کد خبر: 791352 A

ربیعی در نشست خبری:

سخنگوی دولت گفت: این روزها بسیار به مرصاد شباهت دارد و پشت تخریب چهره‌های نظام سازمان منافقین هستند.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایلنا، علی ربیعی در نشست خبری خود با اشاره به عملیات مرصاد گفت: یاد شهید صیاد شیزاری را گرامی می‌داریم. امروز ما با روزهای مرصاد بسیار شباهت دارد. آن روزها از مهران تا تهران حرکت کردیم.

پشت تخریب چهره‌های نظام سازمان منافقین هستند

وی ادامه داد: فکر می‌کردند به روش نظامی و کمک‌های غربی‌ها از مهران تا تهران حرکت کنند. آن زمان شعار مذکور را مطرح کردند، زیرا باور داشتند یک نهاد مدنی در ایران وجود ندارد و رژیم تنها است.

ربیعی گفت: امروز هم همین مسئله وجود دارد و فکر می‌کنند با تحریم ما تنها هستیم. باید بدانند مردم در مقابل تحریم‌ها ایستادگی خواهند کرد. این روزها بسیار به مرصاد شباهت دارد و پشت تخریب چهره‌های نظام سازمان منافقین هستند.

سخنگوی دولت بیان کرد: فشارهای تحریمی با این تحلیل صورت گرفت که مردم پشت نظام نیستند اما صف‌های طولانی مردم سالاری را رقم زد.

وی تاکید کرد : امروز هم ما در تنگه هستیم و با همان مقاومت ایستادگی خواهیم کرد.

پمپئو می‌تواند با مرضیه هاشمی گفت‌وگو کند

ربیعی با اشاره به سفرهای وزیر خارجه گفت: سفر به ۶ کشور صورت گرفت و باید گفت خوشبختاته گفت‌وگوی ظریف با رسانه‌های ایرانی پمپئو را به آن وا داشت که با ما گفت‌وگو کند، ما هم می‌گوییم ایشان می‌تواند با خبرنگار ما خانم مرضیه هاشمی گفت‌وگو کند.

نمی‌گذاریم آمریکا دیپلماسی ما را در حصر کند

سخنگوی دولت  تصریح کرد: هر زمان آمریکا تلاش کرد دیپلماسی ما را حصر کند دیپلمات‌های ما به خصوص آقای ظریف اجازه چنین کاری را ندادند. سفر به چند کشور مختلف آمریکایی و آفریقایی و حضور در رسانه‌های مختلف از سوی ظریف باعث شد تا وزیر خارجه آمریکا درخواست گفت‌وگو با رسانه‌های ایرانی را داشته باشد.

به دلیل برخی کارشکنی‌ها نتوانستیم فینال والیبال جوانان را ببینیم

ربیعی  با اشاره به پیروزی تیم ملی والیبال زیر ۲۱ کشورمان و قهرمانی این تیم گفت: دولت و ما این پیروزی را تبریک می‌گوییم، متأسفانه به دلیل برخی کارشکنی‌ها نتوانستیم این مسابقه را ببینیم. امیدواریم این پیروزی‌ها ادامه‌دار باشد زیرا ما نیاز به این پیروزی‌ها داریم.

سفرهایی از قبیل سفر بن علوی به منزله میانجی‌گری نیست

سخنگوی دولت درباره سفر وزیر خارجه عمان به ایران گفت: ما از اینکه کشورهایی بخواهند خیرخواهانه دیدگاه‌های خود را با ما در خصوص مسائل منطقه‌ای مطرح کنند، استقبال می‌کنیم ولی این قبیل سفرها به منزله میانجی‌گری نیست.

انگلیس باید نفتکش ما را که بی‌دلیل توقیف کرده، هر چه زودتر آزاد کند

 وی با تاکید بر این که توقیف نفتکش از سوی ما  مبنای حقوقی دارد، گفت: توقیف نفتکش ما بر مبنای حقوقی بوده است چرا که این نفتکش مرتکب نقض قوانین بین‌المللی شده بود، ولی انگلیس باید نفتکش ما را که بی‌دلیل توقیف کرده ، هر چه زودتر آزاد کند.

ربیعی خاطرنشان کرد: قطعا ما بر اساس حُسن نیت عمل خواهیم کرد. پیش از این هم گفتیم مقصد نفتکش ایران، سوریه نبوده است و اینکه آنها از ما خواستند تضمین کنیم که مقصد سوریه نخواهد بود، آنها چنین اجازه‌ای ندارند.

بزرگترین تامین‌کننده امنیت کشتیرانی در خلیج فارس هستیم

وی ادامه داد: اینکه شنیدیم آنها قصد اعزام ناوگان اروپایی به خلیج فارس دارند طبعا پیام خصمانه‌ای را دارد، تحریک‌کننده است و موجب افزایش تنش‌ها خواهد شد.

ربیعی گفت: ایران معتقد است تامین امنیت منطقه باید توسط کشورهای منطقه صورت بگیرد و ما بزرگترین تامین کننده امنیت کشتیرانی در خلیج فارس هستیم.

از تشکیل وزارت بازرگانی استقبال می‌کنیم

وی درخصوص کاهش خرید گندم از سوی دولت گفت: من شایعات واردات گندم را به شدت تکذیب می‌کنم، مراقبت‌های لازم برای جلوگیری از قاچاق گندم را داشته‌ایم.

سخنگوی دولت ادامه داد: ذخایر گندم ما خوب است و تاکنون ۶ میلیون و ۷۰۰ هزار تن گندم خریداری شده است که ۸ هزار میلیارد تومان آن پرداخت شده است و تنها ۲هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان آن باقی مانده است.

وی در ادامه در خصوص تشکیل وزارت بازرگانی گفت: ما از تشکیل این وزراتخانه استقبال می‌کنیم، این خواست دولت است و امیدواریم مجلس شرایط را درک کند.

می‌خواهیم بازار واردات و صادرات سرو سامان بگیرد

ربیعی افزود: این بحث در جلسه سران قوا مطرح شد و دولت با اختیاری که داشت بخشی از آن را انجام داد.

وی ادامه داد: ما مطلع بودیم جنس‌هایی وارد می‌شد اما انبار می‌شدند تا با جهش ارز وارد بازار شوند. ما این کار را برای سامان‌دهی بازار را لازم می‌دانیم.

سخنگوی دولت گفت: می‌خواهیم که بازار واردات و صادرات سرو سامان بگیرد که فشاری روی کشاورزان ما قرار نگیرد.

شأن مجلس پیروی از شایعات بی‌اساس نیست

ربیعی  درباره انتشار لیستی که در آن گفته شده است برخی از مدیران کشور دو تابیعتی هستند، بیان کرد: شأن مجلس بالاتر از این است که لیستی به این گونه در اختیار رسانه‌ها قرار گیرد. شأن مجلس پیروی از شایعات بی‌اساس نیست.

 سخنگوی دولت خاطرنشان کرد: می‌دانم که نظر اکثریت مجلس و هیات رئیسه چیزی نبود که این کمیته ارائه کرد.

گزارش دوتابعیتی‌ها صد درصد دروغ و نادرست است

وی با اشاره به اینکه گزارش باید دارای مستندات باشد، بیان کرد: گزارش تحقیق هم باید نحوه مشخصی را مراعات می‌کرد اما متاسفانه چنین چیزی نبود و به یکباره به رسانه‌ها گزارشی ارائه کردند من اسم آن را هیاهو برای هیچ گذاشتم.

ربیعی گفت: بسیار بی‌اخلاقی است اگر بخواهیم تصویری از مسئولان بدهیم که آنها وابسته به بیگانگان هستند این کار تضییع حقوق  ملت مردم است.

وی گفت: کسی با این گزارشات به فراز و فرود دولتمردان ما که صادقانه خدمت می‌کنند آسیب نمی‌زند.

سخنگوی دولت تاکید کرد: ما معتقدیم این گزارش صد در صد دروغ و نادرست است و از قوه قضاییه می‌خواهیم این موضوع را بررسی قانونی کند.

از سرمایه‌گذار خارجی و ایرانی‌های خارج از کشور استقبال می‌کنیم

ربیعی با اشاره به سرمایه‌گذاری ایرانیان مقیم خارج از کشور گفت: از سرمایه‌گذار خارجی و ایرانی‌های خارج از کشور استقبال می‌کنیم.

وی ادامه داد: فارغ از اینکه این گزارش چه تاثیراتی داشته باشد و اینکه صحت آن حداقل در خصوص دولتی‌ها فاقد ارزش است می‌گویم که این قبیل اقدامات نباید فضای جامعه را متشنج کند.

وی گفت: آن عکس سازمان منافقین را دیدید که آنان دور یک میز نشسته بودند و آن را با محدودیت ظریف مقایسه می‌کردند، حتی یک رسانه داخلی هم آن عکس را منتشر کرد.

تمام تلاش برخی القای ناتوانی، وابستگی و فساد مدیران است

ربیعی افزود: تمام تلاش برخی این است که در جامعه اینطور القا کنند که مدیران ما یا ناتوان هستند یا وابسته با خارج هستند یا فساد مالی دارند. ما امروز به آرامش روانی جامعه نیاز داریم.

سخنگوی دولت با اشاره به حاشیه پیش آمده در خصوص وزیر بهداشت گفت: آقای نمکی محب اهل بیت است و افتخار این دولت نوکری امام حسین است.

از بحث‌های وزیر بهداشت سوءبرداشت شده است

وی ادامه داد: یاد جمله معروفی از زنده یاد شریعتی افتادم، اشک نه تنها نشان حزن نیست بلکه بیان عشق است.

ربیعی گفت: از بحث‌های آقای نمکی سوءبرداشت شده است، ایشان اقدامات خوبی در وزارت بهداشت انجام داده است که ما باید از این اقدام حمایت کنیم. من با ایشان صحبت کردم گفتند ما راهی برای افزایش شادی در جامعه نداریم.

وی افزود: بحث این بود که باید در رسانه‌ها شاد بودن را آموزش دهیم.

باید راه‌های شاد کردن مردم را آموزش دهیم

سخنگوی دولت با اشاره به این که ما باید راه‌های شاد کردن مردم را آموزش دهیم، گفت: امروز خیلی از مناطق دودکش و پتروشیمی‌ها رفته است اما شادی را نبرده‌ایم.

وی تاکید کرد: سوءبرداشت‌ها ممنوع، آقای نمکی شاعر اهل بیت هستند و سبک محتشم کاشانی شعری در وصف اهل بیت گفته است.

رهبری نامه  دولت را به شورای حل اختلاف قوا ارسال کردند

سخنگوی دولت درباره این که آیا درخواست مجلس برای ارائه گزارش عملکرد سالانه منجر به تضعیف اصل ۵۷ قانون اساسی مبنی بر تفکیک قوا نمی‌شود؟» گفت: ما در دولت با تمام توان به قوانین احترام می‌گذاریم و به آن عمل می‌کنیم زیرا هر زمان به آن نکردیم متضرر شدیم.

ربیعی با بیان اینکه فرصت سوال، استیضاح و تذکر نمایندگان مجلس به دولت در قانون پیش بینی شده است، گفت:‌ اینکه سالانه گزارش عملکرد دهیم و پس از آن یک سری رفتارهای دیگر ساماندهی شوند را مفید نمی‌دانیم زیرا معتقدیم این کار نه تنها منجر به شفایت نمی‌شود، بلکه شفافیت را از بین می برد و تشتت ایجاد می‌کند.

وی توضیح داد: آقای امیری این موضوع را در دولت مطرح کرد و نامه‌ای بر اساس همخوان نبودن موضوع با قانون اساسی، خدمت رهبری ارسال شد که رهبری آن را به حکمیت حل اختلاف قوا ارجاع دادند که آقای ابوترابی مسئولیت آن را بر عهده دارند. هر آنچه حاصل ارجاع رهبری به حکمیت حل اختلاف قوا باشد می‌پذیریم و به آن عمل خواهیم کرد.  

ربیعی با تاکید بر اینکه سازکارهای موجود برای پاسخگویی را کافی می‌دانیم، گفت: بخش اعظمی از وقت وزرای دولت صرف پاسخگویی می‌شود.

عربستان را از آمریکا مستقل می‌دانیم

سخنگوی دولت در خصوص اظهارات نماینده عربستان در سازمان ملل مبنی بر آمادگی آنها برای مذاکره با ایران بیان کرد: ما از این اظهارات استقبال می‌کنیم و معتقد هستیم باید ضمیمه آن اظهارنظر، اقدام عملیاتی عربستان را هم شاهد باشیم. ما همواره خواستار ثبات و امنیت کشورهای منطقه هستیم. ایران به ارتباطات دوجانبه و پیمان‌های امنیتی معتقد است.

وی گفت: عربستان می‌تواند نقش مستقل خود را بازی کند هر چند عملکرد عربستان در قبال ایران گلایه‌آمیز است ولی عربستان را از آمریکا مستقل می‌دانیم.

اظهارنظر اخیر نماینده عربستان در سازمان ملل مثبت بود

ربیعی بیان کرد: اظهارنظر اخیر نماینده عربستان در سازمان ملل به نظر ما مثبت بود و ما نیز  خواستار تامین امنیت کشورهای منطقه هستیم.  البته این موضوع به رفتارهای بعدی عربستان منوط است.

طرح ساخت مسکن برای کارکنان دولت در دست بررسی است

سخنگوی دولت در ادامه به برنامه دولت در حوزه مسکن اشاره کرد و گفت: ساخت ۴۰۰ هزار واحد مسکونی تا سال ۱۴۰۰ برای  اقشار متوسط رو به پایین از برنامه‌های دولت است.

ربیعی با بیان اینکه طرح ساخت مسکن برای کارکنان دولت در دست بررسی است، تاکید کرد: به پیشنهاد شهردار تهران، وزارت کشور مامور شده تا در کلانشهرها ساخت مسکن اجاره‌ای با متراژ کم را در دستور کار قرار دهد.

سهم مسکن از تسهیلات بانکی از ۱۳ درصد به ۲۰ درصد افزایش پیدا می‌کند

سخنگوی دولت  در ابتدای جلسه خود درباره شرکت‌ها و افرادی که ارز دولتی دریافت کرده‌اند، به تشکیل یک کمیته اشاره کرد و گفت: این کمیته فرآیندی که تک تک افراد و شرکت‌هایی که ارز دریافت کرده‌اند را بررسی خواهد کرد و اگر کوتاهی در کار انجام شده باشد را به مقام‌های قضایی ارجاع می‌دهد تا با آنها برخورد شود و تصمیم گرفته شده است که مانند قاچاقچیان با این افراد برخورد شود.

ربیعی همچنین به جلسه ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز و واردات زیورآلات به کشور اشاره کرد گفت: واردات زیور آلات به کشور بسیار زیاد است و به صورت قاچاق هم وارد می‌شود، تصمیم گرفته شد برای واردات طلا و نقره تسهیلاتی ایجاد کنیم و ارزش افزوده‌ای که بخصوص در شهرهای مذهبی صورت می‌گیرد در همین جا انجام شود.

سخنگوی دولت همچنین به جلسه با مدیران بخش مسکن کشور اشاره کرد و افزود: در این جلسه تصمیم گرفته شد سهم مسکن از تسهیلات بانکی از ۱۳ درصد به ۲۰ درصد افزایش پیدا کند. رئیس کل بانک مرکزی هم موظف شد این سهم را در شورای عالی پول و اعتبار پیگیری و به تصویب برساند.

قرار شد استانداران مشکلات تعاونی‌های مسکن و انبوه‌سازان مسکن را رفع کنند

ربیعی ادامه داد: در این جلسه پیشنهاد شهردار تهران (پیروز حناچی) بود که بر این اساس وزارت کشور مامور و مکلف شد با شهرداری‌ها در شهرهای بزرگ و کلان شهرها مذاکره کند تا آنها ساخت مسکن اجاره‌ای با متراژ کم را برای زندگی افراد برنامه‌ریزی کند که این وظیفه به وزیر کشور محول شد. همچنین قرار شد استانداران مشکلات تعاونی‌های مسکن و انبوه سازان مسکن را رفع کنند و مشکلات حقوقی واحدهای مسکن مهر ساخته شده در سال‌های اخیر را نیز پیگیری کنند.  

وی افزود: استانداران مشکلات مسکن را در سطح استان بررسی کرده و در چهار جلسه که در زمینه مسکن با موضوعات خاص تا پایان سال برگزار می‌شود، بیان کنند.

سخنگوی دولت بیان کرد: وزارت راه و شهرسازی، طرح مسکن برای کارکنان دولت را در دستور کار قرار داده است؛ و درخواست شد در این زمینه مطالعات بیشتری انجام شود.

۵۰۰ هزار مسکن مهر تکمیل می‌شود

ربیعی گفت: پیشنهاد اول در طرح مسکن کارکنان این است که در این صندوق‌ها ۵ سال پول دریافت کنند و مسکن را ۲۰ ساله به اقساط واگذار کنند. همچنین بحث مکان‌یابی زمین‌های این مسکن‌ها مطرح شد و قرار شده کمیته‌ای با حضور وزارتخانه‌های راه و شهرسازی، جهاد کشاورزی، نیرو و نفت و وزارت کشور و شهرداری‌ها و بانک مرکزی برای پرداخت تسهیلات تشکیل شود که تصمیمات آن اطلاع‌رسانی می‌شود.  

وی اضافه کرد: تصمیم گرفته شده است ۵۰۰ هزار مسکن مهر تکمیل شود که بخشی از آن در پردیس قرار دارد که مسکن بیشتر اصحاب رسانه در این منطقه واقع شده است.

ربیعی افزود: بنیاد مسکن سالانه مسکن ۷۰ هزار مسکن می‌سازد که قرار شد با حمایت‌های تسهیلاتی که از آن صورت می‌گیرد ظرف دو سال ۴۰۰ هزار مسکن یعنی سالانه ۲۰۰ هزار مسکن روستایی را هم تکمیل کند که رئیس بنیاد مسکن برنامه خود در ارائه کردند.

سخنگوی دولت افزود: وزیر راه و شهر سازی (محمد اسلامی) نیز متعهد شد۴۰۰ هزار واحد مسکونی تا دو سال آینده برای اقشار متوسط به پایین با الگوی مصرف برای اقشار متوسط به پایین دنبال کنند. ضمن اینکه برای بازسازی و تعمیر مسکن سیل‌زدگان زمانبندی مشخص شد و قرار شد  طبق آن کار به پایان برسد.

 مکان‌های غیرقانونی تولید ارز دیجیتال جمع آوری می‌شود

ربیعی همچنین درباره مصوبات جلسه روز چهارشنبه هیات دولت گفت: در این جلسه، تمدید استمهال سه ساله تسهیلات کشاورزان مورد بررسی قرار گرفت که تا ۶ ماه دیگر با تخصیص ۲هزار میلیارد تومان پول اضافه از سوی سازمان برنامه و بودجه باید انجام شود که سازمان برنامه و بودجه درباره آن توضیح خواهد داد.

سخنگوی هیات دولت با اشاره به بررسی موضوع ارزهای دیجیتالی در جلسه دولت گفت: پیچیدگی و دیدگاه ها درباره این موضوع زیاد بود و بررسی آن به جلسات آینده احاله شد و باید توجه شود که در دوران پیک مصرف برق، از ارزانی آن سوءاستفاده نشود.

وی افزود: دولت تصمیم گرفت که مکان‌های غیرقانونی تولید ارز دیجیتالی جمع‌آوری شده و شهرک‌هایی پیش‌بینی شود تا افرادی که تمایل دارند، در این شهرک‌ها با گاز، نیروگاه ایجاد کنند و با برق تولیدی خود ارز تولید کنند.

نباید خود را از ارز دیجیتال محروم کنیم

ربیعی با تاکید بر اینکه در شهرک‌ها نرخ گاز یارانه‌ای نخواهد بود، گفت: نباید خود را از ارز دیجیتال محروم کنیم، اما این ارز باید سامان یافته و نظام‌مند شود و در این زمینه چند دستگاه باید به نتیجه برسند.

 

سخنگوی دولت با اشاره به انتخاب بوریس جانسون به عنوان نخست وزیری انگلستان گفت: رییس جمهور هم نخست وزیری بوریس جانسون را تبریک گفت و ما منتظر می‌مانیم که رفتارهای آقای جانسون را بدون هیچ پیشداوری و قضاوت ببنیم. امیدواریم که با توجه به این که به ایران آمده اند و با فرهنگ ایرانی آشنایی دارند مسیر قبلی ها را طی نکنند و رفتارهای خصمانه ای را که به تبعیت از آمریکا دنبال می شده را دنبال نکند.

ربیعی در پاسخ به سوالی مبنی بر این که برخی نمایندگان مجلس گفته اند که دولت نمی خواهد مصوبه مجلس را برای افزایش حقوق کارمندان اجرا کند گفت: در یکی از برنامه های تلویزیونی از سوی یکی از نمایندگان اظهارنظری مطرح شد مبنی بر این که دولت مصوبه افزایش حقوق کارکنان را براساس فرمولی که مجلس مشخص کرده اجرا نکرده و به همین دلیل رئیس مجلس شورای اسلامی نامه تطبین قوانین به رئیس جمهور در مورد نقض اجرای قانون درباره افزایش حقوق ها و همچنین همسان سازی ارسال کرده است.

وی افزود: این بیانی بود که در رادیو و تلویزیون صورت گرفت و گفته اند که بارها از مسوولین دولت خواسته ایم که بیایند مشکلات را حل و فصل کنیم و گفتند نامه لاریجانی به روحانی دولت را ملزم به اصلاح عملکرد خود در اجرای این قانون می‌کند. بخشی از این موضوع واقعیت دارد ولی متاسفانه نامه لاریجانی را حتی دوستان قرائت نکرده بودند. آنچه که آقای لاریجانی به رئیس جمهوری نوشتند این بود که در حقیقت ما یک ماده واحده قانون دائمی شدن مدیریت خدمات کشوری داریم که در آن بازنشستگان عضو هیات علمی آن سقف هفت برابر برای آنها مراعات نمی شده است.  

سخنگوی یادآور شد: امسال دولت این موضوع را در آیین نامه بودجه قرار نداده بود. پس از آن هیات تطبیق نامه ای به دولت فرستاد و براساس آن گفت که شما حق ندارید که این را در آیین نامه قرار ندهید و از نو این بند را اضافه کنید. موضوع فقط هفت برابر گرفتن اعضای هیات علمی بوده است نه موضوع کل کارکنان دولت.

وی گفت: آقای لاریجانی نامه نوشتند وگفتند که با ابلاغ این نامه، رای مقدماتی هیات بررسی و تطبیق مصوبات دولت با قوانین که به شماره ۱۱۲۲۰ مورخ ۱۸ اردیبهشت سال ۹۸ به دولت ابلاغ گردیده است و چون مبنی بر اشتباه بوده است کان لم یکن اعلام می گردد. لاریجانی نامه هیات علمی را ملغی اعلام کرده  و این ارتباطی با افزایش حقوق کل کارمندان نداشت.

سخنگوی دولت افزود: واقعا نباید با روح و روان جامعه  بازی کنیم.  آنچه که دولت اجرا کرده واقعا همان مصوبه پیشنهادی مجلس بوده است.  اگر مجلس بخواهد می تواند الگو را تغییر دهد. استناد کردن به نامه ای که موضوع آن چیز دیگری است و تعمیم دادن به یک کلیت درست نیست چرا که واقعیت این نبوده است.

سخنگوی دولت مجلس رهبری ربیعی پمپئو سازمان منافقین
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر