ۲۸ مرداد تا دهه های بعدی مشاهده کردیم که ایالات متحده آمریکا همواره پایه‌های سیاست خارجی خود را در منطقه ما به تعبیر بر شن های روان یعنی بر سست‌ترین حکومت های استبدادی و بحران زا بنا کرده است و اساسا با دولت - ملت برخاسته از رای مردم سر به خصومت گذاشته است.

ربیعی با اشاره به تحریم وزیر امور خارجه کشورمان توسط وزارت خزانه‌داری ایالات متحده آمریکا گفت: تهاجم بی‌سابقه و تحریم ناشیانه ظریف تهاجم به یک شخص نیست تهاجم به بنیادهای دولت ملت ایران است، آنها می‌خواهند این را القا کنند که یک ملت یا یک دولت در ایران وجود ندارد ولی جامعه ایران به شکلی متحد پشت سر ظریف ایستاد.

آمریکا هنوز از اعتیاد کودتاگرایی رها نشده است

سخنگوی دولت تصریح کرد: آمریکا هنوز از بیماری و اعتیاد کودتاگرایی رها نشده است. امروز دوباره همان ذهنیت کودتاگرایی را در پس تحریم ظریف می‌بینم.

وی گفت: تحریم ظریف حمایت همه نهادهای ما را در برداشته است. این اتفاقی بی‌سابقه در تاریخ دیپلماسی جهان است. دولتی که ادعای مذاکره می‌کند، وزیر خارجه کشوری را که دعوت به مذاکره کرده را تحریم می‌کند، این اقدام اگر مضحک نباشد پس چیست؟

ربیعی افزود: برخی تصمیم‌گیران در آمریکا مسائل را شخصی کرده‌اند. حسادت‌های شخصی و کودکانه در تحریم ظریف را شاهد هستیم. القای دو دولتی در ایران از دیگر اهداف تحریمی ظریف است.

سخنگوی دولت گفت: ظریف مسئول سیاست خارجی و دیپلماسی در کشور است و آنها با تحریم ظریف، خودشان را از گفت‌وگو محروم کردند.

وی با بیان اینکه ظریف معتمد رهبری است، خاطرنشان کرد: ایستادن ستاد کل نیروهای مسلح و از همه مهمتر رهبری انقلاب پشت سر ظریف وحدت داخلی ما را بار دیگر به آنها نشان داد. بسیاری از کشورها نسبت به این تحریم مخالفت کردند.

ربیعی افزود: تحریم ظریف سندی محکم در ناکامی آمریکا در منزوی کردن ایران در عرصه بین‌المللی است. حمایت‌های اخیر از ظریف نشان‌دهنده اشتباه محاسباتی آمریکا است.

 امیدوار هستیم زندگی روزنامه‌نگاری را به زندگی بی‌دغدغه‌ای تبدیل کنیم

سخنگوی دولت با اشاره به در پیش بودن روز خبرنگار گفت: از طرف دولت جمهوری اسلامی ایران این روز را به همه خبرنگاران در روزنامه ها، خبرگزاری های مکتوب و تصویری و همه آن‌هایی که پشت دوربین هستند، فیلم می‌گیرند، آنهایی می‌نویسند، قلم به دست می‌گیرند، تبریک می‌گوییم.

وی به مشکلات خبرنگاران پرداخت و افزود: امیدوار هستیم که سه مساله روزنامه نگاری ما یعنی امنیت شغلی، امنیت قلم و معیشت را هم با هماهنگی و همکاری هایی که نهادهای صنفی روزنامه نگاری و مطبوعات در ایران شکل گرفته با دولت بتوانیم روز به روز بهتر کنیم و زندگی روزنامه‌نگاری را به زندگی بی‌دغدغه‌ای تبدیل کنیم.
سخنگوی دولت افزود: من هم به عنوان یک همکار قدیمی رسانه مطمئن هستم شرایطی که روزنامه‌نگاری ما دارد از تلاش برای جریان سالم و پرمسئولیت نوشتن هیچ گاه دریغ نکرده اند. در روز خبرنگار، یادی می کنیم از شهید صارمی و همچنین این روز را پاس می داریم، به اعتقاد من بهانه این روز می تواند به شروع یک نهضت و تلاش از درون جامعه روزنامه نگاری ما مقابله با آنهایی که بد، افشاگرانه و بی حرمتانه می‌نویسند و در این روزها هم زیاد شاهد آن هستیم، باشد.

با رانت بورسیه‌های تحصیلی مقابله شود

ربیعی درباره طرح معاون حقوقی قوه قضائیه درباره عدم تحصیل فرزندان مسئولان کشور در خارج  گفت: البته معاون قوه قضائیه دیدگاه شخصی خود را اعلام کرده اند، اما اگر هر طرحی به قانون تبدیل شود قابلیت اجرا خواهد داشت و ما نیز خود را بر اجرای آن موظف می دانیم و تبعیت خواهیم کرد.

سخنگوی دولت با تاکید بر مبارزه و جلوگیری از استفاده از رانت افزود: هر کسی از یک فرصت برای تحصیل در خارج از کشور و یا در بورس های داخل کشور به صورت رانت استفاده کرده باشد مذموم است 

وی گفت: اگر فرزند یکی از مسئولان امکان و فرصت پیدا کند که به خارج از کشور برود و بورس بگیرد و تحصیل کند اگر هر کسی که می شناسد و مطلع است اسامی را اعلام کند، تا با آن مقابله شود. 

سخنگوی دولت گفت: گونه های مختلف رانت را تجربه کردیم رانت بورسیه های تحصیلی از سنت هایی نادرستی بود که وجود داشت بورس های تحصیلی که دانشجویان چند ترم در خارج از کشور ثبت نام می کردند و پس از آن به داخل انتقال پیدا می کردند که هیچ کدام آنها درست و زیبنده نیست.

وی افزود: تحصیل فرزندان مسئولان با استفاده از رانت مذموم است که باید همین الان هم برخورد شود؛ اگر از جنبه امنیتی است که این موضوع می تواند برای هر کسی در هر جایی اتفاق بیافتد.

سخنگوی دولت تصریح کرد: این طرح از طرف معاون قوه قضاییه چون به شکل رسمی اعلام نشده است و من از دیدگاه وی کاملا مطلع نیستم باید طرح به صورت رسمی بیان و ارسال شود تا بر اساس جزئیات بتوانیم نظر بدهیم.

بدون توقف تروریسم اقتصادی با آمریکا مذاکره نخواهیم کرد

ربیعی در خصوص درخواست مذاکره از سوی دولت ترامپ گفت: بدون پیش شرط‌ها و بدون توقف تروریسم اقتصادی در هیچ کجا مذاکره با آمریکا نخواهیم داشت.

وی خاطر نشان کرد: هیچ تضمینی وجود ندارد که شما مذاکره کنید و کاخ سفید از دیدگاه خودش برنگردد.

سخنگوی دولت با اشاره به اینکه ایران در دام بازی‌های دشمنان نخواهد افتاد، بیان کرد: اگر آنها به دنبال مسائل داخلی خودشان به دنبال مذاکره هستند ما اسیر این دیدگاه‌ها نخواهیم شد و مذاکره برای عکس یادگاری را نخواهیم پذیرفت‌.

سخنگوی دولت در توضیح شائبه ای که ایرانی ها برای مذاکره منتظر بازگشت دموکرات ها به قدرت هستند افزود: برای ما فرقی نمی کند سرنشین آن خانه پوشالی تیم دموکرات یا جمهوری خواه باشد در هر صورت ما بر اساس اصول و منافع خودمان صحبت خواهیم کرد.

ربیعی درباره علت خشم آمریکا از ظریف هم گفت: من فکر می کنم بخشی از خشم گروه ترامپ از ظریف به خاطر این است که آن ها تصور می کنند چرا او با دموکرات ها مذاکره کرد، با ما مذاکره انجام نمی کند. باور نمی کنید گاهی اوقات رفتارهایی در سطح کشورهای قدرتمند دیده می شود که انگار داستان های کودکانه در حال رخ دادن است. کشورهای قدرتمند اینگونه دنیا را به بازیچه می گیرند و به خاطر اختلافات داخلی خودشان بسیار خون ها و فراوان حق ها را در دنیا پایمال می کنند.

سخنگوی دولت با بیان اینکه کشورهای دیگر تحریم آمریکا را نپذیرفتند، گفت: چین و روسیه تحریم‌های آمریکا را نپذیرفتند. فشار زیادی را شرکت‌های این کشورها توسط آمریکا پذیرفتند.

سخنگوی دولت گفت: از چین و روسیه و دیگر کشورهایی که در مقابل فشارهای آمریکا ایستادگی کردند تشکر می‌کنیم. ما فرصت‌های زیادی داریم و فقط این دو کشور نیستند که همچنان حاضر به همکاری با ایران هستند.

سخنگوی دولت تاکید کرد: فردا آقای دکتر ظریف در نشست رسانه‌ای خود توضیحات لازم را خواهد داد.

اپلیکیشن وزارت صمت قیمت صد قلم کالا را نشان می‌دهد

وی با اشاره به جلسه امروز دولت با اقتصاددان‌ها نیز گفت:امروز جلسه مشاوران اقتصادی رییس جمهور برگزار شد. 

ربیعی ادامه داد: با متمرکز شدن اختیارات بازرگانی در قائم مقامی وزرات صمت، گزارشی ارائه شد و در روزهای آینده، نرم افزاری قیمت های صد قلم کالای اساسی که برای زندگی مردم ضروری است؛ به طور روزانه به اطلاع مردم خواهد رساند. سازمان حمایت از مصرف کنندگان قیمت های قابل قبول در صد قلم کالا اعلام می کند تا مردم در صورت تخلف بتوانند در این سامانه اعلام شکایت کنند.  

در رابطه با کالاهای اساسی هیچ کمبودی نخواهیم داشت

وی گفت: تمامی اقلام مورد احتیاج و کالاهای اساسی برای سال ۹۸ خریداری و ذخیره شده است و باید گفت هیچ کمبودی نخواهیم داشت.

سخنگوی دولت درباره اختصاص ارزهای دولتی به کالاهای اساسی گفت: ۷۰ درصد این ارز را وزارت جهاد کشاورزی، ۲۳درصد وزارت بهداشت، ۶ درصد صمت و یک درصد را ارشاد گرفته است.

ربیعی با اشاره به تصمیم دولت در برخورد قضایی با متخلفان ارزی توضیح داد: از وزیر بهداشت سپاسگزارم که کمیته زیربط تشکیل دادند و بر اساس آخرین آمار برای تجهیزات پزشکی از یک میلیارد و ۴۲۴ میلیون دلار، ارز اختصاص یافته در سال ۹۷، فقط ۲۲۶ میلیون دلار آن  در حال بررسی است و بررسی های آن کامل نشده است.  

سخنگوی دولت در خصوص ارز اختصاص یافته به دارو هم گفت: یک میلیارد و سیصد میلیون  که برای واردات بوده و ۵۵۰ میلیون برای واردات کارخانه های تولیدی بوده است که بعد از تجهیزات پزشکی، ارز دارو هم دنبال خواهد شد.

وی افزود: با دقت وزارت بهداشت پنج پرونده تعلل هم به دادگاه معرفی خواهد شد که جزییات آن را وزیر بهداشت اعلام می کند.  

ربیعی خاطرنشان کرد: همانگونه که تضمین دادیم و اعلام کردیم حتی از یک سنت ارز دولتی هم عدول و غفلت نخواهد شد و با دقت تمام رسیدگی خواهیم کرد.

صرفه‌جویی در چاپ اسکناس از تبعات مثبت حذف چهارصفر است

ربیعی درباره حذف ۴ صفر از پول ملی گفت: طرح حذف ۴ صفر مخالفت هایی را داشته و صرفا این موضوع در این دولت مطرح نشده‌است.

وی ادامه داد:  ما باید انطباق با جامعه را لحاط کنیم. ما در بحث ریال و تومان مردم را دچار دوگانگی کردیم. کاهش هزینه های محاسباتی، کاهش اشتباهات محاسباتی، کاهش زمان صرف شده در مبادلات پولی، تسهیل در بیان ارقام و مبالغ مورد مبادله واقع شده، صرفه جویی در چاپ اسکناس در بلند مدت و آثار روانی مثبت از دیگر تبعات این موضوع به حساب می آید.

وی تاکید کرد: صرفه جویی در چاپ اسکناس در بلند مدت و آثار روانی از دیگر تبعات مثبت این موضوع به حساب می آید.

سخنگوی دولت خاطر نشان کرد:  فکر می‌کنم باز تعریفی برای پشتوانه پول ملی ما خواهد بود. اگر برنامه ریزی مناسب نباشد می‌تواند تبعات منفی هم داشته باشد. این موضوع هیچ ربطی به کاهش یا افزایش تورم و قدرت خرید ندارد.

دولت بدون هیچ مداخله‌ای در روند انتخابات، از برگزاری پر شور انتخابات حمایت می‌کند

ربیعی درباره ایجاد فضای رقابتی برای افزایش مشارکت سیاسی مردم گفت: وزیر کشور از مدت ها قبل رایزنی با گروه های مختلف سیاسی را به صورت مجزا شروع کرده است و جلساتی هم داشته اند
سخنگوی دولت افزود: دولت از برگزاری انتخابات با مشارکت بالا حمایت می کنند و حتما و جود سلایق مختلف نشاط و پویایی انتخابات را و حتی در این شرایط نشان دهنده قدرت همه در برابر یاوه‌گویی‌های آمریکا است.
وی با اشاره به برگزاری انتخابات ۱۲ مرداد ۱۳۵۸ گفت: در آن انتخابات همه گروه ها و احزاب، مشارکت داشتند. زنده‌یاد آیت الله طالقانی بیشترین رای را آوردند و باقی رای‌های پایینی داشتند، اما در انتخابات حضور داشتند.
ربیعی بیان کرد: دولت از اینکه دیدگاه های مختلف که در چهارچوب قانون اساسی و نظام جمهوری اسلامی معتقد هستند و فعالیت می کنند استقبال می کند.
وی تاکید کرد: دولت بدون هیچ مداخله ای در روند انتخابات از برگزاری پر شور انتخابات مجلس با مشارکت بیشتر مردم حمایت می کند، وزیر کشور نیز مانند دوره های گذشته ماموریت دارد و تلاش هم می کند تا تنوع بیشتری از گروه های سیاسی، در انتخابات حضور داشته باشند.

شناسایی و حذف افراد پر درآمد وظیفه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی است

سخنگوی دولت همچنین در پاسخ به سوالی در خصوص شناسایی و حذف سه دهک پر درآمد جامعه از دریافت یارانه‌ها گفت: طبق قانون بودجه شناسایی و حذف افراد پر درآمد وظیفه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی است. در سال های قبل نیز بر اساس پایگاه اطلاعاتی رفاه ایرانیان حدود ۵ میلیون نفر در سه دهک بودند که شناسایی و حذف شدند البته تعدادی هم اشتباه شده بود که اصلاح شد، اما تعداد زیادی حذف شدند.

وی با بیان اینکه در خصوص شناسایی و حذف دهک ها شفاف عمل می کنیم گفت: الان هم اگر افراد پر درآمدی در تور شناسایی قرار بگیرند از دریافت یارانه حذف خواهند شد. حذف انبوه صورت گرفته است و اگر بر اساس شاخص ها موارد دیگری شناسایی شود، شفاف اعلام می شود.

همیشه از حسن همجواری استقبال کردیم

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر این که تغییر رویکرد امارات می تواند در کاهش تنش های منطقه ای تاثیر داشته باشد و این که می تواند منجر شود که عربستان هم مسیر مثبتی را در گفت و گو با ایران باز کند، گفت: همیشه از حسن همجواری و فعالیت برای تقویت مناسبات میان کشورهای همسایه استقبال کردیم.  یکبار اعلام کردیم و باز اعلام می کنیم که حساب امارات و عربستان را از آمریکا جدا می دانیم و معتقدیم کشورهایی که در منطقه هستیم می توانیم امنیت منطقه را خودمان ایجاد کنیم. 

سخنگوی دولت ادامه داد: ما از اظهاراتی که مقام های دولت عربستان سعودی داشتند استقبال می کنیم منتها منتظر اقدامات عملی برای این اظهارات هستیم. پا پیش گذاشتن با اقدامات عملی، ایران هم از آن استقبال خواهد کرد.

وی گفت: ما از قطعنامه هایی که برای امنیت صیادی صورت می گیرد و همچنین از سایر موافقتنامه هایی که برای پیشرفت روابط دوجانبه هم باشد استقبال می کنیم. 

ربیعی تاکید کرد: اگر هر برنامه ایی برای امنیت کشتیرانی در منطقه هست ما در آن مشارکت می کنیم و خودمان را مسئول امنیت می دانیم و ایران خود را به عنوان یک کشور بزرگ و پرقدرت برای امنیت خلیج فارس و آبراه های منطقه می داند.

استدلال دولت در هیات حل اختلاف قوا متقاعدکننده بود

ربیعی درباره تشکیل هیات حل اختلاف قوا و بررسی نامه رئیس جمهوری به رهبری گفت: این هیات تشکیل شده است و  لعیا جنیدی معاون حقوقی رئیس جمهوری و حسینعلی امیری معاون پارلمانی رئیس جمهوری به عنوان نمایندگان دولت در جلسات شرکت می کنند. 

وی به گزارش معاون پارلمانی رئیس جمهوری اشاره کرد و افزود: حجت الاسلام والمسلمین ابوترابی به عنوان نماینده رهبر معظم انقلاب در این جلسات حضور دارند که با حوصله به استدلال های نمایندگان دولت گوش کرده اند که جای قدردانی دارد.

ربیعی بر دیدگاه دولت مبتنی بر قانون اساسی تاکید کرد و افزود: نباید بر آن چه که در قانون اساسی شامل سوال و استیضاح و نحوه اجرای آن مصرح شده است، چیزی اضافه شود. 

وی گفت: قانونی اساسی کشور برای اعمال نظارت مجلس بر دولت در درون خود ظرفیت دارد و از طرفی نباید موجب سست شدن نظام های اداری شود. 

ربیعی گفت: بیان نظرات، سوال و استیضاح حق مجلس است اما هر  گزارش سالانه و ارائه برنامه برای سال بعد به مجلس، وزارتخانه ها را برای تدوین گزارش بنا به احترامی که برای مجلس قائل هستند، از برنامه ریزی و اجرای آنها بازخواهد داشت.

سخنگوی دولت اظهار داشت: هیات حل اختلاف هنوز نظر خود را بیان نکرده است، اما نمایندگان دولت ضمن تشکر از سعه صدر سایر نمایندگان در هیات، معتقدند که نظر و استدلال های دولت در این جلسات متقاعد کننده بوده است.

 ربیعی همچنین در پاسخ به سوالی در رابطه با مالیات بر ارزش افزوده گفت: موضوع مالیات بر ارزش افزوده در مجلس  و همچنین تجدید نظر در برنامه های مالیاتی کشور نیز در کمیسیون اقتصادی دولت در حال بررسی است که دو سه جلسه دیگر ادامه خواهد داشت.

وی ادامه داد: مالیات بر مسکن در لایحه فعالیت های اختلال زا پیش بینی نشده است، اما در اصلاح ساختار بودجه و تخفیف های مالیاتی برای تولید، اقدامات خوبی شکل گرفته  و از تولیدکنندگان حمایت های مالیاتی صورت گرفته است اما در خصوص کارهای که تولیدی نیست و بنا بر بازار صورت می گیرد مواردی پیش بینی شده است و از طرفی مالیات نظام تامین اجتماعی در اصلاح ساختار بودجه پیگیری می شود.

ربیعی افزود: دقت بیشتر برای ارسال لوایح از دولت به مجلس و انجام کار عمیق تر روی آنها، کمک بسیاری به تدوین آنها می کند؛ ما برای کار کارشناسی نمایندگان مجلس احترام قائلیم، اما هر چه برای تدوین لوایح، عمیق تر و دقیق تر کار کارشناسی انجام دهیم در مجلس برای تصویب آن کار کمتری صورت می گیرد.

 قیمت نهاده‌ها را برای تولیدکنندگان مرغ ارزان‌تر می‌کنیم

ربیعی درباره افزایش قیمت مرغ در بازار گفت: با بررسی های انجام شده مشخص شد گرمای هوا در ۲ ماه گذشته روی وزن گیری مرغ ها تاثیر گذاشته شده است و باعث کاهش وزن مرغ ها شده است.
وی بیان کرد: البته افزایش گرما باعث بیماری های مرغی هم شد و یکباره کشور را با یک کمبود مرغ به صورت مقطعی مواجه کرد.
سخنگوی دولت با اشاره به این که «حدود ۲۰ میلیون قطعه جوجه ریزی افزایش پیدا کرده است» گفت: قیمت مرغ ۱۲ هزار و ۹۰۰ تومان است و در کوتاه مدت بازار و قیمت مرغ به تعادل بر می گردد. در حال حاضر قیمت ها در کانال ۱۴هزار تومان است اما در حال کاهش و بازگشت به کانال ۱۲ هزار تومان است.
ربیعی تصریح کرد: دولت قیمت نهاده ها را  -که مهمترین عامل در قیمت گذاری مرغ است - برای جوجه ریزی و مرغداری ها ثابت نگه داشته است و تلاش می کند حتی ارزان تر از قبل در اختیار تولیدکنندگان مرغ قرار دهد.

سخنگوی دولت علی ربیعی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر