کد خبر: 792331 A

دویچه وله گزارش داد؛

دویچه وله در گزارشی به تردید آلمان برای حضور نظامی در خلیج فارس پرداخت.

به گزارش ایلنا به نقل از دویچه وله، آلمان در قبول پیشنهاد انگلستان برای محافظت از کشتی‌های خلیج فارس، دچار تردید شده است از سویی مقام‌های آلمانی با حضور نظامی در خلیج فارس مشکل دارند و معتقدند این حضور بر تنش‌ها خواهد افزود. از سویی دیگر هم این حضور نیازمند تجهیزات بازرسی و نظارتی و نظامی پیشرفته است که اکنون تامین آن برای دولت آلمان  سخت است.

از سویی دیگر تنگه هرمز یک راه حیاتی برای تجارت بین‌المللی محسوب می‌شود و هم چنین ایران یکی از کشورهایی است که حق قانونی برای مالکیت این تنگه دارد آلمان نمی‌خواهد خود را درگیر مشکلات حقوقی مربوط به این تنگه و با ایران کند. 

در این راستا «نوربرت راتگن» مقام ارشد حزب محافظه‌کار اتحادیه دموکرات مسیحی و رئیس کمیته روابط خارجی مجلس آلمان در این زمینه توضیح داد: ما به کشتیرانی آزاد برای تداوم رفاه و آسایش خود نیاز داریم باید برای این منظور کل اروپا اقدام مشترک انجام دهند اما ما در مورد ایران با آمریکا اختلاف‌نظر داریم به همین دلیل نمی‌توانیم در این زمینه با آمریکا همکاری کنیم.

«کارل هاینس برنر» عضو کمیته دفاعی مجلس آلمان و حزب سوسیال دموکرات چپ این کشور به دویچه وله گفت: «مشارکت آلمان در حضور نظامی در آب‌های خلیج فارس، در حال حاضر نه لازم و نه درست است. البته امنیت مسیرهای تجارت آزاد بسیار مهم است، اما من متقاعد شده‌ام که حل این مسئله از طریق روش‌های دیپلماتیک نیز امکان‌پذیر است. در شرایط کنونی، گزینه‌های نظامی تنها می‌توانند به بی‌ثباتی بیشتر منجر شوند.»

همچنین یکی از اعضای حزب چپ سوسیال آلمان نیز در این باره گفت: آلمان نباید در دام دونالدترامپ و  بوریس جانسون قدم بگذارد و از این طریق خود را وارد درگیری یا آمادگی برای جنگ علیه ایران کند.

آلمان ایران خلیج فارس آمریکا انگلستان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر