کد خبر: 791471 A

دقایقی پیش؛

نشست فوق‌العاده کمیسیون مشترک برجام دقایقی پیش، با حضور معاونان وزرای خارجه کشورهای باقی مانده در این توافق هسته‌ای و به ریاست معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در وین آغاز به کار کرد.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایلنا، نشست فوق‌العاده کمیسیون مشترک برجام که به درخواست کشورهای انگلیس، فرانسه و انگلیس مقرر شد پیش نشست این کمیسیون در سطح وزرای امور خارجه و به منظور بررسی تحولات اخیر برگزار شود، دقایقی پیش به ریاست هلگا اشمید معاون مسئول سیاست‌خارجی اتحادیه اروپا در هتل کوبورگ شهر وین آغاز شد. 

نشست فوق‌العاده کمیسیون مشترک برجام در حالی امروز در وین آغاز به کار خواهد کرد که ایران ۱۶ تیرماه وارد گام دوم توقف برخی تعهدات برجامی شد و از سقف غنی‌سازی ۳.۶۷ درصدی عبور کرد و به غنای ۴.۵ درصد رسید.

اقدام ایران در چارچوب بیانیه ۱۸ اردیبهشت ماه سال جاری شورای عالی امنیت ملی بود. ایران در گام اول اعلام کرد که دیگر متعهد به رعایت محدودیت‌ها در زمینه ذخایر اورانیوم غنی شده و آب سنگین نیست و در همین راستا دهم تیرماه بهروز کمالوندی معاون و سخنگوی سازمان انرژی اتمی اعلام کرد که سقف ذخایر اورانیوم غنی شده ایران از ۳۰۰ کیلوگرم عبور کرد.

سرگئی ریابکوف، معاون وزیر خارجه روسیه در رابطه با دستور کار این نشست گفت: سازوکار ابزار حمایت از مبادلات تجاری «اینستکس» و وضعیت راکتور آب سنگین اراک از جمله موضوع‌های اصلی در نشست کمیسیون برجام خواهد بود.

بر اساس این گزارش، سیدعباس عراقچی،‌معاون وزیر امور خارجه کشورمان نیز که به منظور شرکت در نشست فوق‌العاده کمیسیون مشترک برجام در وین به سر می‌برد پیش از آغاز جلسه فوق العاده کمیسیون مشترک برجام گفت: تحولات زیادی در یک ماه گذشته اتفاق افتاده است که جا داشت جلسه فوق‌العاده کمیسیون مشترک دیگری داشته باشیم. در این مدت کاهش تعهدات ما به مرحله عملیاتی رسید، گزارش‌های آژانس منتشر شد، آمریکا به شورای حکام مراجعه کرد و خواست این موضوع را در این شورا مطرح کند اما کشورهای اروپایی موضع معقولی گرفتند و گفتند جای بررسی این مساله در شورای حکام نیست بلکه در ساز و کارهای خود برجام است که شامل کمیسیون مشترک می‌شود و از نظر آنها موضوع باید در خود کمیسیون مشترک برجام بررسی می‌شد.

وی ادامه داد: هم‌زمان در این مدت شاهد توقیف نفتکش حامل نفت ایران در تنگه جبل الطارق بودیم که از نظر ما نقض برجام است و کشورهای عضو برجام نباید مانعی در راه صادرات نفت ایران ایجاد کنند. هم‌چنین برخی تحولات دیگر رخ داده است که نقض تعهدات باقی‌مانده در برجام است. بنا بر این ما هم متقاضی برگزاری این جلسه بودیم و در نهایت این جلسه هماهنگ شد.

معاون ظریف گفت: ما در جلسه قبلی کمیسیون مشترک برجام تصمیم گرفتیم در سطح وزیران خارجه نیز کمیسیون مشترک را برگزار کنیم که این مساله هنوز در دستورکار است و امیدواریم سریع‌تر یک دستورکار ملموس، تعیین کننده و با نتایج روشن برای جلسه وزیران آماده کنیم. ما حتما خواهان یک جلسه نمایشی و بدون نتیجه نیستم که فقط در آن عکس بگیریم. از این رو یکی از موضوعات دیگر مورد بحث در این نشست صحبت درباره دستورکار و نتیجه نشست وزیران خارجه خواهد بود.

وی هم‌چنین تصریح کرد: در حاشیه نشست‌های کمسیون جلسات دو جانبه، سه جانبه و چند جانبه با کشورهای عضو داریم و این‌بار هم این مساله مستثنی نیست.

سیدعباس عراقچی کمیسیون مشترک برجام
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر